دکتر مهدی آریانا » جراحی سینه » درمان سرطان پستان

0 / 5. 0

۷ دقیقه
طریقه درمان سرطان سینه

درمان سرطان پستان

آنچه می خوانید...

سرطان پستان

سرطان پستان زمانی اتفاق می افتد که سلول های موجود در پستان به رشد و تقسیم غیر طبیعی خود ادامه می دهند. این سلول ها که اغلب تشکیل تومور می دهند در تست های عکس برداری و یا لمس پستان ها قابل تشخیص خواهند بود.
سرطان پستان می تواند در هر قسمتی از سینه آغاز شود. اما عمدتا محل آغاز این سرطان از مجاری حمل کننده شیر به نوک سینه می باشد. در برخی موارد، این سرطان از بافت های دیگر در سینه آغاز می شود که اصطلاحا سارکوما و لنفوما نام دارد.
با این که در بسیاری از موارد، سرطان پستان با تشکیل توده در سینه همراه می باشد، اما در تمامی موارد ثابت نیست. بسیاری از توده ها در تست های غربالگری مانند ماموگرافی قابل تشخیص هستند که باعث تشخیص سرطان در مراحل اولیه نیز خواهد شد.

دکتر مهدی آریانا دارای بورد تخصصی جراحی – فلوشیپ فوق تخصصی جراحی پستان (زیبایی-درمانی- بازسازی) می باشند. راه های برقراری ارتباط با ایشان: 
شماره های تماس: 22352092 الی 4 
مشاوره با دکتر : 09369095303 

صفحه اینستاگرام

آنچه که دانستنش اهمیت دارد این است که بسیاری از توده های موجود در پستان خوش خیم بوده و سرطانی نیستند. بدین معنا که تودهای غیر طبیعی هستند که به خارج از بافت سینه پخش نمی شوند و خطری را به همراه ندارند. اما این احتمال وجود دارد که همین توده ها در آینده تبدیل به سرطان شوند، به همین خاطر، چکاپ و معاینه توسط متخصص از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.
زمانی که سلول های سرطانی به خون و یا سیستم لنفاوی راه پیدا کنند، سرطان پستان می تواند سایر قسمت های بدن را نیز درگیر کند. که در چنین شرایطی اصطلاحا گفته می شود سرطان متاستاز داده است.

علائم سرطان پستان

آگاهی داشتن در خصوص ظاهر طبیعی پستان ها از اهیمت ویژه ای برخوردار می باشد. تشخیص اولیه و به موقع این سرطان به درمان موثر آن کمک خواهد کرد. خانم ها باید انجام چکاپ و تست های غربالگری مانند ماموگرافی را در برنامه خود داشته باشند.
وجود توده، یکی از شایع ترین علائم سرطان پستان می باشد. توده بدون درد، سفت و با حاشیه نامنظم به احتمال زیاد نشانه ای از سرطان پستان. به همین خاطر، وجود هر گونه توده جدید باید توسط متخصص بررسی گردد.
برخی دیگر نشانه های ابتلا به سرطان سینه عبارتند از:
– التهاب تمام سینه و یا قسمتی از سینه
– احساس درد در سینه و یا نوک سینه
– انقباض نوک سینه
– قرمزی و ضخیم شدن پوست سینه و یا نوک سینه
– ترشح از نوک سینه
از آن جایی که در برخی موارد، سرطان پستان با ماموگرافی تشخیص داده نمی شود، بهتر است خانم ها نسبت به بروز هر گونه تغییر در بافت پستان آگاهی کامل داشته باشند.

مراحل پیشروی سرطان سینه
مراحل پیشروی سرطان سینه

پیشگیری از سرطان سینه

آیا راهی برای پیشگیری از بروز سرطان سینه وجود دارد؟

در حقیقت می توان گفت که راه قطعی برای پیشگیری از ابتلا به سرطان پستان وجود ندارد. اما با رعایت یک سری نکات می توان احتمال ابتلا به این سرطان را کاهش داد. از جمله:
– داشتن وزن بدنی سالم و ایده آل
– اهمیت دادن به ورزش و فعالیت بدنی
– محدود کردن مصرف مشروبات الکلی

تشخیص اولیه سرطان پستان

تشخیص سرطان در مراحل اولیه یکی از مهم ترین موارد در پیشگیری از مرگ و میر ناشی از این سرطان می باشد. انجام تست های غربالگری به تشخیص اولیه سرطان کمک می کنند. هدف از انجام این تست ها، پی بردن به وجود سرطان پیش از ظاهر شدن علائم می باشد.
ماموگرافی:

از جمله تست های غربالگری است که هر گونه تغییر در پستان را نشان می دهد. خانم هایی که به طور مرتب این تست را انجام می دهند، سرطان شان در مراحل اولیه تشخیص داده می شود و دیگر نیازی به جراحی جهت درآوردن پستان و یا شیمی درمانی نخواهد بود.

ام آر آی:
خانم هایی که در بیشتر در معرض ابتلا به سرطان پستان هستند و یا سرطان پستان در آن ها تشخیص داده شده است، باید تست MRI را انجام دهند تا میزان پیشرفت سرطان و یا وجود تومور دیگر مشخص گردد.

اولتراسوند:
اولتراسوند نیز از دیگر تست های غربالگری است که به تشخیص مواردی مانند یافتن توده در پستان و یا تغییر در تراکم بافت پستان کمک می کند. این تست هم چنین به افتراق کیست های مایع (غیر سرطانی) و توده های سفت و جامد کمک می کند.

علاوه بر موارد فوق الذکر، به منظور کسب اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله ی معاینه ی پستان توسط خود بیمار نیز مراجعه نمایید.

درمان قطعی سرطان سینه

جراحی، جزئی از درمان سرطان پستان می باشد که به دلایل مختلفی انجام می شود، از جمله:
– نابودی سرطان تا حد امکان
– پیشگیری از درگیری غدد لنفاوی زیر بازو
– بازیابی شکل و فرم سینه بعد از برطرف شدن سرطان
– تسکین علائم در سرطان پیشرفته
پزشک با توجه به مشخصات سرطان و بررسی سابقه پزشکی بیمار، بهترین نوع جراحی را در نظر خواهد گرفت. دو نوع جراحی در درمان سرطان پستان وجود دارد که عبارت است از:
– جراحی محافظت از پستان که با عنوان لامپکتومی نیز شناخته می شود. در این شیوه جراحی، تنها بخشی از پستان برداشته خواهد شد. هدف از این جراحی، حذف سرطان و هم چنین بخشی از بافت پستان می باشد. میزان بافت برداشت شده به اندازه و محل قرار گیری تومور بستگی دارد.
– ماستکتومی. در این شیوه جراحی، کل بافت پستان برداشته خواهد شد.

  • رادیوتراپی

رادیوتراپی، شیوه درمانی است که در آن سلول های سرطانی با استفاده از امواج پر انرژی اشعه ایکس نابود می شوند. نکته ای که وجود دارد این است که رادیوتراپی تنها در برخی موارد از سوی پزشک توصیه می شود، از جمله:
– بعد از درمان با جراحی محافظت از پستان، جهت پیشگیری از عود مجدد سرطان
– بعد از جراحی ماستکتومی
– در صورتی که سرطان سایر قسمت های بدن از جمله مغز و استخوان را نیز درگیر کرده باشد.

  • شیمی درمانی

شیمی درمانی، از جمله اقداماتی است که با مصرف دارو چه به صورت خوراکی و یا تزریقی، به نابودی سرطان پستان کمک می کند. این شیوه قبل و یا بعد از جراحی و یا در سرطان های پیشرفته از سوی پزشک توصیه می شود.

  • هورمون درمانی

هورمون درمانی، از جمله درمان های سیستمیک است که بعد از جراحی و به منظور پیشگیری از بازگشت مجدد و یا پخش شدن سرطان توصیه می شود.

طریقه درمان سرطان سینه
طریقه درمان سرطان سینه

چه مراقبت هایی بعد از درمان سرطان پستان نیاز می باشد؟

بعد از پایان درمان، مراجعه به پزشک و انجام تست های غربالگری بیش از هر زمان دیگری اهمیت پیدا می کند. خانم هایی که تحت جراحی محافظت از پستان قرار گرفته اند، باید هر شش تا دوازده ماه یک بار، تست ماموگرافی را انجام دهند.
خانم هایی که تحت هورمون درمانی قرار گرفته اند، باید هر سال معاینات لگنی را انجام دهند، چرا که این داروها احتمال بروز سرطان رحم را افزایش می دهند. این احتمال در میان خانم های یائسه بیشتر می باشد.
در کنار موارد گفته شده، رعایت رژیم غذایی سالم و متعادل و هم چنین اهمیت دادن به ورزش و تحرک بدنی از جمله مواردی است که بعد از درمان به شدت توصیه می شوند.

سایر مقالات ارائه شده:

دکتر مهدی آریانا

دکتر آریانا چهره‌ای نام آشنا و شناخته شده حوزه جراحی های درمانی و زیبایی پستان و جراحی های زیبایی شکم وتنه و اندامها می باشد. سال‌ها تلاش و هزاران مورد جراحی موفق از وی، به جراحی با‌تجربه و دانش روز دنیا ساخته است. در زمینه تخصص ایشان می‌توان از انواع جراحی‌های زیبایی سینه،جراحی‌ بیماری‌های خوش‌خیم و بدخیم سینه، جراحی‌های بازسازی سینه در بانوان نام برد که دانش و هنر جراحی سینه را در بالاترین سطح نمایش می‌ دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *