1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
۹ دقیقه
جراحی شکم توسط دکتر مهدی آریانا

جراحی زیبایی شکم (ابدومینوپلاستی)

آنچه می خوانید...

ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی یا همان جراحی زیبایی شکم، شیوه جراحی است که با برداشت و حذف پوست و چربی اضافی در ناحیه شکم، به صاف شدن این ناحیه کمک می کند. افرادی که سیگاری نیستند، از لحاظ بدنی و جسمانی در شرایط خوبی به سر می برند و وزن بدنی ثابتی دارند، گزینه مناسبی جهت انجام این جراحی هستند.

ابدومینوپلاستی گزینه بسیار خوب برای افراد نسبتا چاقی است که از میزان الاستیسیته پوست شان کاسته شده و یا خانم هایی که بعد از زایمان دچار کشیدگی پوست در ناحیه شکم خود شده اند، می باشد.

خانم هایی که در آینده قصد بارداری و یا کاهش وزن دارند، توصیه می شود انجام این جراحی را بعد از زایمان به تعویق بیندازند. چرا که در طول این جراحی، عضلات و ماهیچه های عمودی تنگ و فشرده می شوند و بارداری می تواند باعث جدا شدن عضلات و ماهیچه ها از هم شود. بسیاری از خانم ها قبل از بارداری اقدام به انجام این جراحی می کنند.

افرادی که قصد کم کردن وزن دارند. این را باید در نظر داشته باشند که این شیوه جراحی، گزینه ای در کاهش وزن نمی باشد.

جراحی شکم توسط دکتر مهدی آریانا
جراحی شکم توسط دکتر مهدی آریانا

مینی ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی جزئی (مینی ابدومینوپلاستی)، شیوه ای است با میزان تهاجم کمتر و برش های کوتاه تر. این شیوه جراحی به افرادی توصیه می شود که از وجود چربی های موضعی در قسمت پایین شکم خود ناراضی هستند. از مزایای این جراحی می توان به اسکار کمتر و طول دوره نقاهت بسیار کوتاه اشاره کرد.

نکته ای که اهمیت دارد این است که ابدومینوپلاستی با لیپوساکشن تفاوت دارد، اما امکان انجام این دو جراحی همزمان با هم وجود دارد.

دکتر مهدی آریانا دارای بورد تخصصی جراحی – فلوشیپ فوق تخصصی جراحی پستان (زیبایی-درمانی- بازسازی) می باشند. راه های برقراری ارتباط با ایشان: 
شماره های تماس: 22352092 الی 4 
مشاوره با دکتر : 09369095303 

صفحه اینستاگرام

آمادگی و اقدامات قبل از ابدومینوپلاستی

یکی از نکات مهم در خصوص جراحی ابدومینوپلاستی، انتخاب جراح ماهر و با تجربه در این زمینه می باشد. در جلسات مشاوره، اهداف انجام این جراحی و گزینه های پیش رو مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

  • پزشک از افراد سیگاری می خواهد سیگار را به مدت دو هفته قبل و بعد از جراحی به طور کامل کنار بگذارند. چرا که نیکوتین موجود در سیگار، باعث به تاخیر افتادن روند بهبود خواهد شد.
  • انجام یک سری آزمایش ها از جمله آزمایش خون از سوی پزشک تجویز خواهد شد.
  • قبل از جراحی از رژیم های غذایی سنگین دوری کنید و سعی کنید رژیم غذایی سالم و متعادلی داشته باشید تا به تسریع روند بهبودی تان کمک شود.
  • مصرف هر گونه داروهای تجویز شده و یا مکمل های گیاهی باید به پزشک اطلاع داده شود. گاهی نیاز است مصررف داروها قطع و داروهای جدید جایگزین شوند. مصرف داروهای ضد التهابی و آسپیرین پیش از جراحی ممنوع می باشد، چرا که احتمال خونریزی را افزایش می دهند.

 

روند انجام جراحی ابدومینوپلاستی

این جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. یکی از برش ها از سر استخوان ران یک سمت تا سمت دیگر و برشی در اطراف ناف ایجاد خواهد شد. پوست نیز از عضلات و ماهیچه های شکم جدا خواهد شد. در پایان، عضلات شکمی کشیده خواهند شد.

   • ناف نیز در آخرین مرحله به موقعیت صحیح خود برمی گردد، برش ها بخیه زده می شوند و پانسمانی استریل بر روی ناحیه شکم قرار خواهد گرفت.
   • جراحی ابدومینوپلاستی تقریبا دو تا پنج ساعت طول می کشد و بسته به وضعیت و شرایط جسمانی بیمار، ممکن است فرد یک شب را در بیمارستان سپری کند.
   • افرادی که در گذشته تحت جراحی ابدومینوپلاستی قرار گرفته اند، معمولا بعد از جراحی متوجه کشیدگی و واضح تر شدن اسکارها می شوند.
   • جراحی ابدومینوپلاستی با اسکار همراه می باشد که البته به مرور زمان کاملا محو خواهند شد. پزشک معمولا استفاده از کرم و پماد را جهت رفع سریع اسکارها تجویز می کند.
جراحی زیبایی شکم
جراحی زیبایی شکم

دوره نقاهت ابدومینوپلاستی

طول دوره نقاهت و بهبودی ابدومینوپلاستی به عواملی مانند سن بیمار، شرایط جسمانی و وزن بدنی بستگی دارد.

پانسمانی جهت محافظت از بخیه ها و شکم، به مدت شش هفته استفاده می شود.

نحوه صحیح و مناسب خوابیدن و یا نشستن از سوی پزشک در اختیار بیمار قرار می گیرد تا از شدت درد نیز کاسته شود.

انجام فعالیت های شدید بدنی، مانند بلند کردن اجسام سنگین به مدت شش هفته ممنوع می باشد و معمولا بعد از گذشت چند ماه از جراحی، فرد به زندگی عادی خود باز خواهد گشت.

داروهایی مانند آنتی بیوتیک ها، داروهای انعقادی و یا داروهایی که باید بر روی پوست زده شوند، حتما به موقع مصرف شوند. مصرف داروهای حاوی آسپیرین ممنوع می باشد، مگر این که پزشک تجویز کرده باشد. نوشیدن الکل همزمان با داروهای مسکن توصیه نمی شود.

برخی بیماران، تا چند روز بعد از عمل از درد در ناحیه شکم خود شکایت می کنند، که البته با مصرف داروهای مسکن تجویز شده از سوی پزشک برطرف خواهد شد. احتمال مشاهده التهاب تا سه ماه بعد از جراحی کاملا طبیعی است و جای نگرانی وجود ندارد، این مورد به مرور زمان برطرف خواهد شد.

نکاتی که در طول دوره نقاهت باید به آن اهمیت داده شوند، عبارتند از:

 • بیمار باید مکان مناسبی را برای استراحت خود آماده کرده باشد، چرا که بعد از جراحی توصیه می شود فرد به مدت دو هفته کامل استراحت کند و هیچ گونه فشاری به ناحیه شکم وارد نشود.
 • نوشیدن آب در طول روز به دفع سموم از بدن و کاهش التهاب کمک می کند. رژیم غذایی نیز باید سالم، متعادل و محتوی مقادیر زیادی میوه و سبزیجات تازه باشد.

انتخاب جراح ابدومینوپلاستی

مهم ترین فاکتور که لازم است بیماران مدنظر قرار دهند، انتخاب جراح مناسب است. قسمتی از این انتخاب می تواند بررسی سوابق جراح در اینترنت و فضای مجازی باشد. قسمت دیگر می تواند قرار ملاقات با پزشک باشد تا اطمینان حاصل شود که نگرانی های بیمار همگی مورد بررسی قرار می گیرند. لازم است که بیمار با پزشک تبادل نظر خوبی داشته باشد و نیاز های خود را از جراحی با وی در میان بگذارد.

یک جراح با تجربه تمامی موارد و نیاز های بیمار را مد نظر قرار می دهد و سپس برای انجام جراحی و انتخاب تکنیک مناسب اقدام می کند. به این ترتیب تضمین می شود که بهترین نتیجه را در پی داشته باشد.

لازم است که حتماً سوابق کاری جراح سینه را مورد بررسی قرار دهید و سپس برای جراحی اقدام شود. دیدن عکس های قبل و بعد از جراحی می تواند ضمانتی برای نتیجه مناسب از جراحی باشد.

باردار شدن بعد از ابدومینوپلاستی

اگر فردی بعد از جراحی ابدومینوپلاستی باردار شود چه اتفاقی می افتد؟ این سوال بسیاری از متقاضیان این جراحی است. جراحی ابدومینپلاستی یا همان تامی تاک یک روش جراحی زیبایی است و بر روی بارداری زن تاثیری نمی گذارد. بنابراین زنی که در دوران باروری خود است از لحاظ توانایی قابلیت این را دارد که بعد از این جراحی باردار شود.

ولی اگر بخواهیم درباره این صحبت کنیم که بارداری چه تاثیری بر ظاهر شکم می گذارد باید بگوییم که بارداری در بسیاری موارد تاثیرات منفی بر ظاهر شکم می گذارد. به همین دلیل است که به بیماران پیشنهاد می شود در صورتی که در آینده قصد بارداری ندارند برای ابدومینوپلاستی اقدام کنند. زیرا بارداری باعث کشش عضلات شکمی و افزایش وزن می شود.

خطر بارداری بعد از ابدومینوپلاستی

سوالی که بسیار مطرح می شود این است که آیا بعد از ابدومینوپلاستی خطری مادر و جنین را تهدید می کند؟ معمولاً در صورتی که فردی بعد از ابدومینوپلاستی باردار شود تا چند ماه اول بعد از جراحی شکم خیلی بزرگ نمی شود. این مورد کاملاً طبیعی است زیرا با ابدومینوپلاستی ماهیچه ها سفت شده اند و پوست اضافه شکم از بین رفته است. ولی در ماه های بعدی بارداری، شکم هم به مرور بزرگ می شود. ولی هیچ خطری مادر و جنین را تهدید نمی کند.

مواد غذایی مفید بعد از ابدومینوپلاستی

بیمارانی که جراحی تامی تاک انجام می دهند و در دوران نقاهت به سر می برند مقداری درد تجربه می کنند که طبیعی است. درد، تورم و کبودی از موارد شایع است که بیماران گزارش می دهند. بنابرایان پیشنهاد می شود که دو هفته بعد از جراحی در منزل استراحت کنند و از انجام فعالیت های شدید فیزیکی تا ۶ هفته خودداری کنند. رعایت این مراقبت ها اهمیت زیادی دارد و به ترمیم سریع تر کمک می کند.

ولی در کنار استراحت کردن فرد می تواند با مصرف برخی مواد غذایی پروسه ترمیم زخم ها را تسریع بخشد. در ادامه به برخی از راهکارها و مواد غذایی مفید اشاره می کنیم:

– مصرف آب – دهیدراته شدن بدن یک مشکل جدی است که بعد از تامی تاک بروز می کند. بسیاری از بیماران از ضعف بعد از جراحی رنج می برند و نمی توانند آب کافی مصرف کنند. بنابراین بدن آن ها دهیدراته می شود که نیاز است مراقبت های ویژه ای صورت گیرد.

– مصرف پروتئین – گوشت، حبوبات، تخم مرغ، محصولات لبنی و ماست از غذاهای سرشار از پروتئین هستند که باید در دوران نقاهت مصرف شوند تا پروسه ترمیم و درمان به خوبی طی شود.

– ویتامین ها برای مبارزه با عفونت ها – سعی شود تا جای ممکن از ویتامین های A و C مصرف شود. به این ترتیب با هرگونه عفونتی مبارزه می شود. ویتامین A در تخم مرغ، محصولات لبنی و روغن جگر ماهی کاد یافت می شود. ویتامین سی هم در میوه ها و مرکبات و گوجه فرنگی و توت فرنگی و سبزیجات سبز رنگ یافت می شود.

– ویتامین هایی که به کاهش کبودی کمک می کنند مثل آرنیکا و بروملین که به کاهش تورم و کاهش کبودی در اطراف نواحی برش کمک می کنند.

– مصرف زینک – در نهایت اینکه زینک در آجیل ها و غلات و انواع زیادی از گوشت ها یافت می شود که به کمک برای بازسازی سلول های جدید و سوخت رسانی به بدن کمک می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − شش =