3 / 5. 4

۷ دقیقه
نمونه جراحی ژنیکوماستی توسط دکتر مهدی آریانا

ژنیکوماستی

آنچه می خوانید...

بزرگ شدن بافت سینه در پسران و مردان را اصطلاحا ژنیکوماستی می نامند. این اختلال به دلیل بر هم خوردن تعادل و توازن هورمون های استروزن و تستوسترون اتفاق می افتد.

ژنیکوماستی می تواند در یکی از سینه ها و یا هر دو مشاهده شود. در واقع، ژنیکوماستی اختلال جدی نیست و بسیاری از پسران در سنین بلوغ با این مورد مواجه خواهند شد. در برخی موارد، بزرگ شدن سینه خود به خود بهبود می یابد. اما در صورت عدم بهبودی، معمولا انجام جراحی توصیه می شود.

در بدن مردان هورمونی به نام تستوسترون تولید می شود، که مسئول رشد جنسی در دوران بلوغ می باشد. اما هورمون استروژن که مسئول رشد جنسی زنانه است، در بدن مردان تولید می شود.

تولید هورمون تستوسترون بعد از بلوغ و با افزایش سن، کمتر می شود و نظم و توازن هورمونی بر هم خواهد خورد. افزایش تولید هورمون استروژن باعث بزرگ و ملتهب شدن بافت سینه در آقایان خواهد شد.

در ادامه فیلم جراحی ژنیکوماستی که توسط دکتر مهدی آریانا انجام گرفته است را مشاهده می کنید:

علائم ژنیکوماستی

برخی علائم و نشانه های ژنیکوماستی عبارت است از:

 • متورم شدن سینه
 • سفت شدن سینه

در صورت مشاهده:

 • درد
 • التهاب
 • سفتی
 • ترشح از نوک سینه (یکی از سینه ها و یا هر دو)

حتما به پزشک مراجعه کنید.

نمونه جراحی ژنیکوماستی توسط دکتر مهدی آریانا
نمونه جراحی ژنیکوماستی توسط دکتر مهدی آریانا

علت ژنیکوماستی

ژنیکوماستی، با کاهش میزان هورمون تستوسترون تشدید می یابد. علت این کاهش می تواند به دلیل افزایش سطح استروژن و یا مسدود شدن تستوسترون باشد. برخی عواملی که باعث برهم خوردن تعادل هورمونی می شوند، عبارتند از:

 • تغییرات طبیعی هورمون ها

هورمون های استروژن و پروژسترون، بر مشخصات جنسی زنان و مردان تاثیر می گذارند. تستوسترون مسئول کنترل حجم و توده عضلانی و رشد مو در مردان، و استروژن مسئول کنترل رشد سینه ها در مردان می باشد.

بعد از تولد. بعد از تولد، نوزاد هم چنان تحت تاثیر استروژن دریافتی از سوی مادر می باشد. تقریبا می توان گفت نیمی از نوزادان پسر با این مورد به دنیا می آیند، اما بعد از گذشت دو تا سه هفته از تولد، شاهد بهبود علائم خواهیم بود.

در دوران بلوغ. در این دوران، بیشترین میزان تغییرات هورمونی را شاهد هستیم، که معمولا شش ماه تا دو سال بعد از وارد شدن فرد به دوران بلوغ، بهبود می یابد.

 • مصرف دارو

مصرف برخی داروها می تواند منجر به بروز ژنیکوماستی شود، مانند:

 • داروهای آنتی آندروژن، که در درمان بزرگی و یا سرطان پروستات تجویز می شوند
 • داروهای ایدز
 • داروهای ضد اضطراب مانند دیازپام
 • داروهای ضد افسردگی
 • آنتی بیوتیک ها
 • درمان سرطان مانند شیمی درمانی
 • برخی اختلالات مرتبط با سلامت بدنی

دکتر مهدی آریانا دارای بورد تخصصی جراحی – فلوشیپ فوق تخصصی جراحی پستان (زیبایی-درمانی- بازسازی) می باشند. راه های برقراری ارتباط با ایشان: 
شماره های تماس: 22352092 الی 4 
مشاوره با دکتر : 09369095303 

صفحه اینستاگرام

برخی اختلالات با تاثیر بر روی هورمون ها، باعث برهم خوردن نظم آن ها و بروز ژنیکوماستی می شوند، مواردی مانند:

 • افزایش سن. معمولا با افزایش سن شاهد بر هم خوردن نظم هوررمون ها و بروز ژنیکوماستی به خصوص در مردان چاق هستیم.
 • تومورها. برخی تومورها مانند غدد آدرنال و غده هیپوفیز می تواند باعث تغییر در تولید هورمون های زنانه و مردانه شود.
 • پرکاری تیروئید. در این اختلال، هورمون تیروکسین به میزان بالایی از غده تیروئید ترشح می شود.
 • نارسایی کلیوی. حدود نیمی از بیمارانی که دیالیز می شوند، به دلیل تغییرات هورمونی از بزرگ شدن سینه های خود شکایت می کنند.
 • نارسایی کبد و سیروز.

آیا راهی برای پیشگیری از بزرگ شدن سینه در آقایان وجود دارد؟

رعایت یک سری نکات، احتمال بزرگ شدن سینه در آقایان را کاهش می دهد، که عبارت است از:

 • عدم مصرف داروهای غیر قانونی
 • دوری از مصرف الکل تا حد امکان
 • بررسی داروهای مصرفی و مشورت با پزشک

تشخیص ژنیکوماستی

جهت تشخیص بزرگ شدن سینه در آقایان، ابتدا پزشک به بررسی سوابق پزشکی بیمار و داروهای مصرفی می پردازد. معاینه فیزیکی سینه و بررسی بافت سینه نیز به تشخیص قطعی کمک می کند. آزمایش خون و ماموگرافی نیز معمولا از سوی پزشک تجویز می شود.

سی تی اسکن، MRI، اولتراسوند بیضه ای و بیوپسی از بافت، از دیگر تست های تشخیصی هستند.

برخی شرایطی که می توانند منجر به بروز علائم مشابه شوند:

هدف از معاینه این است که پزشک از این موضوع اطمینان یابد که التهاب سینه به دلیل ژنیکوماستی است، و یا دلایل دیگری دارد. برخی شرایطی که منجر به بروز علائم مشابه ژنیکوماستی می شوند، عبارتند از:

 • وجود چربی در بافت سینه
 • سرطان سینه
 • آبسه سینه،که همان عفونت در بافت سینه می باشد.
نمونه جراحی ژنیکوماستی توسط دکتر مهدی آریانا
نمونه جراحی ژنیکوماستی توسط دکتر مهدی آریانا

درمان ژنیکوماستی

همان طور که قبلا نیز اشاره شد، در بیشتر موارد، ژنیکوماستی خود به خود و بدون نیاز به اقدامات درمانی بهبود می یابد. با این حال، در صورتی که اختلالاتی مانند سوء تغذیه و یا سیروز کبدی علت بزرگ شدن و التهاب سینه باشد، باید نسبت به درمان اقدام شود.

در صورتی که مصرف دارو منجر به بروز ژنیکوماستی شده باشد، مصرف آن دارو باید قطع و داوری جدیدی جایگزین شود.

به طور کل، در صورت بروز درد و ناراحی و عدم بهبود علائم، بایستی اقدامات درمانی آغاز شود.

 • مصرف دارو

داروهایی مانند تاموکسیفن و رالوکسیفن به درمان سرطان سینه و یا سایر اختلالات کمک می کند.

 • جراحی و برداشتن بافت اضافی سینه

در صورتی که بیمار از ظاهر بزرگ سینه خود ناراضی باشد، می تواند تحت جراحی قرار بگیرد.

بزرگ بودن سینه در آقایان می تواند باعث شرمندگی آن ها شود، این احساس کاملا طبیعی است و برای کنار آمدن با این شرایط، بهتر است فرد تحت مشاوره قرار بگیرد.

دکتر مهدی آریانا با استفاده از تکنولوژی جدید و با ایجاد حداقل برش به انجام جراحی ژنیکوماستی می پردازند. به این ترتیب کمترین اسکار و جای زخم برای بیمار ایجاد می شود. این مورد برای ورزشکاران اهمیت بسیار بالایی دارد. در حقیقت افرادی که بعد زیبایی و حتی درمانی برای آن ها مهم است، لازم است که به این نکته توجه داشته باشند.

جراحی ژنیکوماستی شاید اصلی ترین روش درمانی ژنیکوماستی باشد. از سوی دیگر استفاده از تکنیک و روش های درست برای پیشگیری از بروز مجدد بیماری اهمیت بسیار بالایی دارد. توجه به این نکته اهمیت دارد. در جراحی ژنیکوماستی در برخی موارد نیاز است که برش تنها در اطراف نوک سینه ایجاد شود. ولی در برخی موارد نیاز است برش در زیر سینه ها هم ایجاد شود. تکنیک به کار رفته بستگی به اندازه سینه ها و میزان بافت اضافی دارد. پزشک با انجام تست های مختلف و معاینه بیمار می تواند تکنیک مناسب را انتخاب کند.

مراقبت های بعد از جراحی ژنیکوماستی هم در جای خود تضمین کننده نتیجه جراحی هستند. به همین دلیل تمامی توصیه هایی که به بیمار می شود، باید در منزل انجام شوند. در برخی موارد دیده شده است که یه سهل انگاری و یا در صورت بروز موارد خاص، شاهد بروز عفونت و ایجاد اسکار های بدشکل هستیم. در صورتی که با مراجعه به موقع به پزشک می توانستند از این مورد پیشگیری کنند.

نتیجه گیری

ژنیکوماستی یکی از اختلالات مربوط به مردان است. مردانی که سینه های بزرگی پیدا می کنند که این مورد می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. پزشک با انجام تست ها و معاینات مختلف علت ایجاد این عارضه را تشخیص می دهد و سپس راه درمانی مناسب را پیشنهاد می دهد. راه درمانی برای برخی بیماران می تواند دارودرمانی باشد و در برخی بیماران نیاز است که حتماً جراحی انجام شود.

drariana

دکتر آریانا چهره‌ای نام آشنا و شناخته شده حوزه جراحی های درمانی و زیبایی پستان و جراحی های زیبایی شکم وتنه و اندامها می باشد. سال‌ها تلاش و هزاران مورد جراحی موفق از وی، به جراحی با‌تجربه و دانش روز دنیا ساخته است. در زمینه تخصص ایشان می‌توان از انواع جراحی‌های زیبایی سینه،جراحی‌ بیماری‌های خوش‌خیم و بدخیم سینه، جراحی‌های بازسازی سینه در بانوان نام برد که دانش و هنر جراحی سینه را در بالاترین سطح نمایش می‌ دهد.

35 پاسخ

 1. ژنکماستی جراحی.
  سلام دکتر، من در باکو نوشتم. چند نفر می خواهم به ایران بروم؟ چه مدت من آنجا خواهم ماند؟ چقدر باید پرداخت کنم؟ قیمت در ترکیه و آذربایجان بسیار زیاد است.

  1. معمولا انتظار عوارض خاصی در بیمار با سلامت مناسب در این روشها وجود ندارد.
   هزینه ها با توجه به نوع جراحی و درجه بندی مراکز جراحی متفاوت است. در معاینات حضوری هزینه دقیق به تناسب هر بیمار به مراجعین عزیز اعلام می گردد. لطفا جهت کسب اطلاعات بیش تر با شماره تلفن های کلینیک تماس حاصل نمایید.

  1. برآورد هزینه برای هر فرد با توجه به شرایط وی متفاوت خواهد بود. لطفا جهت کسب اطلاعات بیش تر با شماره تلفن های کلینیک تماس حاصل نمایید.

 2. سلام.من یکیاز بیماران ژنیکوماستی دکتر آریانا هستم.یک هفته پیش عمل کردم و۲۰سال سن دارم.بسیار از عمل خودم راضی هستم بااینکه سینه های بزرگی داشتم.از دکتر آریانا و کادر مجربشان تشکر ویژه دارم و انشالله همیشه بدرخشند

  1. سلام من میخوام این عمل رو انجام بدم میتونی عکسای بعد عمل رو بفرستی ببینم چند وقت بعد عمل چ شکلی میشه؟

 3. سلام آقای دکتر خسته نباشید
  من 22 ساله هستم و سینه های نسبتا بزرگی دارم _ سونوگرافی سینه انجام دادم گفتن که بافت غددی وجود نداره و فقط چربی هست

  2 سوال داشتم

  1.) اگر قبل از جراحی به مدت 6 ماه یا یکسال تمرینات بدنسازی (تمرینات سینه ) انجام بدم جراحی (نتیجه) بهتری خواهم داشت یا اینکه بدون ورزش جراحی بهتر انجام میشه ؟ ؟

  2.) توی یه کانال تلگرامی نوشته بود که سینه که باز میشه ( بافت غددی ) نتیجه بهتری میگیره نسبت به سینه ای که باز نمیشه ( بافت چربی ) / امکان تو رفتگی سینه ، یا خراب شدن نوک سینه وجود داره / این مطلب درسته ؟ ؟

  1. سلام همانطور که بارها در برنامه های تلویزیونی و پستهای اینستا و دهها کنگره بین المللی جراحان و … گفته ام ساختار اناتومی و تجربه ۱۵ ساله من در جراحی صدها بیمار نشان می دهد به هیچ عنوان صرف وجود چربی نمی تواند باعث ژنیکوماستی شود و تبحر یک رادیولوژیست است که می تواند در صورت تجربه زیاد به طور دقیق در سونوگرافی میزان ان و همچنین درصد بافت غددی را تخمین بزند که این درصد به هیچ عنوان ودر هیچ کس صفر نیست که البته برای یک جراح مجرب فرق زیادی ندارد و تمام بیماران ، تاکید می کنم در تمام بیماران برداشت دقیق و کامل بافت غددی و چربی و البته یک بازسازی بسیار حرفه ای و فوری موجب رفع کامل و دایمی ژنیکوماستی و ایجاد سینه های مردانه با فرم کاملا مناسب خواهد شد. هر کاری غیر از این را در هر بیمار قاطعانه ناکامل و نامناسب می دانم.

  2. سلام من این مشکل رو دارم و 15 سالمه ولی نه دردی دارم و نه ترشح ولی وزن نسبتا زیادی دارم آیا اگر وزن کم کنم مشکل حل میشه کم کاری تیروئید هم دارم

 4. سلام من ۱۵ سالمه نمیدونم چرا ولی ۲ سالی میشه این مریضی رو دارم تو سال اول وقتی به نوک سینهام دست میزدم درد میگرفت ولی الان باد میکنه و وقتی بهش دست میزنم بادش از بین میره ایا این ژینکوماستی

  1. با مطب تماس بگیرید و چند عکس از روبرو و کنارها با کیفیت مناسب در واتساپ ارسال نمایید

 5. سلام دکتر خسته نباشید
  میخواستم بدونم برای جراحی الزامی برای کاهش وزن هست یا نه
  و اینکه بعد از جراحی امکان فعالیت ورزشی و بدنی(مثل انسان های دیگه) همچون بدنسازی و از این دست وجود داره و مشکلی پیش نمیاد؟

  1. کاهش وزن بهتر است بعد از جراحی ژنیکوماستی صورت گیرد زیرا شل شدن قبل از جراحی امکان استفاده از تکنیکهای مناسب و ایده ال با برش محدود را از بین می برد و جراح را مجبور به استفاده از برشهای طولانی می نماید .
   با انجام تکنیک های دقیق و مناسب جراحی ژنیکوماستی توسط جراحان مجرب، بیمار بدون اینکه مشکلی جهت عمل ایجاد شود پس از جراحی قادر به کاهش وزن خواهد بود.

 6. باسلام
  من 42 سال سن دارم. از زمان بلوغ سینه سمت چپم بزرگتر از راست بود.و خیلی اذیتم میکرد. بارها سونوگرافی کردم. سال گذشته مجبور شدن ماموگرافی کنم. که هردفعه گفتن ژنیکوماستیه. دوباره از ماه قبل این التهاب و سفتی نوک پستان ودرد شروع شده. نمیدونم دوباره بروم سونوگرافی یا نه. ضمنا کم کاری تیروید،کبد چرب و ریفلاکس (اموزول مصرف میکنم) دارم. ممنون میشم راهنمایی کنید که چکار کنم

  1. بهترین و تنها گزینه مناسب برای درمان قطعی و دایم ، جراحی کامل و کلاسیک توسط یک جراح مجرب پستان است.

 7. من پدرم ژنتیکی بافت سینش بزرگه ومن هم همونطور ولی الان یه مدت که پدرم سمت راست عضلات سینش درد میکنه ممکنه این مشکل باشه؟

 8. سلام من ژنیکو ماستی دارم میخواهم عمل کنم نمی دونم چربیهای شکم و پهلو را هم در بیارم بهتره یا نه بنده ازبکستان زندگی میکنم فکر میکنم ایران بهتر باشه. یا این عمل نیاز به تجربه و تبحر پزشک ندارد و هر جراح پلاستیکی میتواند ان را به خوبی انجام دهد ممنون میشم راهنمایی کنید من نمیتون در این ایام بیام ایران اشکال نداره این عمل یکسال به تاخیر بندازم

  1. با سلام جراحی ژنیکوماستی بسیار دقیق تر از یک خارج سازی چربی ساده است و نیازمند یک جراح فوق تخصص پستان کاملا مجرب دارد تا علاوه بر اشنایی با ساختار مهم و پیچیده پستان با اصول زیبایی شناختی هم اشنا بوده و بتواند مشکل را بطور اصولی و قطعی حل نماید

 9. با سلام ببخشید من داروی فیناستراید طبق تجویز پزشک پوست به دلیل ریزش مو میخورم‌. واز قبل هم ژنیکو ماستی دارم .الان باید فیناستراید رو قطع کنم یا بخورم؟ اگه قطع کنم هم کچل میشم.

  1. به هر حال عارضه فنستراید ژنیکوماستی است که البته پس از یک جراحی با تخلیه کامل معمولا دیگر مشکلی نخواهد داشت

 10. سلام من ۱۶ سالمه سینه هام ۵ یا ۶ ساعتی بزرگ شدن درد یا چیزه دیگری ندارم ولی فقط به نوک سینه دست می زنم احساس می کنم در داخلش تخم های کوچکی هست اضافه وزن هم دارم لطفا بگید من ژیکوماستی ماساژ دارم

  1. با سلام
   تشخیص شما به احتمال زیاد ژنیکو ماستی می باشد . جهت بررسی دقیق تر مطب مراجعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *