دکتر مهدی آریانا » جراحی سینه » آیا انجام ماستوپکسی یا جراحی لیفت سینه برای شما مناسب است؟

0 / 5. 0

۱۹ دقیقه
جراحی لیفت سینه

آیا انجام ماستوپکسی یا جراحی لیفت سینه برای شما مناسب است؟

آنچه می خوانید...

ماستوپکسی یا همان لیفت سینه (بالا کشیدن سینه و فیکساسیون آن)، روشی متداول برای رفع افتادگی و ایجاد فرم و ظاهری ایده آل در سینه ها می باشد. این روش می تواند همراه با پروتز سینه انجام گیرد یا تنها با حذف پوست های اضافه به اصلاح فرم سینه ها پرداخت.

عوامل متعددی باعث شل شدن پوست سینه و افتادگی آن می شود. به طور مثال: افزایش سن و شیردهی عوامل تاثیر گذاری در افتادگی سینه می باشند.

جراحی لیفت سینه که در اصطلاح پزشکی ماستوپکسی نیز نامیده می شود، از جمله جراحی های مدرن پستان است که به کشیده شدن سینه ها به سمت بالا و گردتر شدن فرم سینه ها کمک می کند. جراح پستان در طول این جراحی، پوست اضافی برداشته و بافت سینه جهت تغییر فرم به سمت بالا کشیده می شود.

به مرور زمان و با افزایش سن، از خاصیت الاستیسیته و کشسانی پوست کاسته می شود. این حالت که جزء روند طبیعی بدن است منجر به بروز تعییرات ظاهری در سینه ها نیز می شود.

خانم هایی که سینه های کوچک تری دارند، کمتر متوجه افتادگی در سینه های خود خواهند شد. با این حال، اگر سینه های بزرگی دارید و با افزایش سن از افتادگی سینه ها ناراضی هستید، می توانید تحت جراحی لیفت سینه قرار بگیرید.

4 دلیل انجام لیفت سینه

جراحی ماستوپکسی یا لیفت سینه چیست؟

هدف از این جراحی بهبود شکل، رفع افتادگی و قوام سینه می باشد. اگر افتادگی سینه خفیف باشد تنها با ایجاد برش دور هاله سینه، این افتادگی اصلاح می شود. یعنی به بیان دیگر تنها نوک سینه ها بالا کشیده می شوند و نیازی به بالا کشیدن خود بافت سینه نیست. ولی لیفت سینه زمانی به بیمار پیشنهاد می شود که در حالت ایستاده در حالی که مدادی را زیر سینه های خود قرار می دهد، مداد نیفتد. در حقیقت پوست سینه روی بافت شکمی قرار گیرد. در برخی موارد می توان جراحی کوچک کردن نوک سینه انجام گیرد.

در مقابل اگر شدت افتادگی سینه زیاد باشد از دو تکنیک زیر برای اصلاح فرم سینه استفاده می شود:

لیفت پستان بدون پروتز

در این روش با حذف پوست اضافی، بالا کشیدن و فیکساسیون سینه، بدون استفاده از پروتز و تنها با استفاده از بافت طبیعی پستان، حجم و فرم سینه اصلاح می شود. این روش جراحی برای افرادی که بافت سینه به اندازه کافی بزرگ است، مناسب است. در حقیقت فرد نیازی به استفاده از پروتز برای حجم دهی به سینه ها ندارد.

لیفت پستان با پروتز

این تکنیک معمولا گزینه ی مناسبی در افرادی که دارای سینه های بسیار شل همراه با افتادگی شدید هستند، می باشد. در این روش علاوه بر حذف پوست اضافی، با استفاده از پروتز افتادگی سینه، فرم و حجم آن بهبود می یابد و اصلاح می شود. در مواردی که بافت خود سینه ها کم است و سینه دارای افتادگی ایست، لیفت سینه و پروتز سینه همزمان انجام می گیرد. به این ترتیب حجم از دست رفته سینه ها باز می گردد و سینه ها بالا می آیند.

علت افتادگی سینه

خانم ها باید این نکته را در نظر داشته باشند که اگر در آینده قصد بارداری دارند، باید انجام این جراحی را به تاخیر بیندازند. چرا که بارداری باعث کشیده شدن سینه ها و از بین رفتن اثرات جراحی خواهد شد.

در حقیقت توصیه می شود که فرد بعد از جراحی لیفت سینه و پروتز سینه باردار نشود و اضافه وزن شدید نداشته باشد. این موارد باعث می شود که سینه دوباره حجم زیادی بگیرد و در نتیجه باعث افتادگی شود.

دلایل افتادگی سینه ها

دلایل کلی انجام جراحی لیفت سینه عبارت است از:

 • بارداری
 • تغییرات وزن
 • نیروی جاذبه زمین
 • افزایش سن
 • بزرگی ژنتیکی سینه ها
 • مشکلات گردن درد و … به دلیل حجم زیاد سینه ها

جراحی لیفت سینه به رفع افتادگی سینه ها کمک می کند اما نمی تواند تاثیری بر روی اندازه آن بگذارد. به بیان دیگر نمی توان با لیفت سینه به سینه ها حجم داد و بزرگ شان کرد.

بهترین روش لیفت سینه

لازم به ذکر است برای انجام جراحی لیفت سینه، مشخصات آناتومیک پستان ها و سلیقه ی بیمار در انتخاب نوع جراحی دخیل می باشند. جراح سینه با انجام معاینات پزشکی و با تکیه بر دانش و تجارب خود، بهترین روش لیفت سینه را انتخاب می نماید و نتایج ارزیابی های خود را در طول جلسات مشاوره در اختیار بیمار قرار می دهد. در حقیقت شکلی حدودی از سینه ها برای بعد از جراحی را به بیمار توضیح می دهد.

پیش از انجام عمل لیفت پستان

ابتدا پزشک به بررسی سوابق پزشکی بیمار می پردازد. همچنین یکسری آزمایشات مانند ماموگرافی و سونوگرافی انجام می گیرند تا از سلامت سینه ها اطمینان حاصل شود. هم چنین هر گونه داروی مصرفی توسط بیمار، ( از جمله داروهای رقیق کننده خون مانند آسپیرین، ایبوپروفن و داروهای گیاهی و برخی ویتامین ها ) باید بررسی شود. پزشک هم چنین به معاینه بالینی و فیزیکی سینه ها می پردازد تا مواردی مانند اندازه سینه و وضعیت نوک سینه و هاله قهوه ای رنگ اطراف آن مشخص شود.

از دیگر مواردی که باید بررسی شود، پوست سینه است.

برخی اقداماتی که پیش از جراحی باید از سوی بیمار رعایت شوند، عبارتند از:

 • انجام تست ماموگرافی تا هر گونه مشکل در بافت سینه مشخص شود.
 • انجام سونوگرافی و بررسی های بیشتر در صورت نیاز.
 • عدم مصرف داروهای خاص مانند آسپیرین، داروهای ضد التهابی و مکمل های گیاهی، چرا که احتمال خونریزی را افزایش می دهند.
 • عدم مصرف نوشیدنی های الکلی زیرا در روند ترمیم بعد از جراحی اختلال ایجاد می کنند.
 • داشتن رژیم غذایی سالم و متعادل، که به حفظ وزن بدنی ایده آل نیز کمک می کند.
 • کنار گذاشتن مصرف سیگار و دخانیات. چرا که روند بهبود را به تاخیر می اندازند.
وسایل لازم بعد از جراحی لیفت سینه

روند جراحی لیفت سینه

محل ایجاد برش ها در جراحی لیفت سینه بر عهده جراح می باشد. برش های جراحی لیفت سینه در محل های زیر ایجاد می شوند:

 • اطراف هاله قهوه ای رنگ دور سینه
 • از نوک سینه تا چین های زیر سینه
 • به صورت افقی در امتداد چین سینه

گاهی نیاز به برداشت پوست اضافی و تغییر پوزیشن نوک سینه می باشد. در این موارد احساس نوک سینه بعد از جراحی تغییر می کند. ولی در مواردی که سنیه افتادگی قابل توجهی نداشته باشد، نیازی به تغییر موقعیت نوک سینه ها نیست.

روش های مختلف لیفت پستان

لیفت سینه هلالی – معمولاً پیشنهاد می شود که جراحی لیفت سینه با تکنیک هلالی تنها برای افرادی انجام گیرد که میزان شلی سینه ها درحداقل ممکن باشد. روش های مختلف لیفت سینه بسیارند ولی در جراحی لیفت سینه با روش هلالی نیاز به ایجاد تنها یک برش در لایه بالایی و بیرونی هاله سینه است. نتیجه این جراحی ایجاد اسکاری است که عملاً قابل مشاهده نیست و به طور طبیعی در زیر رنگدانه های هاله دور سینه مخفی می شود.

لیفت سینه به شیوه عمودی – لیفت سینه به روش عمودی روشی ایده آل برای زنانی است که شلی و افتادگی سینه ها در حد متوسط است و نیازمند تغییر شکل سینه ها هستند. دو برش در این روش نیاز است که ایجاد شود. یکی از برش ها به شکل دایره ای شکل در اطراف هاله دور سینه است و برش دیگری به صورت عمودی در زیر هاله دور سینه تا پایین چین سینه ها ایجاد می شود. شکل این برش ها به صورت لولی پاپ است و بنابراین به نام لیفت لولی پاپ شناخته می شود.

لیفت سینه با روش دونات، یا دور هاله سینه روشی ایده آل برای زنانی است که از افتاگی و شلی سینه خفیفی رنج می برند. با این تکنیک جراح برشی دایره ای شکم در اطراف هاله دور سینه و ناحیه بیرونی ایجاد می کند. در این تکنیک هم شاهد اسکاری با حداقل نمایانی هستیم.

لیفت سینه برش لنگری – با برش هایی که به شکل لنگری ایجاد می شوند، تکنیک های لیفت سینه برای زنانی که نیازمند تغییر شکل زیاد سینه ها هستند، مناسب است. این روش لیفت تی شکل (T شکل ) تکنیکی است که نیازمند سه برش دایره ای، عمودی و افقی است که در ادامه به آن ها می پردازیم.

 • یک برش دایره ای شکل در لبه بیرونی هاله سینه که همانند برش در لیفت با روش دونات است.
 • یک برش عمودی که در زیر هاله سینه تا چین سینه ادامه دارد.
 • یک برش افقی که به صورت طبیعی در چین زیر سینه ایجاد می شود.

پروتز سینه همزمان با لیفت پستان

می توان جراحی لیفت سینه را همزمان با پروتز سینه انجام داد. در این شرایط پزشک تشخیص می دهد که بیمار شرایط لازم برای جراحی را دارد یا خیر. در ادامه به شرایط انجام جراحی پروتز سینه اشاره می کنیم.

شرایط انجام جراحی پروتز سینه همزمان با لیفت سینه

سلامت فرد نسبت به سن و سال وی اهمیت بسیار بالاتری دارد. در صورتی که یک خانم وضعیت سلامت خوبی داشته باشد احتمالاً نتیجه بسیار بهتری از جراحی پروتز سینه می گیرد. زنان در شرایط زیر کاندیدای مناسبی برای جراحی پروتز سینه هستند:

 • بالاتر از 18 سال سن داشته باشند.
 • انتظارات واقع بینانه ای از جراحی پروتز سینه داشته باشند.

با انجام جراحی پروتز سینه ( و تمامی جراحی های زیبایی ) هیچ محدودیتی برای حداکثر سن نیست و تا زمانی که فرد سلامت لازم را داشته باشد می تواند این تغییرات را که در بدن وی رخ می دهد تحمل کند.

در فیلم روبرو دکتر مهدی آریانا درباره ارتباط بین پروتز سینه و شیردهی توضیح می دهند:

اقدامات و مراقبت های بعد از لیفت سینه

مراقبت های بعد از جراحی لیفت سینه

بعد از جراحی لیفت سینه، پانسمانی بر روی سینه قرار داده می شود. ممکن است از لوله های ظریف و کوچک در جمع آوری مایعات و ترشحات برش ها و بخیه ها استفاده شود. این لوله های درین یا تخلیه برای چند روز اول بعد از جراحی به کار می روند و به صلاحدید پزشک خارج می شوند.

معمولا سینه ها تا دو هفته بعد از جراحی متورم هستند. احتمال دارد نوک سینه و پوست اطراف آن برای مدتی بی حس باشد. ولی بعد از طی شدن دوران نقاهت این مورد رفع می شود و احساس ناحیه باز می گردد.

در صورت بروز درد، می توانید داروهای تجویز شده از سوی پزشک را مصرف کنید.

انجام فعالیت هایی مانند کش آمدن، خم شدن و یا بلند کردن اجسام سنگین برای مدتی ممنوع است. از وارد آمدن فشار به سینه ها باید خودداری شود. به هیچ عنوان نباید ورزش های سنگین انجام داد. داشتن رابطه جنسی به مدت یک تا دو هفته ممنوع می باشد. زمان کشیدن بخیه ها از سوی پزشک تعیین خواهد شد.

در طول طی شدن دوره نقاهت و بهبودی، از تماس سینه ها با نور خورشید اجتناب کنید. زیرا آفتاب به دلیل تولید ملانین در پوست باعث می شود که جای بخیه یا اسکارها تیره تر شوند و این مورد به هیچ وجه ظاهر خوبی ندارد.

بایدها و نباید های عمل لیفت پستان

بایدها

از گن ها یا سوتین های مخصوص برای بعد از جراحی استفاده شود. این سوتین ها حمایت خوبی از بافت سینه ها می کنند و فشار مناسبی به سینه ها وارد می کنند و تورم را کاهش می دهند. محل بخیه ها را تمیز نگاه دارید و خشک باشد و تمامی مراقبت های بعد از جراحی که توسط جراح گفته می شود رعایت شوند.

سوتین های مخصوص باعث می شوند که فشار ملایمی به سینه ها وارد شود و تورم سینه ها سریع تر بهبود یابد.

تا چند روز حمام نرفته و دوش نگیرید تا ناحیه بخیه خیس نشود. حتماً چندین روز باید بعد از جراحی در خانه استراحت شود و به همین دلیل نیاز به گرفتن مرخصی است. اغلب زنان یک هفته بعد از جراحی می توانند به محل کار خود بازگردند.

برای مدت زمان کوتاه سعی شود که آهسته پیاده روی را شروع کنید. برای شروع ورزش حتماً با پزشک مشورت شود. راه رفتن احتمال ایجاد لخته خونی را کاهش می دهد. در کل جریان خون باعث می شود که تورم سریع تر بهبود یابد و لخته خونی ایجاد نگردد.

مصرف غذاهای شور و نمکی را محدود کنید. نمک به خودی خود باعث تورم می شود. سعی شود تا جای ممکن بدن هیدراته باشد. رسیدن آب کافی به بدن باعث می شود که سطح انرژی فرد بالا باشد و از یبوست بعد از جراحی پیشگیری شود.

نباید ها

روی شکم و پهلوها نخوابید. زیرا ایجاد فشار زیاد روی آن ها باعث می شود که روند ترمیم سینه ها به تاخیر بیفتد. هنگام خواب قسمت بالا تنه خود را کمی بالا تر قرار دهید و ترجیحاً روی دو بالشت بخوابید.

هیچ جسم سنگین تر از یک بطری شیر را بلند نکنید. زیرا باعث کشیدگی و ایجاد تورم می شود. جسمی را هل ندهید. سیگار نکشید زیرا سیگار کشیدن باعث اختلال در روند ترمیم می شود. برای چند هفته بعد از جراحی الکل مصرف نکنید. زیرا الکل باعث کشیدن آب بدن می شود و باعث حبس مایعات می گردد.

اینکه احساسات متفاوتی را تجربه کنید نگران نباشید. کاملاً طبیعی است. بسیاری از بیماران بالا و پایین های زیادی را تجربه می کنند که می تواند در نتیجه داروهای بیهوشی باشد. همچنین بی خوابی و محدودیت های حرکتی و ناراحتی و درد می تواند خلق و خوی بیمار را تغییر دهد.

هر زمان که احساس ناراحتی کردید سعی کنید به نتیجه جراحی فکر کنید و بدانید که بعد از مدت زمان مشخصی که ترمیم انجام شود می توانید نتایج عمل را مشاهده کنید.فکر کردن به اینکه بعد از تحمل سختی بتوانید سینه هایی خوش فرم داشته باشید می تواند تسکین دهنده باشد.

در مورد اسکار بعد از جراحی حتماً با جراح خود مشورت کنید. احتمالاً تکنیک های ماساژی برای بهبود اسکار و پیشگیری از ایجاد اسکار پیشنهاد می شود. همچنین برخی پمادها و کرم ها به کاهش اسکار کمک می کنند.

نتایج جراحی لیفت سینه

شما بلافاصله بعد از جراحی متوجه تغییرات در ظاهر سینه ها خواهید شد. اما این نکته را باید در نظر داشته باشید که مواردی مانند افزایش سن بر روی الاستیسیته پوست تاثیر می گذارند و می توانند باعث افتادگی سینه ها شوند، به خصوص در خانم هایی که سینه های بزرگ تری دارند. به همین خاطر، نتایج جراحی لیفت سینه دائمی و همیشگی در نظر گرفته نمی شود.

هزینه جراحی لیفت سینه

هزینه جراحی لیفت سینه بستگی به دستمزد جراح، نوع بیمارستان و یا کلینیک و موارد دیگر دارد. در برخی موارد نیاز است که همراه با جراحی لیفت سینه جراحی پروتز سینه هم انجام گیرد. در این موارد هزینه جراحی بالاتر می رود. این جراحی ماهیت زیبایی دارد بنابراین هزینه های آن را سازمان بیمه تحت پوشش قرار نمی دهد.

همچنین تکنیکی که برای جراحی لیفت سینه به کار برده می شود، در تعیین هزینه این جراحی موثر است. برای مثال برخی بیماران شلی و افتادگی اندکی دارند که تنها نیاز به مینی لیفت است. در حالی که برخی دیگر سینه های به شدت افتاده ای دارند که نیاز به کار کردن بیشتر بر روی سینه هاست.

بنابراین بهتر است که در این مورد با جراح سینه خود مشورت کنید تا هزینه دقیق براورد شود.
هزینه های دیگری که برای جراحی لیفت سینه، در نظر گرفته می شود شامل هزینه بیهوشی، هزینه کرم ها و لوسیون های مورد استفاده بعد از جراحی و هزینه های جانبی دیگری است که همگی توسط تیم جراحی به بیمار گفته می شود.

سوالات متداول عمل لیفت پستان

خلاصه مطلب

ماستوپکسی به صورت سرپایی انجام می شود و فرد بر اساس وسعت جراحی، ساعاتی بعد از عمل لیفت سینه مرخص می شود. دقت داشته باشید؛ با مراجعه به جراح حاذق و مجرب و کسب آگاهی های لازم و انتخاب روش مناسب، نتایج حاصل از لیفت سینه رضایت بخش و موفقیت آمیز خواهد بود.

تنها کافی است در انتخاب جراح دقت لازم بشود و نمونه کارهای قبل و بعد از جراحی لیفت سینه مشاهده شود. به این طریق می توان از خوب بودن نتیجه جراحی اطمینان کسب کرد. به هیچ عنوان نباید عجله کرد و بی گدار به آب زد. لازم است که تمامی جوانب بررسی شوند و سپس برای جراحی تصمیم گرفته شود.

منبع : https://www.laparoscopyhospital.com/breast-lift-surgery-frequently-asked-question.html و https://www.sacplasticsurgery.com/breast-lift-recovery-dos-and-donts/#:~:text=Breast%20Lift%20Do’s&text=You%20might%20need%20to%20avoid,soon%20as%20you%20feel%20ready

دکتر مهدی آریانا

دکتر آریانا چهره‌ای نام آشنا و شناخته شده حوزه جراحی های درمانی و زیبایی پستان و جراحی های زیبایی شکم وتنه و اندامها می باشد. سال‌ها تلاش و هزاران مورد جراحی موفق از وی، به جراحی با‌تجربه و دانش روز دنیا ساخته است. در زمینه تخصص ایشان می‌توان از انواع جراحی‌های زیبایی سینه،جراحی‌ بیماری‌های خوش‌خیم و بدخیم سینه، جراحی‌های بازسازی سینه در بانوان نام برد که دانش و هنر جراحی سینه را در بالاترین سطح نمایش می‌ دهد.

6 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *