دکتر مهدی آریانا » بیماری های سینه » دوران نقاهت پس از جراحی ژنیکوماستی

0 / 5. 0

۶ دقیقه
دوره نقاهت ژنیکوماستی

دوران نقاهت پس از جراحی ژنیکوماستی

آنچه می خوانید...

روند بهبودی پس از جراحی ژنیکوماستی (کوچک کردن یا لیفت سینه ها در مردان) می‌تواند در افراد مختلف بسیار متفاوت باشد، زیرا هر بیمار از نظر پاسخ طبیعی بدن در بهبودی و تحمل درد منحصربه فرد بوده و ویژگی ها و شرایط خاص خود را دارد. نوع روش به کار رفته جهت جراحی و مقدار بافت اضافی که باید برداشته شود نیز بر زمان بهبودی تأثیر خواهد داشت. با این تفاسیر، زمان بهبودی معمول برای جراحی ژنیکوماستی معمولاً 4-6 هفته است.

عمل ژنیکوماستی

جدول زمانی و محدودیت های دوران نقاهت ژنیکوماستی

جدول زمانی زیر نقاط عطف اساسی فرآیند بازیابی پس از جراحی ژنیکوماستی را نشان می دهد. به خاطر داشته باشید که با توجه به متفاوت بودن شرایط هر فرد، ممکن است شما پس از این جراحی تجربه ی متفاوتی داشته باشید:

2 الی 3 روز پس از جراحی ژنیکوماستی

بیماران ممکن است بلافاصله پس از جراحی درد، سفتی یا حساسیت در قفسه ی سینه خود را تجربه کنند. در صورت لزوم برای کنترل درد بیمار، می توان از داروهای مسکن یا تیلنول استفاده کرد. برخی از بیماران در برخی قسمت های بدن خود احساس بی حسی را تجربه می کنند. اگر از یک بی حس کننده ی موضعی با تأثیر طولانی مدت مانند اکسپرل برای بیمار استفاده شود، بی حسی این قسمت ها ممکن است بیش از 3 روزه ادامه یابد. برخی از افراد ممکن است در اثر ماده ی بیهوشی مورد استفاده در عمل جراحی خود احساس تهوع نیز داشته باشند. در حالی که بیماران ممکن است فوراً متوجه نتایج شوند، ممکن است ناحیه ی قفسه ی سینه بیمار، متورم به نظر برسد. استفاده از لباس فشرده برای بیماران نیز توصیه می شود تا به کاهش تورم و ناراحتی و در عین حال به بهبود ناحیه ی جراحی شده کمک می کند. اکثر جراحان استراحت کامل همراه با فعالیت محدود به پیاده روی سبک را در این دوره به بیماران خود توصیه می کنند. بیماران باید پس از جراحی ژنیکوماستی به مدت 24 ساعت از دوش گرفتن خودداری کنند. ممکن است به برخی از بیماران توصیه شود که به پشت و در وضعیت 45 درجه بخوابند.

نقاهت پس از ژنیکوماستی

1 هفته بعد از جراحی ژنیکوماستی

یک هفته پس از جراحی، بسیاری از بیماران کاهش درد و تورم را تجربه می کنند. در این دوره اکثر بیماران قادر به بازگشت به کار و انجام فعالیت های بدنی سبک خود هستند. با این حال باید از انجام حرکات شدیدی که عضلات سینه ای (پک) را درگیر می کند خودداری شود تا زمانی که جراح به بیمار اطمینان دهد انجام فعالیت های سنگین دیگر مشکلی برای بیمار ایجاد نخواهد کرد. بسته به تشخیص جراح ممکن است لازم باشد یک هفته پس از جراحی خود برای برداشتن بخیه ها به جراح خود مراجعه کنید. اگر عمل شما نیاز به قرار دادن لوله های زهکشی در اطراف برش ها داشته باشد، ممکن است پس از یک هفته این لوله ها برداشته شوند. در این دوره پوشیدن لباس های فشرده باید در طول روز همچنان ادامه یابد. بسیاری از بیماران از اینکه با بدنی کاملاً صاف به پشت بخوابند احساس راحتی می کنند (اما همچنان باید در این دوره از خوابیدن به پهلو یا شکم خودداری کرد).

2 هفته پس از ژنیکوماستی

اکثر مردان احساس راحتی کامل دارند و می‌توانند بسیاری از فعالیت‌های عادی و روزانه ی خود را بدون درد انجام دهند. اما همچنان باید از انجام فعالیت ها و ورزش های سنگین اجتناب شود. در پایان هفته ی دوم معمولاً امکان خوابیدن به پهلو یا شکم برای بیماران وجود دارد. در طول هفته ی دوم پس از جراحی نیز همچنان پوشیدن لباس های فشرده باید در طول روز ادامه یابد.

3-4 هفته پس از عمل ژنیکوماستی

اکثر بیماران برای شروع ورزش عادی لازم است توسط جراح خود معاینه شوند (اگرچه باید از انجام تمریناتی که به طور خاص قفسه سینه را هدف قرار می دهند خودداری شود). با گذشت 3 الی 4 چهار هفته از عمل جراحی، بیمار دیگر نیازی به پوشیدن لباس های فشرده سازی نخواهد داشت. تورم و کبودی قفسه ی سینه، تا حد زیادی برطرف می شود و نتایج نهایی عمل آشکار خواهند شد.

مراقبت های بعد از ژنیکوماستی

نکاتی برای بهبودی سریع پس از جراحی ژنیکوماستی

 • دستورالعمل های ارائه شده توسط جراح خود را پس از عمل به خوبی دنبال کنید.
 • هر لباس فشاری را که جراح به شما توصیه می کند را بپوشید. این امر برای بهبود مناسب ناحیه و ایجاد بهترین نتیجه ی نهایی بسیار مهم است!
 • تمامی جلسات معاینه ی پس از عمل خود را جدی گرفته و در آنها شرکت کنید.
 • می توانید از کمپرس سرد بر روی قفسه ی سینه ی خود استفاده کنید تا درد و تورم را به حداقل برسانید. با این حال، بیماران نباید کمپرس را مستقیماً روی پوست خود قرار دهند.
 • به خصوص در هفته ی اول پس از جراحی، استراحت و خواب زیادی داشته باشید.
 • حداقل دو هفته قبل و بعد از جراحی از مصرف انواع نوشیدنی های الکلی و کشیدن سیگار خودداری کنید.
 • رژیم غذایی سبک و سالمی داشته باشید.
 • از مکمل هایی با انواع ویتامین ها و ریزمغذی ها برای تقویت بدن و بهبودی سریعتر خود استفاده کنید.
 • با نوشیدن حداقل 8 لیوان آب در روز، سعی کنید به خوبی هیدراته بمانید.
 • برای یک هفته ی کامل مرخصی از کار، برنامه ریزی کنید (در صورتی که کار شما فیزیکی باشد لازم است برای مدت طولانی تری از کار خود مرخصی بگیرید)
 • لباس‌های گشاد بپوشید، به‌ویژه پیراهن‌هایی که نیازی به بالا بردن دست‌هایتان برای پوشیدن آن‌ها نباشد.
 • یک پرستار یا مراقب خوب انتخاب کنید تا در 24 ساعت اول بعد از عمل کاملاً مراقب شما باشد.
 • حتما به پشت بخوابید و یا با زاویه ی چهل و پنج درجه به یک بالش تکیه کنید. این کار به راحتی شما در رختخواب و آسان شدن بیرون آمدن از آن کمک می کند. به مدت 2 هفته پس از عمل از خوابیدن بر روی شکم یا پهلوی خود خودداری کنید.
 • هر گونه فعالیت بدنی فشرده و سنگین را تا زمانی که توسط جراح خود معاینه شوید محدود کنید. هنگامی که به باشگاه برگشتید، به آرامی با افزایش تدریجی شدت حرکات خود پیشرفت کنید تا زمانی که به سطح فعالیت قبل از تمرین بازگردید.
 • احساس خارش در دوره ی اولیه ی پس از جراحی امری شایع است. سعی کنید از خاراندن محل برش ها جداً خودداری کنید.

دکتر مهدی آریانا

دکتر آریانا چهره‌ای نام آشنا و شناخته شده حوزه جراحی های درمانی و زیبایی پستان و جراحی های زیبایی شکم وتنه و اندامها می باشد. سال‌ها تلاش و هزاران مورد جراحی موفق از وی، به جراحی با‌تجربه و دانش روز دنیا ساخته است. در زمینه تخصص ایشان می‌توان از انواع جراحی‌های زیبایی سینه،جراحی‌ بیماری‌های خوش‌خیم و بدخیم سینه، جراحی‌های بازسازی سینه در بانوان نام برد که دانش و هنر جراحی سینه را در بالاترین سطح نمایش می‌ دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *