دکتر مهدی آریانا » جراحی سینه » 10+1 از مراقبت های پس از انجام جراحی لیفت سینه

0 / 5. 0

۷ دقیقه
لیفت سینه

10+1 از مراقبت های پس از انجام جراحی لیفت سینه

آنچه می خوانید...

جراحی های زیبایی امروزه بسیار پرطرفدار هستند و از محبوبترین این جراحی ها عمل جراحی لیفت سینه است. تقریباً اکثر قریب به اتفاق بیمارانی که خواهان انجام این جراحی هستند پیش از جراحی خود تحقیقات زیادی در رابطه با پزشک خود و روش ها و نحوه ی انجام این جراحی ها انجام می دهند اما بسیاری از این افراد انجام تحقیقات در رابطه با مراقبت های پس از جراحی لیفت سینه که نقش عمده ای نیز در موفقیت نهایی جراحی دارند، نادیده می گیرند. به همین دلیل ما بر آن شدیم تا در این مقاله لیستی از مراقبت ها و دستورالعمل هایی که باید برای تسریع بهبودی خود پس از جراحی لیفت سینه انجام داده و به دقت دنبال کنید را برای شما آورده ایم.

مراقبت های بعد از لیفت سینه

مراقبت های بعد از لیفت سینه

1.  امور لازم برای بعد از عمل خود را پیش از جراحی تان ترتیب دهید

باید ترتیبی دهید که یکی از دوستان یا اعضای خانواده و یا فردی مسئول شما را در روز جراحی لیفت سینه به خانه برساند. همچنین در چند روز اول پس از جراحی به کسی نیاز دارید که در انجام کارهای خانه، غذا درست کردن و سایر موارد به شما کمک کند. اتاق مناسبی را از قبل برای دوران استراحت خود آماده کنید. یک فضای خواب راحت ایجاد کنید، یک میز در کنار تخت خود داشته باشید و تمام وسایل مورد نیاز را بر روی آن داشته باشید و مطمئن شوید که همه ی چیزهایی که ممکن است تا حد امکان به راحتی در دسترس شما باشند.

2.  پیش از عمل خریدهای لازم را انجام دهید

پیش از رفتن به بیمارستان برای انجام جراحی تان، به خرید بروید و تمام مواد غذایی و بهداشتی مورد نیاز خود را برای یکی دو ماه بعد از جراحی خریداری کنید. وقتی در مرحله ی بهبودی هستید، خرید کردن می تواند یکی از دشوارترین کارها بوده و موجب آزرده شدن شما شود. بنابراین، از قبلی وسایل مورد نیاز خود را تهیه کرده و در خانه داشته باشید. همچنین لازم است که چند دست لباس راحت هم برای استفاده پس از جراحی تان آماده کنید.

3.  وسایل و مدارک لازم را تهیه کنید

پیش از عمل خود وسایلی را که ممکن است در بیمارستان به آنها نیاز داشته باشید را تهیه کنید. همچنین در رابطه با مراحل اداری کار و مدارکی (از قبیل نتایج آزمایش ها) که باید در روز جراحی به همراه داشته باشید را از قبل آماده کنید.

4.  تغذیه بعد از عمل به بهبود شما و کاهش اسکار کمک می کند

اول از همه، شما باید قبل و بعد از جراحی یک رژیم غذایی سالم داشته باشید. از خوردن غذاهای غنی از سدیم خودداری کنید زیرا می توانند تورم شما پس از عمل را بدتر کنند. غذاهای غنی از فیبر بخورید و مقدار زیادی آب بنوشید. مواد غذایی مورد نیاز خود را برای یک یا دو هفته، از قبل از جراحی تان تهیه و آماده کنید تا بعد از جراحی نگران این موارد نباشید. تغذیه ی خوب و مصرف میوه و سبزیجات تا حد زیادی به بهبود زخم هایتان کمک می کند. و بالعکس داشتن تغذیه ی نامناسب باعث شکستگی زخم و اسکار بیشتر می شود.

مراقبت بعد از لیفت سینه

5.  از مصرف دخانیات و الکل خودداری کنید

هم سیگار و هم الکل می توانند به طور قابل توجهی در روند بهبودی شما اختلال ایجاد کنند و باعث ایجاد کبودی شوند. از این رو، از شما خواسته می شود که سیگار و الکل را قبل و بعد از عمل تا زمانی که ممکن است ترک کنید. سیگار کشیدن خون رسانی به زخم های شما را کاهش می دهد و بهبودی تان را به تاخیر می اندازد. این می تواند منجر به بروز عوارضی مانند مرگ بافت، انقباض و نتایج بی کیفیت اسکار شود. ترک سیگار برای همیشه نیز از همه ی جهات تأثیر به سزایی در سلامتی هر چه بیشتر شما دارد.

6. برای جلوگیری از لخته شدن خون هر چه سریعتر پیاده روی ملایم داشته باشید

به آرامی شروع به حرکت کنید و به پیاده روی کوتاه در قسمت های امن و هموار خانه ی خود بپردازید. داشتن تحرک ملایم بسیار مهم است و به جلوگیری از لخته شدن خون و بروز مشکلات بزرگتر کمک می کند. اما لازم است تا زمانی که پزشک به شما توصیه کرده از انجام ورزش‌های سخت و سنگین خودداری کنید، فقط کافیست که به سادگی در قسمتی امن و هموار از خانه‌تان آرام آرام قدم بزنید.

بیشتر بخوانید: هزینه جراحی لیفت سینه

7. خوب بخوابید

از خوابیدن به پهلو یا شکم خودداری کنید زیرا به سینه ها فشار وارد می کند و ممکن است بر برش های شما را تحت تاثیر قرار دهد. سعی کنید به پشت بخوابید و چند بالش زیر سر خود قرار دهید. خواب خوب یکی از مهمترین جنبه های درمان موثر است.

8.  نکات دوش گرفتن و حمام کردن

یک روز قبل از جراحی خود دوش بگیرید تا محل جراحی را به خوبی تمیز کنید. این کار می تواند به جلوگیری از عفونت پس از جراحی تان کمک کند. در چند روز اول بعد از جراحی خود، نمی توانید دوش بگیرید. از این رو، به حمام اسفنجی نیاز خواهید داشت با این ترتیب که باید تنها از یک اسفنج که با آب ولرم خیس شده است، برای تمیز کردن بدن خود استفاده کنید. بعد از سه روز می توانید دوش گرفتن را شروع کنید اما نباید در طول حمام خود آب را مستقیماً به سمت سینه های تان بگیرید. تا زمانی که پزشک به شما اجازه نداده از وان و استخر و به طور کلی غوطه ور شدن در آب جداً خودداری کنید.

9.  داروهای خود را مصرف کنید

بسیار مهم و ضروری است که از مصرف داروهای خود غافل نشوید. پزشک برای دوران نقاهت شما داروهای مسکن و همچنین آنتی بیوتیک تجویز می کند. اگر نمی خواهید درد، عفونت و عوارض ناخواسته و دردسر ساز را تجربه کنید، داروهایتان را به طور منظم و طبق دستور پزشکتان مصرف کنید تا دوران نقاهت کوتاهتر و راحت تری داشته باشید.

10.  در ویزیت های بعدی خود شرکت کنید 

پزشکتان از شما می خواهد که برای دو تا سه ویزیت بعدی خود حتماً سر وقت مراجعه کنید تا با نظارت پزشکتان بتواند در سریعترین زمان ممکن متوجه علائم و عوارض دردسرساز احتمالی شده و آنها را برطظرف کند. تنبلی به خرج  ندهید و از قرار ویزیت های خود صرف نظر کنید زیرا ممکن است منجر به بروز مشکلاتی شود که جبران آنها کار آسانی نباشد.

11.  درمان های لازم برای کاهش اسکار را شروع کنید

پس از گذشت چهار تا شش هفته، می‌توانید اقدامات لازم برای از بین بردن جای زخم را شروع کنید. به احتمال زیاد، جراح شما را با نوارهای سیلیکونی و همچنین پمادها شروع می کند. از قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید اجتناب کنید، همیشه هنگام بیرون رفتن ازکرم های ضد آفتاب استفاده کنید. تابش نور آفتاب می تواند اسکار و جای زخم های شما را تیره کند.

بایدها و نبایدهای لیفت سینه

باید و نباید های بعد از جراحی لیفت سینه

در این قسمت مهمترین بایدها و نبایدهای پس از انجام جراحی لیفت سینه را برای شما آورده ایم که رعایت آنها می تواند به موفقیت هر چه بیشتر جراحی شما و رسیدن به نتایج بهتر با کمترین عوارض کمک زیادی بکند:

کارهایی که لازم است انجام دهید:

  • سینه بند طبی تجویز شده توسط پزشک خود را حداقل به مدت شش تا هشت هفته پس از جراحی بپوشید.
  • محل های برش خود را همیشه تمیز و خشک نگه دارید.
  • برای استراحت و ریکاوری از محل کار مرخصی بگیرید.
  • تحرک ملایم و پیاده روی آرام داشته باشید.
  • برای به حداقل رساندن میزان تورم پس از جراحی، مصرف نمک خود را محدود کنید.

کارهایی که نباید انجام دهید:

  • به شکم یا پهلو نخوابید زیرا فشار شدیدی به سینه شما وارد می کند.
  • چیز های سنگین را بلند نکنید
  • تا چند هفته پس از جراحی سیگار نکشید 
  • از مصرف نوشیدنی های الکلی خودداری کنید.
  • حداقل 2 تا 3 هفته پس از جراحی تان فعالیت ها و ورزش های سنگین انجام ندهید.

دکتر مهدی آریانا

دکتر آریانا چهره‌ای نام آشنا و شناخته شده حوزه جراحی های درمانی و زیبایی پستان و جراحی های زیبایی شکم وتنه و اندامها می باشد. سال‌ها تلاش و هزاران مورد جراحی موفق از وی، به جراحی با‌تجربه و دانش روز دنیا ساخته است. در زمینه تخصص ایشان می‌توان از انواع جراحی‌های زیبایی سینه،جراحی‌ بیماری‌های خوش‌خیم و بدخیم سینه، جراحی‌های بازسازی سینه در بانوان نام برد که دانش و هنر جراحی سینه را در بالاترین سطح نمایش می‌ دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.