دکتر مهدی آریانا » جراحی سینه » همه چیز در مورد ژنیکوماستی

4.1 / 5. 9

۳۳ دقیقه
نمونه جراحی ژنیکوماستی توسط دکتر مهدی آریانا

همه چیز در مورد ژنیکوماستی

آنچه می خوانید...

بزرگ شدن بافت سینه در پسران و مردان را اصطلاحا ژنیکوماستی (Gynecomastia) می نامند. این اختلال به دلیل بر هم خوردن تعادل و توازن هورمون های استروژن و تستوسترون اتفاق می افتد. بزرگ شدن سینه در مردان می تواند در یکی از سینه ها و یا هر دو مشاهده شود. در واقع، ژنیکوماستی اختلال جدی نیست و بسیاری از پسران در سنین بلوغ با این مورد مواجه خواهند شد. در برخی موارد، بزرگ شدن سینه خود به خود بهبود می یابد اما در صورت عدم بهبودی، معمولا انجام جراحی توصیه می شود. در این مطلب قصد داریم شما را با تمامی جزئیات این بیماری و درمان آن آشنا کنیم، پس تا انتها همراه ما بمانید.

سینه بزرگ در آقایان

در بدن مردان هورمونی به نام تستوسترون تولید می شود که مسئول رشد جنسی در دوران بلوغ می باشد. اما هورمون استروژن که مسئول رشد جنسی زنانه است، در بدن مردان تولید می شود. تولید هورمون تستوسترون بعد از بلوغ و با افزایش سن، کمتر می شود و نظم و توازن هورمونی بر هم خواهد خورد. افزایش تولید هورمون استروژن باعث بزرگ و ملتهب شدن بافت سینه در آقایان خواهد شد.

ژنیکوماستی یکی از بیماری های بسیار شایع است به طوری که 90 درصد در نوزادان ، 60 درصد در نوجوانان و بالغین و 50 تا 65 درصد در افراد مسن شایع است و کمترین بیماری ای وجود دارد که به این اندازه شایع باشد.

علت اصلی ژنیکوماستی (Gynecomastia) برهم خوردن تعادل هورمون ها است. آقایان علاوه بر هورمون های جنسی مردانه  که دارند تعداد محدودی هورمون زنانه هم دارند اگر به هر دلیلی این تعادل به هم بخورد ممکن است بافت سینه آقایان مانند خانم ها بزرگ شود.

ژنیکوماستی در نوزادان

ژنیکوماستی در نوزادان

در نوزادان نیز ممکن است در دوره جنینی هورمون های زنانه از طریق جفت وارد بدن نوزاد شود و به محض تولد شاهد سینه های بزرگ و برجسته باشیم. حتی ممکن است ترشحی شیر مانند در آن دیده شود. سوال مهمی که در این جا پرسیده می شود این است که آیا برای درمان ژنیکوماستی در این نوزادان باید اقدامی صورت بگیرید؟ لازم به ذکر است که از آنجایی که این مورد جزو ژنیکوماستی های فیزولوژیک تقسیم بندی می شود جای هیچ نگرانی نیست و نیاز به هیچگونه اقدام خاصی ندارد و به تدریج در عرض چند هفته تا چند ماه بهبود پیدا می کند.

اگر کودک در همان سن های کودکی دچار نامتقارنی سینه هم باشد (یعنی یکی از سینه ها بزرگ تر از دیگری باشد )، نیاز به هیچگونه اقدامی نیست و باید صبر کنید تا بزرگ شود، در صورتی که همچنان سینه ها بزرگ باقی مانده باشد میتوان به پزشک مراجعه کرده و علت را جویا شد.

ژنیکوماستی در نوجوانان

گاهی نوجوانانی که در سن بلوغ هستند بزرگی سینه به صورت یک غده در نوک سینه (مرکز سینه) نمایان می شود و دردناک است در این صورت چه اقدامی لازم است؟ آناتومی سینه آقایان باید یک بافت مسطح با مقداری پری محو و بدون احساس هیچ گونه توده قابل لمس مجزا باشد. هر حالتی غیر این حالت ژنیکوماستی است. در واقع ضخامت بیش از دو سانتی متر و بافت غددی ژنیکوماستی است.

ژنیکوماستی در نوجوانان

65 درصد نوجوانان پسر در سن حدود 13 تا 15 سالگی یک بار این مشکل را تجربه می کنند که این مساله باعث ایجاد استرس در نوجوان و خانواده اش می شود. در عرض یک تا دو سال بیش از 90 درصد آن ها به صورت خود به خود بهبود میابند و نیاز به نگرانی نیست مگر در موارد خاص.

25 درصد از افرادی که دچار ژنیکوماستی هستند هنگامی که مورد آزمایش قرار می گیرند هیچ علل و مشکل زمینه ای در آن ها دیده نمی شود و این ها را در دسته ایدیوپانیک یا علت نامشخص طبقه بندی می کنیم.

ژنیکوماستی در ورزشکاران حرفه ای

ژنیکوماستی در ورزشکاران حرفه ای

یکی از مشکلات رایج در ورزشکاران حرفه ای مشکل ژنیکوماستی است به طوری که 50 درصد از این افراد درجه های مختلفی از ژنیکوماستی را در طول فعالیت حرفه ای خود تجربه می کنند. برخی از این ورزشکاران گمان می کنند که با انجام ورزش می توانند این مشکل را حل کنند در حالی که این طور نیست و با گذشت زمان بدتر می شود. این ورزشکاران به جراحی ژنیکوماستی با تکنیک های خاص با استاندارد بالا نیاز دارند تا بتوانند دوباره برگردند و فعالیت حرفه ای خود را از سر گیرند.

استفاده از این تکنیک های خاص می تواند حداقل آسیب را وارد کند و مشکل را به طور کامل برطرف کند به طوری که افراد مراجعه کننده بعد از چند هفته می توانند ورزش های سبک را شروع کند و بعد از گذشت 2 الی 3 ماه به ورزش حرفه ای و بین المللی برگردند.

ژنیکوماستی در ورزشکاران حرفه ای از اهمیت بالاتری برخوردار است و مستلزم جراحی با طراحی دقیق و اجرای کامل است که علاوه بر حل مشکل ژنیکوماستی بر آینده ورزش حرفه ای اختلال ایجاد کند و در ارتقا آن موثر باشد.

دکتر مهدی آریانا با استفاده از تکنولوژی جدید و با ایجاد حداقل برش به انجام جراحی ژنیکوماستی می پردازند. به این ترتیب کمترین اسکار و جای زخم برای بیمار ایجاد می شود. این مورد برای ورزشکاران اهمیت بسیار بالایی دارد. در حقیقت افرادی که بعد زیبایی و حتی بعد درمانی برای آن ها مهم است، لازم است که به این نکته توجه داشته باشند.

ژنیکوماستی (Gynecomastia) فقط از نظر ظاهری مشکل ساز نیست، خودش می تواند یک نشانه از بیماری زمینه ای باشد. برای مثال بیماری های متابولیک مانند نارسایی کلیه، ناسایی کبد، نارسایی هیپوفیز، کم کاری و پرکاری تیروئید، یک سری تومور های زمینه ای مانند تومور های ریه، تومور های هیپوفیز مغز ، تومور های بیضه و تومور های فوق کلیه.

این ها بیماری های مهمی هستند که ممکن است یکی از علائمشان ژنیکوماستی باشد. در این صورت هنگام مراجعه ابتدا باید این بیماری های تشخیص داده شود و سپس درمانش آغاز شود.

ورزش هایی مانند پرورش اندام در بزرگی سینه آقایان موثر است؟

یکی دیگر عوامل شایع بزرگی سینه در آقایان استفاده از دارو ها است. دارو های زیادی وجود دارند که حتی تعدادی از آن ها بدون نسخه به افراد داده می شود مانند: دارو های گوارشی، دارو های قلبی، دارو های ضد قارچ و …. . قسمت مهمی از این دارو ها، دارو های استروئیدی هستند که سال هاست مورد سو استفاده ورزشکاران قرار می گیرد. 50 درصد ورزشکارانی که از این دارو استفاده می کنند علاوه بر ایجاد مشکل در سایر ارگان های بدن دچار ژنیکوماستی هم خواهند شد.

علت ژنیکوماستی

ژنیکوماستی، با کاهش میزان هورمون تستوسترون تشدید می یابد. علت این کاهش می تواند به دلیل افزایش سطح استروژن و یا مسدود شدن تستوسترون باشد. برخی عواملی که باعث برهم خوردن تعادل هورمونی می شوند، عبارتند از:

تغییرات طبیعی هورمون ها

هورمون های استروژن و پروژسترون، بر مشخصات جنسی زنان و مردان تاثیر می گذارند. تستوسترون مسئول کنترل حجم و توده عضلانی و رشد مو در مردان و استروژن مسئول کنترل رشد سینه ها در آقایان می باشد.

بعد از تولد: بعد از تولد، نوزاد هم چنان تحت تاثیر استروژن دریافتی از سوی مادر می باشد. تقریبا می توان گفت نیمی از نوزادان پسر با این مورد به دنیا می آیند، اما بعد از گذشت دو تا سه هفته از تولد، شاهد بهبود علائم خواهیم بود.
در دوران بلوغ: در این دوران، بیشترین میزان تغییرات هورمونی را شاهد هستیم، که معمولا شش ماه تا دو سال بعد از وارد شدن فرد به دوران بلوغ، بهبود می یابد.

مصرف دارو

از دیگر دلایل ابتلا به ژنیکوماستی مصرف دارو است. مصرف برخی داروها می تواند منجر به بروز ژنیکوماستی شود، این دارو ها عبارتند از:

 • داروهای آنتی آندروژن، که در درمان بزرگی و یا سرطان پروستات تجویز می شوند.
 • داروهای ایدز
 • داروهای ضد اضطراب مانند دیازپام
 • داروهای ضد افسردگی
 • آنتی بیوتیک ها
 • درمان سرطان مانند شیمی درمانی
 • برخی اختلالات مرتبط با سلامت بدنی

برخی اختلالات با تاثیر بر روی هورمون ها، باعث برهم خوردن نظم آن ها و بروز ژنیکوماستی می شوند، به تعدادی از این موارد در زیر اشاره می کنیم:

 • افزایش سن: معمولا با افزایش سن شاهد بر هم خوردن نظم هورمون ها و بروز ژنیکوماستی به خصوص در مردان چاق هستیم.
 • تومورها: برخی تومورها مانند غدد آدرنال و غده هیپوفیز می تواند باعث تغییر در تولید هورمون های زنانه و مردانه شود.
 • پرکاری تیروئید: در این اختلال، هورمون تیروکسین به میزان بالایی از غده تیروئید ترشح می شود.
 • نارسایی کلیوی: حدود نیمی از بیمارانی که دیالیز می شوند، به دلیل تغییرات هورمونی از بزرگ شدن سینه های خود شکایت می کنند.
 • نارسایی کبد و سیروز.

علائم ژنیکوماستی

این بیماری نیز همانند سایر بیماری ها دارای علائم مختلفی است. برخی از مهم ترین علائم و نشانه های ژنیکوماستی عبارت است از:

 • متورم شدن سینه
 • سفت شدن سینه

در صورت مشاهده درد، التهاب، سفتی و ترشح از نوک سینه (یکی از سینه ها و یا هر دو) حتما به پزشک مراجعه کنید.

علائم ژنیکوماستی
خط
پیشگیری از بزرگ شدن سینه آقایان

پیشگیری از بزرگ شدن سینه در آقایان

رعایت یک سری نکات، احتمال بزرگ شدن سینه در آقایان را کاهش می دهد، این موارد عبارت است از:

 • عدم مصرف دارو های غیر قانونی
 • دوری از مصرف مشروبات الکلی تا حد امکان
 • بررسی داروهای مصرفی و مشورت با پزشک

نحوه تشخیص ژنیکوماستی

سی تی اسکن، MRI، اولتراسوند بیضه ای و بیوپسی از بافت، از دیگر تست های تشخیصی هستند که فقط در موارد خاص انجام می شود.

جهت تشخیص بزرگی سینه در آقایان، ابتدا پزشک به بررسی سوابق پزشکی بیمار و دارو های مصرفی می پردازد. معاینه فیزیکی سینه و بررسی بافت سینه نیز به تشخیص قطعی کمک می کند. آزمایش خون و ماموگرافی نیز معمولا از سوی پزشک تجویز می شود.

هدف از معاینه این است که پزشک از این موضوع اطمینان یابد که التهاب سینه به دلیل ژنیکوماستی است و یا دلایل دیگری دارد. برخی شرایطی که منجر به بروز علائم مشابه ژنیکوماستی می شوند، عبارتند از:

 • وجود چربی در بافت سینه
 • سرطان سینه
 • آبسه سینه که همان عفونت در بافت سینه می باشد.
تشخیص ژنیکوماستی

درمان ژنیکوماستی

همان طور که قبلا نیز اشاره شد، در بیشتر موارد، ژنیکوماستی خود به خود و بدون نیاز به اقدامات درمانی بهبود می یابد. با این حال، در صورتی که اختلالاتی مانند سوء تغذیه و یا سیروز کبدی علت بزرگ شدن و التهاب سینه باشد، باید نسبت به درمان اقدام شود. در صورتی که مصرف دارو منجر به بروز ژنیکوماستی شده باشد، مصرف آن دارو باید قطع و داروی جدیدی جایگزین شود.

بزرگ بودن سینه در آقایان می تواند باعث شرمندگی آن ها شود، این احساس کاملا طبیعی است و برای کنار آمدن با این شرایط، بهتر است فرد تحت مشاوره قرار بگیرد. به طور کل، در صورت بروز درد و ناراحتی و عدم بهبود علائم، بایستی اقدامات درمانی آغاز شود.

درمان دارویی ژنیکوماستی

مصرف دارو

داروهایی مانند تاموکسیفن و رالوکسیفن به درمان سرطان سینه و یا سایر اختلالات کمک می کند.

جراحی سینه در آقایان

جراحی ژنیکوماستی

در صورتی که بیمار از ظاهر بزرگ سینه خود ناراضی باشد، می تواند تحت جراحی قرار بگیرد.

یکی دیگر از سوالات رایج مراجعه کنندگان این است که ژنیکوماستی با ورزش و رژیم غذایی قابل درمان است؟

تجربه نشان داده است که به ندرت ممکن است فرد با کاهش وزن و رژیم غذایی مشکل ژنیکوماستی اش برطرف شود. گاهی این رژیم های غذایی ممکن است باعث ایجاد شلی پوست نیز شود و فرد همزمان دچار این دو مشکل باشد. همین مساله ممکن است باعث کم تر شدن شانس استفاده از روش ها و تکنیک های خاص با برش کم شود و پزشک مجبور شود از روش های قدیمی که برش های طولانی تری دارد استفاده کند.

هدف از جراحی ژنیکوماستی

هدف از جراحی برطرف کردن سه مشکلی ناشی از این بیماری است.

 1. ظاهر نامناسب
 2. سینه های دردناک
 3. حذف کردن ریسک فاکتور زمینه ساز مشکلات آینده

یکی از سوالاتی که پس از شنیدن نام جراحی برای بیماران به وجود می آید این است که آیا روش لیپوماتیک و لیپوساکشن برای درمان ژنیکوماستی به تنهایی توصیه می شود؟ با توجه به این که مشکل عمده ژنیکوماستی به دلیل افزایش بافت غددی پستان است و چربی در اکثر بیماران بخش ناچیزی است استفاده از تکنیک های لیپوماتیک، لیپوساکشن و لیپولیز تکنیکی کاملی محسوب نمی شود به همین دلیل است که به تنهایی تکنیک مناسبی نیستند.

اگر به یک پستان آقا که حالت زنانه دارد دقت کنیم دو بخش بافت چربی اضافه و بافت غددی اضافه را خواهیم دید که در اغلب بیماران به همین شکل است. اگر بخواهیم راه حل دائمی و بدون نگرانی از خطر عود داشته باشیم بسیار طبیعی است که هر دو این بخش ها را حذف کنیم.

حذف بافت غددی از روش هایی مانند لیپوسالکشن و لیپوماتیک و نظایر آن قطعا غیر ممکن است. بنابر این ما در همه بیماران توصیه به برداشت کامل بافت غددی و بافت چربی خواهیم داشت که میتوان گفت از روش های مانند لیپوماتیک و لیپوساکشن در حین عمل اصلی به عنوان کمکی استفاده می شود و هیچ گاه به عنوان یک روش تنها از آن استفاده نمی کنیم.

انجام آزمایش

برش سینه

برداشت بافت اضافی

بخیه و بستن برش ها

آیا جراحی ژنیکوماستی نیاز به بیهوشی دارد؟

اگر ما هدفمان یک جراحی کامل ، کلاسیک و دقیق هست مطمئنا انجام عمل تحت بیهوشی و در یک اتاق عمل مجهز و در حضور یک تیم بیهوشی مجرب الزامی هست و برداشت کامل بدون استفاده از بیهوشی نه تنها باعث آزار بیمار می شود بلکه تکنیک نیز ناقص خواهد ماند. اگر بیمار تحت نظر یک تیم بیهوشی مجرب باشد دچار هیچ مشکلی نخواهد شد و حتی در بعضی مواقع همان روز می توانند مرخص شوند.

نمونه کار جراحی سینه توسط دکتر مهدی آریانا
نمونه کار جراحی سینه در مردان
نمونه کار جراحی سینه اقایان

صحبت های یکی از مراجعه کنندگان جراحی ژنیکوماستی را بشنویم:

بهترین سن برای جراحی ژنیکوماستی

در گذشته گفته میشد که برای جراحی حداقل سن 16 تا 17 سال است اما با توجه به مشکلات حادی که امروزه برای این افراد وجود دارد عدد مشخصی برای سن جراحی وجود ندارد.

هر زمان ژنیکوماستی فیزیولوژیک که در دوران بلوغ اتفاق می افتد، ایجاد شد ما باید حداقل 6 ماه تا دو سال صبر کنیم تا ببینیم که مشکل خود به خود برطرف می شود یا نه.

اگر بعد از دو سال این مشکل برطرف نشد اقدام به جراحی می شود. لازم به ذکر است با افزایش سن با توجه به افزایش حجم سینه تکنیک های جراحی نیز محدود تر خواهند شد.

جراحی ژنیکوماستی با تکنیک حداقل برش

کاهش وزن قبل از جراحی ژنیکوماستی

آیا کاهش وزن قبل از جراحی ژنیکوماستی توصیه می شود؟ اگر قرار باشد بیماری را با تکنیک حداقل برش و بازسازی فوری جراحی کنیم که اغلب جراحی به همین صورت است، یکی از محدودیت های ما پوست های شل شده است که کیفیت جراحی را کاهش می دهد، ما مجبور می شویم از برش های طولانی تر و برش های بیشتر برای حذف پوست اضافه استفاده کنیم. بنابر این به هیچ عنوان قبل از جراحی ژنیکوماستی کاهش وزن توصیه نمی شود. توصیه می شود اگر اضافه وزنی وجود دارد بعد از جراحی به صورت تدریجی و تحت نظر پزشک انجام شود که آسیبی نبینند.

فیلم های جراحی ژنیکوماستی توسط دکتر مهدی آریانا

در ادامه فیلم جراحی های ژنیکوماستی که توسط دکتر مهدی آریانا انجام گرفته است را مشاهده می کنید:

ارتباط بین ژنیکوماستی و سرطان سینه در آقایان چیست؟

سرطان سینه در مردان یک بیماری جدی، خطرناک و کشنده است که مرگ و میر بیشتری نسبت به خانم ها دارد. سوالی که وجود دارد این است که آیا ژنیکوماستی می تواند باعث سرطان سینه در مردان شود؟ پاسخ منفی است. ثابت نشده است که ژنیکوماستی باعث ایجاد سرطان در آقایان می شود مگر در موارد خاصی مثل سندروم کلاین فلتر که سندروم مادرزادی است و شیوع آن بسیار نادر است.

در خیلی از موارد سرطان سینه در مردان با ژنیکوماستی اشتباه می شود و بیمار در موارد پیشرفته تر سرطان مراجعه می کند و به تصور این که قبلا ژنیکوماستی داشتند و این مورد هم در راستای آن است به بهترین متخصص پستان مراجعه نکردند و سهل انگاری کردند.

طبق آخرین مطالعات انجام شده ما ژنیکوماستی های بزرگ و طول کشیده را عامل احتمال ایجاد سرطان پستان در مردان به حساب می آوریم. هنگام درمان جراحی حتما این موضوع باید لحاظ شود بافتی قرار است برداشته شود که احتمال ریسک سرطان در آینده در آن وجود دارد. البته این بدان معنا نیست که هر فردی که ژنیکوماستی دارد قرار است در آینده دچار سرطان سینه شود، باید بدانید که سرطان پستان در مردان یک بیماری نادر است.

رابطه بین سرطان سینه و ژنیکوماستی

آیا بعد از انجام ژنیکوماستی با تکنیک شما احتمال عود وجود دارد؟

با تکنیک برداشت کامل بافت سینه و بازسازی همزمان احتمال عود به صفر نزدیک می شود و احتمال آن فوق العاده کم است مگر این که مراجعه کننده ای داشته باشیم که بیماری خیلی خاصی داشته باشد که معمولا این نوع بیماران قبل از جراحی بررسی و آنالیز می شوند.

جراحی ژنیکوماستی شاید اصلی ترین روش درمانی ژنیکوماستی باشد. از سوی دیگر استفاده از تکنیک و روش های درست برای پیشگیری از بروز مجدد بیماری اهمیت بسیار بالایی دارد. توجه به این نکته اهمیت دارد. در جراحی ژنیکوماستی در برخی موارد نیاز است که برش تنها در اطراف نوک سینه ایجاد شود. ولی در برخی موارد نیاز است برش در زیر سینه ها هم ایجاد شود. تکنیک به کار رفته بستگی به اندازه سینه ها و میزان بافت اضافی دارد. پزشک با انجام تست های مختلف و معاینه بیمار می تواند تکنیک مناسب را انتخاب کند.

احتمال عود ژنیکوماستی

قبل از ژنیکوماستی چه اقداماتی لازم است؟

پزشک در ابتدا بیمار را در مطب معاینه می کند. قبل از انجام جراحی لازم است بیمار چند آزمایش ساده را انجام دهد و نیاز به آزمایش های پیچیده ای نیست مگر آن که فرد یک بیماری زمینه ای داشته باشد و نیاز به بررسی های دقیق تری باشد.

در برخی از بیماران که حجم خاصی دارند نیاز است:

 •  مراقبت های پوستی قبل از عمل انجام دهند.
 • سیگار را ترک کنند.
 • دارو های رقیق کننده خون مانند آسپرین مصرف نکنند.
 • و کلیه ی مکمل ها و ویتامین ها را قطع کنند.

نکته: برخی دارو ها مانند دارو های مربوط به بیماری های تیروئیدی، بیماری های قلبی و … نیاز به قطع کردن ندارد ولی لازم است پزشک خود را از مصرف تمامی دارو ها مطلع سازید.

بعد از جراحی ژنیکوماستی چه اقداماتی لازم است؟

مراقبت های بعد از جراحی ژنیکوماستی هم در جای خود تضمین کننده نتیجه جراحی هستند. به همین دلیل تمامی توصیه هایی که به بیمار می شود، باید در منزل انجام شوند. در برخی موارد دیده شده است که یک سهل انگاری و یا در صورت بروز موارد خاص، شاهد بروز عفونت و ایجاد اسکار های بد شکل هستیم. در صورتی که با مراجعه به موقع به پزشک می توانستند از این مورد پیشگیری کنند.

مراقبت های بعد از ژنیکوماستی

بعد از جراحی چه انتظاراتی باید داشت؟


جراح یا تیم جراحی توضیحات لازم را برای بعد از جراحی به بیمار می دهند. به بیمار گفته می شود که موارد زیر را رعایت کند:

 • چگونگی مراقبت از بخیه ها و لوله های تخلیه
 • علائم عفونت و نشانه های خطر بعد از جراحی که نیاز به مراقبت های فوری دارد.
 • از انجام چه فعالیت های ورزشی باید خودداری شود که بخیه ها را درگیر می کنند.
 • چه زمانی نیاز است که به جراح مجدد مراجعه شود.
 • چه مقدار باید استراحت کرد.
 • چه مقدار باید غذا خورد و چه رژیم غذایی بهتر است.

مصرف آنتی بیوتیک در اغلب موارد ضروری است. ممکن است برخی پماد ها به بیمار داده شود تا روی پوست مصرف کند. داروهای مسکن هم باید طبق برنامه مصرف شوند. داروهایی که حاوی آسپیرین هستند نباید مصرف شود مگر اینکه پزشک تجویز کند.

همچنین به دلیل استفاده از داروهای مسکن باید از مصرف الکل خودداری شود. همچنین مصرف نیکوتین برای 6 هفته بعد از جراحی مضر است. مصرف سیگار و دخانیات می تواند روند ترمیم را به تاخیر بیندازد و باعث بروز پیچیدگی هایی شود.

آیا محدودیت در ورزش بعد از جراحی ژنیکوماستی وجود دارد؟

بعد از گذشت دوره نقاهت که حدودا دو تا سه هفته بعد از جراحی است و زخم های اولیه بهبود پیدا می کنند، بیماران می توانند ورزش های سبک مانند پیاده روی، دوچرخه سواری و ورزش ایروبیک را شروع کنند و برای شروع ورزش های سنگین تر به خصوص ورزش هایی که با حرکت شدید بالا تنه همراه است، بهتر است دو تا سه ماه صبر کنند. بعد از طی این مدت و تمام شدن دوره نقاهت هیچ محدودیتی وجود نخواهد داشت و تمامی فعالیت های ورزشی حتی در حد ورزش های قهرمانی قابل انجام خواهد بود.

عکس ژنیکوماستی شدید
عکس واقعی جراحی ژنیکوماستی
جراحی ژنیکوماتی در آقای جوان

دوره نقاهت در جراحی ژنیکوماستی

با توجه به روش برش حداقل و بازسازی فوری دوره نقاهت طولانی و سختی متصور نیستیم . معمولا بیماران ما صبح در بیمارستان بستری می شوند  تا غروب جراحی انجام می شود و تعدادی از آن ها می توانند مرخص شوند. تعدادی دیگر ممکن به تناسب شرایط عمل حداکثر یک شب بستری شوند و فردا صبح مرخص می شوند.

معمولا سه تا چهار روز بعد می توانند به محل کار برگردند و از دو سه هفته بعد می توانند ورزش های سبک را آغاز کنند.

آیا هزینه عمل جراحی سینه مردان شامل بیمه می شود؟

معمولا این جراحی تحت پوشش بیمه قرار نمیگیرد ولی برای اطمینان از این موضوع میتوانید به دفتر بیمه مربوطه مراجعه کرده و در این مورد سوال کنید.

کسب بهترین نتیجه از جراحی که باعث افزایش کیفیت زندگی می شود قطعا ارزش پرداخت این هزینه را دارد. توصیه می شود برای این جراحی حساس به دنبال جراحی با دستمزد پایین که تجربه و مهارت کافی در این حوزه را ندارد نباشید زیرا عواقب آن میتواند زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد به صورتی که گاهی آسیب های ناشی از آن جبران ناپذیر خواهد بود.

شما می توانید برای اطلاع از هزینه های دقیق این جراحی برای معاینه به پزشک مراجعه کرده و با او مشورت کنید.

اهمیت انتخاب بهترین جراح ژنیکوماستی

ممکن است جراحان زیادی در شهر شما وجود داشته باشند اما واقعا کدام یک در این حوزه بهترین هستند؟ چرا انتخاب بهترین جراح ژنیکوماستی اهمیت دارد؟ باید بدانید که انتخاب جراح خوب یکی از مهم ترین فاکتور ها در نتیجه ژنیکوماستی است. در واقع بهترین جراح ژنیکوماستی با استفاده از علم و دانش خود و کمک از جدید ترین تکنیک ها می تواند نتیجه ای مطلوب را رغم بزند. انتخاب یک جراح خوب با تکنیک فوق العاده می تواند ریسک ها و عوارض جراحی را به صفر نزدیک کند.

نظــرات بیمـــاران

جـــراحی شــــده

ژنیـــکوماســــتی

نظرات بیماران جراحی شده

بهترین جراح ژنیکوماستی چه ویژگی هایی دارد؟

یک جراح ژنیکوماستی خوب دارای ویژگی هایی است که او را از سایر جراحان متمایز میکند در زیر به تعدادی از این ویژگی ها اشاره میکنیم:

 1. بهترین جراح ژنیکوماستی باید دارای مدرک دانشگاهی معتبر باشد.
 2. یک جراح ژنیکوماستی خوب دارای تعداد زیادی نمونه کار موفق در این حوزه است.
 3. میزان رضایت بیماران از جراحی بسیار اهمیت دارد، یک جراح خوب به خواسته های بیماران خود به خوبی گوش میدهد و رضایت آن ها را از نتیجه جراحی درنظر می گیرد.
 4. یک جراح خوب باید سلامت بیمار را بیش از هر چیز دیگر در نظر داشته باشد و راه کاری را به او پیشنهاد دهد که به نفع بیمار باشد جانش به خطر نیوفتد.
 5. هنگام انتخاب جراح ژنیکوماستی حتما باید به مدت زمان فعالیتش در این حوزه توجه کافی داشته باشید.
 6. جراح ژنیکوماستی باید دارای مجوز رسمی و همچنین پروانه کسب از سازمان نظام پزشکی باشد.
 7. یک جراح خوب فردی است که بتواند اطلاعات و دانش خود را مطابق با جدیدترین تغییرات در دنیا آپدیت کند.
 8. یک جراح ژنیکوماستی خوب باید برای هر بیمار به اندازه کافی وقت بگذارد و به صحبت های بیماران به خوبی توجه کند تا حس اعتماد در او ایجاد شود.
 9. جراح باید دارای اخلاق حرفه ای و همچنین پایبند به سوگند نامه پزشکی باشد تا بیماران حس مثبتی داشته باشند.
 10. یک جراح خوب برای ژنیکوماستی باید اطلاعات پزشکی و پرونده بیمار را نزد خود محفوظ نگه دارد و در اختیار فرد دیگری نگذارد.

بهترین جراح ژنیکوماستی را چگونه پیدا کنیم؟

انتخاب یک جراح خوب نیاز به تحقیق و بررسی های فراوانی دارد. روش های مختلفی برای پیدا کردن جراح خوب ژنیکوماستی وجود دارد که در زیر به تعدادی از آن ها اشاره میکنیم:

1- جست و جو در گوگل، بینگ و …

امروزه موتور های جست و جو یکی از راحت ترین و همچنین در دسترس ترین ابزار هایی هستند که هر فردی با کمک یک تلفن هوشمند می تواند در عرض چند دقیقه اطلاعات مورد نظر را دریافت کند. برای پیدا کردن بهترین جراح ژنیکوماستی کافیست این کلید واژه را در قسمت سرچ مرورگر وارد کنید تا بلافاصله لیستی از پزشکان در اختیارتان قرار بگیرد. شما می توانید با مراجعه به وب سایت هر پزشک در مورد رزومه او اطلاعاتی کسب کنید، همچنین نمونه کارهایش را مشاهده کنید.

2- کمک از شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی محبوب و پرمخاطبی همچون اینستاگرام، فیس بوک، یوتیوب و … وجود دارند که پزشکان با توجه به حوزه کاریشان در آن فعالیت دارند. شما می توانید به پروفایل پزشکان سر بزنید و علاوه بر نمونه کار، نظرات را در بخش کامنت ها بخوانید تا از میزان رضایت بیماران با خبر شوید.

3- مراجعه به مطب

شما میتوانید با در دست داشتن لیست پزشکان و آدرس شان به مطب آن ها بروید. با مراجعه به مطب جراح و ملاقات با پزشک می توانید علاوه بر مشاهده بیماران از نزدیک ، در مورد بیماری خود با پزشک صحبت کنید و نظر ایشان را بدانید و بعد از گرفتن تصمیم نهایی برای جراحی اقدام کنید.

4- پرس و جو از آشنایان

ممکن است همسایگان، دوستان و فامیل شما نیز دارای مشکل ژنیکوماستی بوده باشند با کمی تحقیق و پرس و جو از آن ها می توانید نظرشان را در مورد این جراحی و همچنین جراح بدانید و در صورت رضایت برای مشاوره به پزشک مورد نظر مراجعه کنید.

5- تماس با مطب پزشک

گاهی شما سوالاتی دارید که پاسخ آن ها را نمی توانید در اینترنت پیدا کنید در این صورت بهترین و سریع ترین راه تماس با مطب پزشک و گرفتن یک مشاوره تلفنی است. منشی می تواند اطلاعات محدودی را در اختیارتان بگذارد و شما را راهنمایی کند.

هنگام مراجعه به جراح ژنیکوماستی چه سوالاتی بپرسیم؟

پس مراجعه حضوری به پزشک در ابتدا شما باید مشکلاتتان را به طور کامل با پزشک مطرح کنید سپس او بدن شما را معاینه کرده و بهترین راه حل را در اختیارتان میگذارد. گاهی ممکن است شما سوالاتی داشته باشید که در آن جلسه فراموش کنید و یا اصلا در آن لحظه سوالی به ذهنتان نرسد، بهتر است برای مشخص شدن برنامه آینده خود سوالاتی از این دست را در نظر داشته باشید تا در آن روز بپرسید:

 1. بهترین روش درمانی یا جراحی برای رفع مشکل چیست؟
 2. درمان بیماری با دارو امکان پذیر است؟ درمان با دارو چه قدر طول خواهد کشید؟
 3. مدت زمان جراحی چه قدر خواهد بود؟
 4. آیا بلافاصله بعد از جراحی مشکل برطرف می شود؟
 5. میزان هزینه جراحی چه قدر است؟
 6. بعد از چه مدت میتوانم به محل کار برگردم؟
 7. آیا تکنیکی که استفاده می کنید قادر به حذف کامل، دائم و بی بازگشت کل بافت پستانی اعم از بافت غددی و بافت چربی بدون آسیب به بافت عضلانی سینه است؟
 8. آیا با انجام تکنیک و روش مورد نظر شکل و فرم دقیق و مناسب با یک استایل کاملا مردانه ایجاد می شود و یا اینکه فقط با کم شدن کمی حجم از سینه های زنانه شده شکل و استایل مردانه دقیق نخواهیم داشت؟

فکر میکنی کاندید مناسبی برای جراحی هستی؟

میخوای با دکتر آریانا در ارتباط باشی؟

برای مشاوره فرم زیر رو پر کن.

چرا دکتر مهدی آریانا؟

دکتر آریانا چهره‌ای نام آشنا و شناخته شده حوزه جراحی های درمانی و زیبایی پستان و جراحی های زیبایی شکم و تنه و اندام ها می باشد. سال‌ها تلاش و هزاران مورد جراحی موفق از وی، به جراحی با‌ تجربه و دانش روز دنیا ساخته است. در زمینه تخصص ایشان می‌توان از انواع جراحی‌های زیبایی سینه، جراحی‌ بیماری‌ های خوش‌خیم و بدخیم سینه، جراحی‌های بازسازی سینه در بانوان نام برد که دانش و هنر جراحی سینه را در بالاترین سطح نمایش می‌ دهد.

دکتر مهدی آریانا

در جراحی سینه آقایان و به خصوص ژنیکوماستی صاحب سبک جهانی خاص خود بوده و با انجام صدها عمل جراحی در بیماران از کشورهای عربی، سوئد، انگلستان، مالزی، آمریکا و … به عنوان یک جراح بین‌المللی در این حوزه شناخته می‌شوند و به خصوص سبک و استانداردهای بسیار بالایی که در درمان ژنیکوماستی ورزشکاران حرفه‌ای دارند، به چهره شناخته شده در بین این ورزشکاران تبدیل شده‌اند.

برخی از خدمات دکتر مهدی آریانا عبارتند از : پروتز سینه، ماموپلاستی، جراحی پلک، ابدومینوپلاستی، جوانسازی پوست و …. شما می توانید برای اطلاعات بیشتر در مورد هر یک از این خدمات، کلمه مورد نظر را در کادر زیر سرچ کنید.

سوالات متداول

نتیجه گیری

ژنیکوماستی یکی از اختلالات مربوط به مردان است. مردانی که سینه های بزرگی پیدا می کنند که این مورد می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. پزشک با انجام تست ها و معاینات مختلف علت ایجاد این عارضه را تشخیص می دهد و سپس راه درمانی مناسب را پیشنهاد می دهد. راه درمانی برای برخی بیماران می تواند دارو درمانی باشد و در برخی بیماران نیاز است که حتماً جراحی انجام شود.

امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد و اطلاعات لازم را کسب کرده باشید. شما می توانید سوالات و تجربیات خود را در زیر این مطلب به اشتراک بگذارید.

راه های ارتباطی با دکتر مهدی آریانا

سعادت آباد، میدان کاج، خیابان سرو غربی، نرسیده به بلوار شهرداری،پلاک ۳۳ ساختمان سرو سبز واحد ۶
۲۲۳۵۲۰۹۲- ۲۲۳۵۲۰۹۴

 

دکتر مهدی آریانا

دکتر آریانا چهره‌ای نام آشنا و شناخته شده حوزه جراحی های درمانی و زیبایی پستان و جراحی های زیبایی شکم وتنه و اندامها می باشد. سال‌ها تلاش و هزاران مورد جراحی موفق از وی، به جراحی با‌تجربه و دانش روز دنیا ساخته است. در زمینه تخصص ایشان می‌توان از انواع جراحی‌های زیبایی سینه،جراحی‌ بیماری‌های خوش‌خیم و بدخیم سینه، جراحی‌های بازسازی سینه در بانوان نام برد که دانش و هنر جراحی سینه را در بالاترین سطح نمایش می‌ دهد.

39 پاسخ

 1. ژنکماستی جراحی.
  سلام دکتر، من در باکو نوشتم. چند نفر می خواهم به ایران بروم؟ چه مدت من آنجا خواهم ماند؟ چقدر باید پرداخت کنم؟ قیمت در ترکیه و آذربایجان بسیار زیاد است.

  1. معمولا انتظار عوارض خاصی در بیمار با سلامت مناسب در این روشها وجود ندارد.
   هزینه ها با توجه به نوع جراحی و درجه بندی مراکز جراحی متفاوت است. در معاینات حضوری هزینه دقیق به تناسب هر بیمار به مراجعین عزیز اعلام می گردد. لطفا جهت کسب اطلاعات بیش تر با شماره تلفن های کلینیک تماس حاصل نمایید.

  1. برآورد هزینه برای هر فرد با توجه به شرایط وی متفاوت خواهد بود. لطفا جهت کسب اطلاعات بیش تر با شماره تلفن های کلینیک تماس حاصل نمایید.

 2. سلام.من یکیاز بیماران ژنیکوماستی دکتر آریانا هستم.یک هفته پیش عمل کردم و۲۰سال سن دارم.بسیار از عمل خودم راضی هستم بااینکه سینه های بزرگی داشتم.از دکتر آریانا و کادر مجربشان تشکر ویژه دارم و انشالله همیشه بدرخشند

  1. سلام من میخوام این عمل رو انجام بدم میتونی عکسای بعد عمل رو بفرستی ببینم چند وقت بعد عمل چ شکلی میشه؟

 3. سلام آقای دکتر خسته نباشید
  من 22 ساله هستم و سینه های نسبتا بزرگی دارم _ سونوگرافی سینه انجام دادم گفتن که بافت غددی وجود نداره و فقط چربی هست

  2 سوال داشتم

  1.) اگر قبل از جراحی به مدت 6 ماه یا یکسال تمرینات بدنسازی (تمرینات سینه ) انجام بدم جراحی (نتیجه) بهتری خواهم داشت یا اینکه بدون ورزش جراحی بهتر انجام میشه ؟ ؟

  2.) توی یه کانال تلگرامی نوشته بود که سینه که باز میشه ( بافت غددی ) نتیجه بهتری میگیره نسبت به سینه ای که باز نمیشه ( بافت چربی ) / امکان تو رفتگی سینه ، یا خراب شدن نوک سینه وجود داره / این مطلب درسته ؟ ؟

  1. سلام همانطور که بارها در برنامه های تلویزیونی و پستهای اینستا و دهها کنگره بین المللی جراحان و … گفته ام ساختار اناتومی و تجربه ۱۵ ساله من در جراحی صدها بیمار نشان می دهد به هیچ عنوان صرف وجود چربی نمی تواند باعث ژنیکوماستی شود و تبحر یک رادیولوژیست است که می تواند در صورت تجربه زیاد به طور دقیق در سونوگرافی میزان ان و همچنین درصد بافت غددی را تخمین بزند که این درصد به هیچ عنوان ودر هیچ کس صفر نیست که البته برای یک جراح مجرب فرق زیادی ندارد و تمام بیماران ، تاکید می کنم در تمام بیماران برداشت دقیق و کامل بافت غددی و چربی و البته یک بازسازی بسیار حرفه ای و فوری موجب رفع کامل و دایمی ژنیکوماستی و ایجاد سینه های مردانه با فرم کاملا مناسب خواهد شد. هر کاری غیر از این را در هر بیمار قاطعانه ناکامل و نامناسب می دانم.

  2. سلام من این مشکل رو دارم و 15 سالمه ولی نه دردی دارم و نه ترشح ولی وزن نسبتا زیادی دارم آیا اگر وزن کم کنم مشکل حل میشه کم کاری تیروئید هم دارم

 4. سلام من ۱۵ سالمه نمیدونم چرا ولی ۲ سالی میشه این مریضی رو دارم تو سال اول وقتی به نوک سینهام دست میزدم درد میگرفت ولی الان باد میکنه و وقتی بهش دست میزنم بادش از بین میره ایا این ژینکوماستی

  1. با مطب تماس بگیرید و چند عکس از روبرو و کنارها با کیفیت مناسب در واتساپ ارسال نمایید

 5. سلام دکتر خسته نباشید
  میخواستم بدونم برای جراحی الزامی برای کاهش وزن هست یا نه
  و اینکه بعد از جراحی امکان فعالیت ورزشی و بدنی(مثل انسان های دیگه) همچون بدنسازی و از این دست وجود داره و مشکلی پیش نمیاد؟

  1. کاهش وزن بهتر است بعد از جراحی ژنیکوماستی صورت گیرد زیرا شل شدن قبل از جراحی امکان استفاده از تکنیکهای مناسب و ایده ال با برش محدود را از بین می برد و جراح را مجبور به استفاده از برشهای طولانی می نماید .
   با انجام تکنیک های دقیق و مناسب جراحی ژنیکوماستی توسط جراحان مجرب، بیمار بدون اینکه مشکلی جهت عمل ایجاد شود پس از جراحی قادر به کاهش وزن خواهد بود.

 6. باسلام
  من 42 سال سن دارم. از زمان بلوغ سینه سمت چپم بزرگتر از راست بود.و خیلی اذیتم میکرد. بارها سونوگرافی کردم. سال گذشته مجبور شدن ماموگرافی کنم. که هردفعه گفتن ژنیکوماستیه. دوباره از ماه قبل این التهاب و سفتی نوک پستان ودرد شروع شده. نمیدونم دوباره بروم سونوگرافی یا نه. ضمنا کم کاری تیروید،کبد چرب و ریفلاکس (اموزول مصرف میکنم) دارم. ممنون میشم راهنمایی کنید که چکار کنم

  1. بهترین و تنها گزینه مناسب برای درمان قطعی و دایم ، جراحی کامل و کلاسیک توسط یک جراح مجرب پستان است.

 7. من پدرم ژنتیکی بافت سینش بزرگه ومن هم همونطور ولی الان یه مدت که پدرم سمت راست عضلات سینش درد میکنه ممکنه این مشکل باشه؟

 8. سلام من ژنیکو ماستی دارم میخواهم عمل کنم نمی دونم چربیهای شکم و پهلو را هم در بیارم بهتره یا نه بنده ازبکستان زندگی میکنم فکر میکنم ایران بهتر باشه. یا این عمل نیاز به تجربه و تبحر پزشک ندارد و هر جراح پلاستیکی میتواند ان را به خوبی انجام دهد ممنون میشم راهنمایی کنید من نمیتون در این ایام بیام ایران اشکال نداره این عمل یکسال به تاخیر بندازم

  1. با سلام جراحی ژنیکوماستی بسیار دقیق تر از یک خارج سازی چربی ساده است و نیازمند یک جراح فوق تخصص پستان کاملا مجرب دارد تا علاوه بر اشنایی با ساختار مهم و پیچیده پستان با اصول زیبایی شناختی هم اشنا بوده و بتواند مشکل را بطور اصولی و قطعی حل نماید

 9. با سلام ببخشید من داروی فیناستراید طبق تجویز پزشک پوست به دلیل ریزش مو میخورم‌. واز قبل هم ژنیکو ماستی دارم .الان باید فیناستراید رو قطع کنم یا بخورم؟ اگه قطع کنم هم کچل میشم.

  1. به هر حال عارضه فنستراید ژنیکوماستی است که البته پس از یک جراحی با تخلیه کامل معمولا دیگر مشکلی نخواهد داشت

 10. سلام من ۱۶ سالمه سینه هام ۵ یا ۶ ساعتی بزرگ شدن درد یا چیزه دیگری ندارم ولی فقط به نوک سینه دست می زنم احساس می کنم در داخلش تخم های کوچکی هست اضافه وزن هم دارم لطفا بگید من ژیکوماستی ماساژ دارم

  1. با سلام
   تشخیص شما به احتمال زیاد ژنیکو ماستی می باشد . جهت بررسی دقیق تر مطب مراجعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *