دکتر مهدی آریانا » جراحی سینه » جراحی ماموپلاستی افزایشی چیست و به چه منظور انجام می گیرد؟

0 / 5. 0

۵ دقیقه
ماموپلاستی افزایشی

جراحی ماموپلاستی افزایشی چیست و به چه منظور انجام می گیرد؟

آنچه می خوانید...

ماموپلاستی افزایشی یا جراحی پروتز سینه به نوعی جراحی گفته می شود که سایز و شکل سینه ها اصلاح شده و افزایش سایز پیدا می کنند. این جراحی که بیشتر با نام جراحی پروتز سینه شناخته شده است، به میزان زیادی محبوب خانم های جوان و میان سال است. سالانه افراد زیادی برای انجام این جراحی به جراح سینه مراجعه می کنند. در ادامه مقاله با ما باشید تا به جوانب مختلف این جراحی بپردازیم.

علت انجام ماموپلاستی افزایشی

زنانی که خواستار ماموپلاستی افزاشی هستند به دلایل مختلفی برای این جراحی اقدام می کنند:

– بهبود تناسب سینه ها با بدن و افزایش اعتماد به نفس
– اصلاح حجم از دست رفته از سینه ها بعد از بارداری و زایمان
– به منظور تغییر شکل یا بزرگ کردن سینه ها که شکل خود را به دلیل شیردهی یا بالا رفتن سن از دست داده اند.
– به منظور بهبود تقارن سینه ها ( سینه ها ممکن است از لحاظ سایز یا شکل تفاوت زیادی با یکدیگر کنند )
– به منظور بازسازی سینه ها و تناسب بخشیدن به آن ها بعد از تخلیه پستان ها یا ماستکتومی ( برای درمان سرطان سینه )

ماموپلاستی افزایشی شامل جاگذاری ایمپلنت ها یا پروتز هایی مخصوص در زیر بافت سینه ها است که در زیر ماهیچه دیواره قفسه سینه یا پکتورال قرار می گیرد. این جاگذاری بافت سینه را جلو می آورد و باعث بزرگ تر نشان دادن سینه ها می شود. نام دیگر این عمل، جراحی بزرگ کردن سینه هاست.

افزایش سایز سینه ها محبوب ترین روش جراحی زیبایی است که در کشور های مختلف مانند امریکا انجام می گیرد. بر طبق نظر انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی امریکا، بیش از 347 هزار زن هر ساله تحت عمل ماموپلاستی افزایشی قرار می گیرند. اغلب این جراحی ها به صورت سرپایی انجام می گیرد. اکثر زنان که تحت این جراحی قرار می گیرند در سنین بین 19 تا 24 هستند.

ماموپلاستی افزایشی

در حالی که جراحی ماموپلاستی افزایشی به افزایش سایز سینه های زنان کمک می کند، نمی تواند ظاهری ایده آل و بدون هیچ نقصی برای آن ها فراهم کند. به علاوه پروتز سینه ها نیاز به مراقبت های خاصی دارند و در برخی موارد نیاز است که سونوگرافی در فواصل زمانی مشخصی صورت گیرد. زنانی که از لحاظ فیزیکی سالم هستند و توقعات واقع بینانه ای از جراحی دارند، در اغلب موارد بهترین کاندیداها برای انجام جراحی ماموپلاستی افزایشی هستند.

مشاوره قبل از جراحی ماموپلاستی افزایشی

در اغلب موارد زنانی که تصمیم به انجام این جراحی می گیرند، نیاز دارند که یک جلسه مشاوره با جراح سینه داشته باشند. تمامی جراحان سینه لازم است که در جلسه مشاوره با بیمار تمامی جوانب جراحی را به وی توضیح دهند. جراح سلامت کلی متقاضی را می سنجد و تکنیک های جراحی را که مناسب و ایده آل با شرایط بیمار است، به وی توضیح می دهد. از آنجائیکه جراحی ماموپلاستی افزایشی می تواند باعث افزایش اعتماد به نفس فرد شود، لازم است که درباره نتیجه جراحی واقع بینانه قضاوت کند.

گرچه جراحی ماموپلاستی افزایشی به افزایش سایز سینه های زنان کمک می کند، ولی باعث ایده آل شدن و بی نقص شدن آن ها نمی شود. ذکر این نکته در جلسه مشاوره اهمیت بالایی دارد. همچنین در این جلسه لازم است درباره محدودیت های جراحی و خطرات و پیچیدگی هایی که در پی دارد صحبت شود. گزینه های جایگزین جراحی هم به بیمار گفته می شود.


موارد و مشکلاتی که در جلسه مشاوره مورد بحث و بررسی قرار می گیرند به شرح زیر هستند:

  • طریقه آماده شدن برای جراحی
  •  هزینه جراحی پروتز سینه ( اغلب شرکت های بیمه به دلیل ماهیت زیبایی که جراحی پروتز سینه دارد، هزینه های آن را تحت پوشش قرار نمی دهند. زیرا انجام این جراحی موردی ضروری نیست و هدف درمانی ندارد )
  • انواع تجهیزاتی که برای انجام جراحی مورد نیاز است.
  • انواع بیهوشی هایی که در طول جراحی کاربرد دارند
  • طریقه انجام خود جراحی
  • دوران نقاهت و مراقبت های بعد از جراحی
  • عوارض احتمالی بالقوه و پیچیدگی های ناشی از جراحی

زنانی که تصمیم به انجام این جراحی می گیرند باید درباره داروها، ویتامین ها یا دیگر موادی که مصرف می کنند، پزشک را در جریان قرار دهند. همچنین در صورتی که سیگار مصرف می کنند لازم است که حتماً این مورد را به پزشک خود بگویند. زیرا مصرف سیگار و دخانیات بر روند ترمیم بعد از جراحی اختلال ایجاد می کند و باعث بروز پیچیدگی های مختلفی می شود.

از سوی دیگر قبل از انجام جراحی پروتز سینه جراحان از بیماران می خواهند که یک ماموگرافی انجام دهند. به این منظور که از سلامت بافت پستان ها و عدم وجود تومور اطمینان حاصل شود.

جنس پروتز سینه برای ماموپلاستی افزایشی

طی تحقیقاتی که سالیان سال بر روی انواع جنس های پروتز سینه صورت گرفته است، برخی از پروتز های سینه در حال حاضر دیگر استفاده نمی شوند و برخی از پروتز های سینه جای خود را به پروتز های قبلی داده اند.

طریقه انجام ماموپلاستی افزایشی

جراحی افزایش سایز سینه ها جراحی به نسبت سختی است که لازم است در زمان های خاصی بعد از جراحی برای معاینات مختلف به پزشک مراجعه شود.
از سوی دیگر با بررسی شرایط بیمار بهترین تکنیک برای انجام جراحی به کار می رود. پروتز می تواند در قسمت بالایی زیر بغل، در زیر بغل یا در اطراف نوک سینه یا در ناحیه تاخوردگی زیر سینه قرار گیرد. اسکار کوچکی از این جراحی باقی می ماند که در اغلب موارد اسکار در ناحیه ای ایجاد می شود که کمترین نمایانی را داشته باشد.

منبع : https://www.imaginis.com/cosmetic-reconstructive-breast-surgery/breast-augmentation-1

دکتر مهدی آریانا

دکتر آریانا چهره‌ای نام آشنا و شناخته شده حوزه جراحی های درمانی و زیبایی پستان و جراحی های زیبایی شکم وتنه و اندامها می باشد. سال‌ها تلاش و هزاران مورد جراحی موفق از وی، به جراحی با‌تجربه و دانش روز دنیا ساخته است. در زمینه تخصص ایشان می‌توان از انواع جراحی‌های زیبایی سینه،جراحی‌ بیماری‌های خوش‌خیم و بدخیم سینه، جراحی‌های بازسازی سینه در بانوان نام برد که دانش و هنر جراحی سینه را در بالاترین سطح نمایش می‌ دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *