دکتر مهدی آریانا » بیماری های سینه » آیا سینه های نامتقارن نشانه ابتلا به سرطان است؟

0 / 5. 0

۷ دقیقه
عدم تقارن سینه ها

آیا سینه های نامتقارن نشانه ابتلا به سرطان است؟

آنچه می خوانید...

انجام ماموگرافی سالانه یا دوسالانه برای سلامت پستان زنان امری بسیار ضروری است زیرا پزشک می تواند از این طریق علائم اولیه ی سرطان یا انواع ناهنجاری های سینه را تشخیص دهد. یکی از ناهنجاری رایجی که در نتایج ماموگرافی مشاهده می شود، عدم تقارن سینه ها است. عدم تقارن سینه ها معمولاً جای نگرانی ندارد. با این حال، اگر این عدم تقارن زیاد باشد یا تراکم سینه شما به طور ناگهانی تغییر کند، این امر می تواند نشانه ی ابتلا به سرطان باشد. اما برای تشخیص قطعی تر نیاز به انجام آزمایش های بیشتری است.

عدم تقارن سینه

علت عدم تقارن سینه ها چیست؟

عدم تقارن سینه ها زمانی اتفاق می‌افتد که یک سینه دارای اندازه، حجم، موقعیت یا فرمی متفاوت از سینه ی دیگری باشد. عدم تقارن سینه ها بسیار شایع است و بیش از نیمی از زنان را تحت تاثیر قرار می دهد. دلایل مختلفی وجود دارد که باعث می‌شود سینه‌های یک زن از نظر اندازه یا حجم تغییر کند، از جمله این دلایل می توان به وارد شدن ضربه، بلوغ و تغییرات هورمونی در فرد اشاره کرد. بافت سینه های شما می تواند در زمان تخمک گذاری تغییر کند و اغلب احساس پُر شدن، تورم یا بزرگی و حساسیت بیشتری داشته باشید. معمولاً سینه ها در این دوره بزرگتر به نظر می رسند زیرا در واقع به دلیل احتباس آب و افزایش جریان خون بزرگتر می شوند. با این حال، در طول چرخه ی قاعدگی، سینه ها مجدداً به اندازه ی طبیعی خود باز می گردند. یکی دیگر از دلایل نامتقارن بودن سینه ها وضعیتی به نام هیپرتروفی سینه است. اگرچه هیپرتروفی سینه امری نادر است، اما یکی از دلایلی است که می تواند موجب شود یکی از سینه ها به طور قابل توجهی بزرگتر از دیگری شود. این نوع عدم تقارن سینه ها را نیز می توان با جراحی اصلاح کرد.

عدم تقارن در سینه ها

عدم تقارن سینه و نتایج ماموگرافی

معمولا اندازه دو سینه با هم متفاوت است، اما معمولاً از نظر تراکم و ساختار مشابه هم هستند. پزشکان از ماموگرافی که روشی برای معاینه پستان است، برای ارزیابی بافت و ساختار داخلی سینه استفاده می کنند. اگر ماموگرافی شما نشان می دهد که سینه های متراکم نامتقارن دارید، در صورت یافتن توده، تفاوت در تراکم را می توان به یکی از چهار دسته زیر طبقه بندی کرد:

عدم تقارن

سینه های شما فقط با استفاده از پرتوافکنی ارزیابی می شوند. البته این تصاویر به دلیل تک بعدی بودن قابل اعتماد نیستند. دیدن ساختارهای متراکم درون سینه ممکن است دشوار باشد. بنابراین اگر پزشک ضایعه یا ناهنجاری در بافت سینه پیدا کند، آزمایش تصویربرداری سه بعدی دیگری را برای شما تجویز خواهد کرد.

عدم تقارن کروی

این نوع از عدم تقارن نشان می دهد که در یکی از سینه ها حجم یا تراکم بیشتری نسبت به دیگری وجود دارد. عدم تقارن کروی معمولاً نتیجه ی تغییرات هورمونی و برخی تغییرات طبیعی در بدن فرد است. در صورتی که پس از معاینه توده ای در این نوع عدم تقارن پیدا شود، پزشک انجام آزمایش های تصویربرداری را برای فرد خواهد کرد.

عدم تقارن در حال توسعه

این نوع عدم تقارن نشان دهنده ی تغییرات قابل توجهی بین نتایج آزمایش های گذشته و فعلی است. به این معنی که عدم تقارن سینه ها در حال بیشتر شدن بوده. تراکم ممکن است جدید باشد یا افزایش یافته باشد. این یافته ها احتمال وجود سلول های بالقوه ی بدخیم را بیشتر می کند.

عدم تقارن کانونی

نتایج آزمایش های تصویربرداری در این نوع از عدم تقارن سینه ها یک تراکم را در دو نمای ماموگرافی نشان می‌دهند، اما پزشک شما نمی‌تواند به طور کامل تشخیص دهد که آیا این توده واقعی است یا خیر. بنابراین پزشک برای تشخیص دقیق تر درخواست انجام تصویربرداری و ارزیابی های بیشتری را برای رد توده های سرطانی یا هر گونه توده ی غیر طبیعی خواهد داشت.

دیگر آزمایشات تشخیصی در عدم تقارن سینه ها

اگر ماموگرافی شما نشان دهنده ی عدم تقارن باشد، پزشک شما به انجام آزمایشات تصویربرداری دیگری نیاز دارد تا تشخیص دهد که آیا تغییرات ایجاد شده در شکل و یا تراکم بافت سینه ها طبیعی است یا خیر. اولین قدم این است که پزشک تصاویر ماموگرافی گذشته را برای تغییر شکل یا تراکم بافت سینه ها با هم مقایسه کند. اگر در گذشته سینه‌های نامتقارن نداشته ‌اید و یا اگر عدم تقارن سینه های شما در طول زمان افزایش یافته است، پزشک انجام آزمایش‌های دیگری را برای تشخیص دقیق تر تجویز خواهد کرد. برخی از دیگر آزمایش های لازم جهت بررسی و ارزیابی عدم تقارن سینه ها را در ادامه برای شما آورده ایم.

سونوگرافی سینه

ممکن است پزشک شما انجام سونوگرافی سینه را برایتان تجویز کند. این آزمایش به پزشک کمک می کند تشخیص دقیق تری از یافته های غیر طبیعی دیده شده در تصاویر مبهم ماموگرافی داشته باشد. سونوگرافی سینه از امواج صوتی استفاده می کند که تصاویری از ساختار داخلی سینه شما تولید می کند.ئتصاویر اولتراساوند پستان می تواند به تعیین اینکه آیا توده ای خوش خیم است، کیست پر از مایع است و یا به طور بالقوه یک تومور سرطانی است کمک می کند. در برخی موارد، یک توده می تواند هم جامد و هم پر از مایع باشد.

سونوگرافی سینه
ام آر آی

ام آر آی سینه

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) سینه آزمایشی است که برای کمک به تشخیص سرطان سینه یا سایر ناهنجاری های موجود در بافت سینه استفاده می شود. در حالی که در برخی موارد این آزمایش پس از تایید در آزمایش بیوپسی برای بیمار انجام می شود، ام آر آی سینه را می توان در کنار ماموگرافی برای غربالگری سرطان سینه نیز استفاده کرد. غربالگری سرطان سینه به طور خاص برای زنان با خطر بالای ابتلا به سرطان سینه ناشی از سابقه خانوادگی یا وراثت مفید است.

بیوپسی

اگر نتایج آزمایش تصویربرداری شما غیرطبیعی بود، یا اگر پزشک مشکوک شد که این ناهنجاری سرطانی است، قدم بعدی انجام آزمایش بیوپسی یا همان نمونه برداری از بافت مشکوک در سینه است. در طی این روش، بخشی از بافت مشکوک موجود در سینه برای آزمایش های بیشتر و بررسی دقیق احتمال سرطانی بودن، برداشته می شود. اگر نتیجه بیوپسی منفی شود، پزشک معاینه منظم پستان را برای نظارت بر هرگونه تغییرات آتی در بافت سینه را  توصیه خواهد کرد. اما در صورتی که نتیجه ی آزمایش بیوپسی سینه مثبت باشد، پزشک در مورد گزینه های درمانی با شما صحبت خواهد کرد.

بیوپسی

بیشتر بخوانید: تزریق چربی به سینه

جمع بندی کلی

عدم تقارن سینه یک ویژگی رایج در میان زنان است و اغلب جای نگرانی ندارد. با این حال، اگر اندازه ی سینه‌های شما تغییر کند یا تغییرات تراکم سینه ها در طول زمان بزرگ‌تر و بیشتر شود، این تغییرات می‌تواند نشان‌دهنده ی وجود مشکلی باشد که نیاز به بررسی دقیق و انجام آزمایش های لازمه را دارد. تحقیقات بر روی ارتباط بین سینه های نامتقارن و خطر ابتلا به سرطان همچنان در حال انجام است. اما برخی از مطالعات و تحقیقات معتبر نشان داده اند که زنان مبتلا به سرطان سینه نسبت به زنان سالم، عدم تقارن سینه بیشتری همراه با سایر عوامل زمینه ساز مانند وراثت و سن را دارند. اما همچنان لازم است که تحقیقات بیشتری در این رابطه انجام شود. اگر به دلیل سابقه ی خانوادگی در داشتن سرطان مستعد ابتلا به سرطان هستید و یا اگر متوجه تغییرات نامنظمی در بافت سینه ی خود شدیده اید، باید این مسأله را جدی بگیرید و معاینات و آزمایشات لازم را در اسرع وقت انجام دهید.

دکتر مهدی آریانا

دکتر آریانا چهره‌ای نام آشنا و شناخته شده حوزه جراحی های درمانی و زیبایی پستان و جراحی های زیبایی شکم وتنه و اندامها می باشد. سال‌ها تلاش و هزاران مورد جراحی موفق از وی، به جراحی با‌تجربه و دانش روز دنیا ساخته است. در زمینه تخصص ایشان می‌توان از انواع جراحی‌های زیبایی سینه،جراحی‌ بیماری‌های خوش‌خیم و بدخیم سینه، جراحی‌های بازسازی سینه در بانوان نام برد که دانش و هنر جراحی سینه را در بالاترین سطح نمایش می‌ دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *