دکتر مهدی آریانا » جراحی زیبایی شکم » مراقبت های بعد از جراحی ابدومینوپلاستی

0 / 5. 0

۷ دقیقه
مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی

مراقبت های بعد از جراحی ابدومینوپلاستی

آنچه می خوانید...

جراحی ابدومینوپلاستی عملی است که برای برداشتن چربی و پوست اضافه ی شکم و سفت کردن عضلات شکم انجام می شود. به این جراحی تامی تاک نیز می گویند. انجام این جراحی با حذف بافت های چربی و پوست اضافی باعث می شود شکم شما صاف تر و لاغرتر به نظر برسد. در این مقاله ما می خواهیم به مراقبت های بعد از انجام جراحی جراحی ابدومینوپلاستی بپردازیم. شکم شما در هفته ی اول پس از جراحی دردناک و متورم خواهد بود. پوست شکم شما برای چند هفته تا چند ماه و گاهاً کمی بیشتر، بی حس خواهد بود. این بی حسی به مرور از بین خواهد رفت. وقتی شکم هنوز بی حس است از قرار دادن کمپرس گرم بر روی شکم خود جداً خودداری کنید، در غیر این صورت ممکن است به دلیل بی حسی پوستتان متوجه دمای واقعی کمپرس نشده و دچار سوختگی شدید شوید. این امر کاملاً طبیعی است که در طول دوران نقاهت خود احساس خستگی کنید. ممکن است 5 تا 6 هفته طول بکشد تا انرژی شما برگردد.

همچنین ممکن است پس از مرخص شدن از بیمارستان نتوانید به راحتی صاف بایستید. شما باید هر روز از جای خود بلند شوید و راه بروید تا توانایی حرکتی طبیعی خود را بازیابید. سعی کنید در هنگام راه رفتن، پاهای خود را به آرامی حرکت دهید تا خون در آنها به خوبی به گردش در بیاید. عمل جراحی ابدومینوپلاستی، به دلیل برش های بزرگی که نیاز دارد، جای زخم طولانی به جا می گذارد که با گذشت زمان به مرور محو می شود. همچنین ممکن است یک جای زخم کوچک نیز در اطراف ناف خود داشته باشید. با استفاده از این مراقبت هایی که به شما توصیه می کنیم می توانید یک تصور کلی از دوران نقاهت خود داشته باشید و شرایطتان را برای رعایت این موارد و رسیدن به بهترین نتیجه از جراحی خود آماده کنید. فراموش نکنید که دوران نقاهت در افراد مختلف می تواند متفاوت باشد و در نهایت لازم است که رعایت توصیه های پزشک خود را کاملاً جدی دنبال کنید.

مراقبت بعد از ابدومینوپلاستی

چگونه می توانید پس از جراحی ابدومینوپلاستی از خود مراقبت کنید؟

تحرک و فعالیت

 • زمانی که احساس خستگی می کنید استراحت کنید. خواب کافی به بهبودی سریعتر و هر چه بهتر شما کمک می کند.
 • سعی کنید هر روز در یک محیط ایمن و استاندارد (جایی که سُر نباشد، تا حد امکان پله نداشته باشد و…) پیاده روی کنید. در روزهای اول بعد از جراحی خود زمان پیاده روی شما کمتر باشد و به مرور هر روزه نسبت روز گذشته، مدت زمان بیشتری را به پیاده روی اختصاص دهید. پیاده روی جریان خون را افزایش می دهد و به پیشگیری از ذات الریه و یبوست کمک می کند.
 • به مدت 6 تا 8 هفته از انجام ورزش های شکمی و فعالیت های شدید مانند دوچرخه سواری، آهسته دویدن، وزنه برداری یا انجام ورزش های هوازی خودداری کنید.
 • به مدت 6 هفته از بلند کردن هر چیزی که باعث ایجاد فشار می شود خودداری کنید. این می تواند شامل کیسه های مواد غذایی سنگین و ظروف شیر، کیف یا کوله پشتی سنگین، کیسه های خاک گربه یا غذای سگ، جاروبرقی یا بغل کردن کودکتان باشد.
 • از پزشک خود بپرسید که چه زمانی می توانید دوباره رانندگی کنید.
 • اکثر افراد حدود 2 تا 3 هفته پس از جراحی می توانند به سر کار خود بازگردند. این امر به نوع کاری که انجام می دهید و میزان بهبودی و احساس شما بستگی دارد.
 • در صورتی که پزشکتان اجازه بدهد 24  تا 48 ساعت پس از جراحی، می توانید دوش بگیرید. پس از استحمام محل برش را با یک حوله ی تمیز خشک کنید.
 • از پزشک خود در رابطه با اینکه چه زمانی می توانید داشتن رابطه ی جنسی را از سر بگیرید شوال کنید.
تحرک بعد از ابدومینوپلاستی

رژیم غذایی

 • می توانید رژیم غذایی معمولی خود را داشته باشید. اگر معده ی شما ناراحت است، از غذاهای ملایم و کم چرب مانند برنج ساده، مرغ کبابی، نان تست و ماست استفاده کنید.
 • مایعات فراوان بنوشید (مگر اینکه پزشک به شما گفته باشد که این کار را نکنید).
 • ممکن است متوجه شوید که حرکات روده ی شما بلافاصله پس از جراحی منظم نیست. این رایج است. سعی کنید با داشتن رژیم غذایی مناسب از یبوست و در نتیجه زور زدن با حرکات روده، به هنگام اجابت مزاج جلوگیری کنید. ممکن است لازم باشد روزانه یک مکمل فیبر مصرف کنید. اگر بعد از چند روز اجابت مزاج نداشتید، از پزشک خود در مورد مصرف یک ملین خفیف سوال کنید.
رژیم غذایی بعد از ابدومینوپلاستی

داروها

 • پزشکتان به شما خواهد گفت که آیا و چه زمانی می توانید مصرف دیگر داروهای خود را مجدداً شروع کنید. او همچنین در مورد مصرف داروهای جدید به شما دستورالعمل های لازم را ارائه خواهد داد.
 • اگر آسپرین یا دیگر رقیق‌کننده‌های خون را مصرف می‌کنید، از پزشک خود بپرسید که آیا و چه زمانی مصرف آنها را می توانید دوباره شروع کنید. سعی کنید به دقت متوجه پاسخ دکتر خود شده و شرایطی را که بیان می کند به دقت رعایت کنید.
 • مسکن ها و داروهایی را که پزشکتان تجویز کرده دقیقا طبق دستور مصرف کنید.
 • در رابطه با مصرف و یا جایگزینی هر نوع دارو یا مسکن هر چند ساده، حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

اگر فکر می‌کنید داروی مسکن، معده ی شما را بیمار می‌کند:

 • داروی خود را بعد از غذا مصرف کنید (مگر اینکه پزشک به شما گفته باشد که این کار را نکنید).
 • از پزشک خود بخواهید مسکن دیگری را جایگزین مسکن فعلی شما کند.
 • اگر پزشک آنتی بیوتیک تجویز کرده است، آنها را طبق دستور و سر وقت مصرف کنید. تنها به این دلیل که احساس بهتری دارید مصرف آنها را سرخود قطع نکنید. شما باید دوره ی کامل آنتی بیوتیک های تجویز شده را مصرف کنید.
دارو برای ابدومینوپلاستی

مراقبت از محل برش ها

 • اگر پانسمان و چسب بر روی برش های خود دارید، آن ها را به مدت یک هفته یا تا زمانی که پزشکتان توصیه کرده مرتب مطابق دستور پزشک خود تعویض کردخ و تمیز نگه دارید.
 • محل برش ها را هر روز با آب گرم و صابون بشویید و با یک حوله ی تمیز خشک کنید. از پراکسید هیدروژن یا الکل استفاده نکنید، زیرا مصرف این مواد می تواند موجب کُند شدن روند بهبودی شما شود.
 • ناحیه ی اطراف برش هایتان را تمیز و خشک نگه دارید. در صورتی که آب یا ترشحاتی از زخم های شما خارج می شود ویا تماس محل برش ها با لباس هایتان تماس پیدا می کند و برای شما آزاردهنده است، می توانید آنها را با یک باند گاز استریل به آرامی بپوشانید. لازم است هر روزه این بانداژ را عوض کنید.
 • احتمالاً یک یا دو لوله زهکشی برای جلوگیری از تجمع مایعات در زیر پوست شکم شما قرار داده شود. پزشک در رابطه با نحوه ی مراقبت از آنها دستورات لازم را به شما خواهد داد.
ابدومینوپلاستی

دیگر دستورالعمل های مراقبتی بعد از ابدومینوپلاستی

 • هنگامی که سرفه می کنید یا نفس عمیق می کشید، یک بالش نرم و کوچک را روی محل برش خود نگه دارید. این کار از شکم شما حمایت می کند و درد شما را کاهش می دهد.
 • تمرینات تنفسی را طبق دستور پزشک در منزل انجام دهید. این به جلوگیری از ذات الریه کمک می کند.
 • ممکن است برای چند روز پس از جراحی یک لوله (کاتتر) در مثانه خود داشته باشید. در این صورت، پزشک به شما می گوید که چگونه از کاتتر مراقبت کنید.

مراقبت های بعد از جراحی ابدومینوپلاستی بخشی کلیدی از درمان و سلامتی شما است. داشتن مراجعات منظم و طبق توصیه ی پزشک برای بررسی شرایط شما، امری ضروری است و نباید لزوم آن را نادیده بگیرید. در این مراجعات پزشک با بررسی شرایط شما بهبودی تان را تحت نظارت خود دارد و در صورت بروز هر گونه مشکل در همان ابتدا می تواند اقدامات لازم را برای برطرف کردن آنها انجام دهد. بهتر است در مراجعات خود نتایج آزمایش ها و فهرست داروهایی را که مصرف می کنید را نیز به همراه داشته باشید.  

دکتر مهدی آریانا

دکتر آریانا چهره‌ای نام آشنا و شناخته شده حوزه جراحی های درمانی و زیبایی پستان و جراحی های زیبایی شکم وتنه و اندامها می باشد. سال‌ها تلاش و هزاران مورد جراحی موفق از وی، به جراحی با‌تجربه و دانش روز دنیا ساخته است. در زمینه تخصص ایشان می‌توان از انواع جراحی‌های زیبایی سینه،جراحی‌ بیماری‌های خوش‌خیم و بدخیم سینه، جراحی‌های بازسازی سینه در بانوان نام برد که دانش و هنر جراحی سینه را در بالاترین سطح نمایش می‌ دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *