دکتر مهدی آریانا » جراحی سینه » جراحی کوچک کردن سینه (ماموپلاستی)

3.7 / 5. 3

۱۴ دقیقه
ماموپلاستی

جراحی کوچک کردن سینه (ماموپلاستی)

آنچه می خوانید...

ماموپلاستی یا جراحی سینه، از جمله جراحی های زیبایی است که با هدف کوچک کردن سینه های بزرگ و افتاده یا بزرگ کردن سینه ها و در کل به منظور بهبود فرم ظاهری انجام می شود. ما در این مقاله توضیحاتی درباره انواع روش های ماموپلاستی به شما ارائه می دهیم.

ماموپلاستی

 دلایل انجام ماموپلاستی

بسیاری از خانم ها به دلیل بزرگ بودن بیش از حد سینه هایشان با مشکلات فیزیکی و روانی روبرو می شوند، که می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • احساس درد در سینه ها، گردن، پشت و شانه ها
 • سخت شدن انجام برخی فعالیت های ورزشی
 • بر هم خوردن فرم بدن
 • کاهش اعتماد به نفس

هدف از انجام این جراحی، کاهش اندازه سینه و ایجاد تناسب در فیزیک بدنی می باشد.

علل انجام ماموپلاستی
علل انجام ماموپلاستی

مزایای ماموپلاستی

درصد بسیار بالایی از بیماران از نتایج این جراحی رضایت کامل دارند، چرا که بعد از جراحی با بهبود ظاهر سینه ها و افزایش اعتماد به نفس روبرو می شوند. از دیگر مزایای ماموپلاستی می توان به این مورد اشاره کرد که بیمار بعد از جراحی مشکلی در انجام فعالیت های بدنی و ورزشی نخواهد داشت.

نتیجه ای که می توان گرفت این است که این جراحی علاوه بر بهبود عملکرد، به بهبود کیفیت زندگی بیمار نیز کمک می کند.

مراقبت های بعد از ماموپلاستی

حساسیت سینه ها بعد از ماموپلاستی

تغییر در میزان حساسیت نوک سینه و هاله قهوه ای رنگ اطراف آن، به عواملی مانند تکنیک به کار رفته در جراحی دارد نه میزان برداشت بافت. در برخی تکنیک ها، احتمال بروز آسیب به اعصاب موجود در نواحی گفته شده بسیار بالاست.

شیردهی بعد از ماموپلاستی

برش های ایجاد شده اطراف هاله قهوه ای رنگ اطراف نوک سینه، می تواند باعث بریده شدن مجاری شیری و یا بروز آسیب های عصبی شود که در نهایت بر توانایی شیردهی نیز تاثیر خواهد گذاشت. اما تکنیک هایی که امروزه مورد استفاده قرار می گیرند، به گونه ای هستند که توانایی شیردهی نیز حفظ خواهد شد.

صحبت های دکتر مهدی آریانا درباره شیردهی بعد از ماموپلاستی را بشنوید:

خانم هایی که نگران این موضوع هستند، پیش از انجام جراحی و در طول جلسات مشاوره، باید آن را با پزشک خود در میان بگذارند.

چه افرادی کاندیدای مناسب جراحی ماموپلاستی هستند؟

افرادی که:

 • از لحاظ فیزیک بدنی سالم هستند
 • انتظارات واقع بینانه ای از جراحی دارند
 • به دلیل وزن زیاد سینه هایشان، از پشت درد و گردن درد رنج می برند
 • دچار مشکلات پوستی در ناحیه زیر چین های پوستی شده اند

می توانند از مزایای جراحی کوچک کردن سینه بهره مند شوند.

اقدامات و آمادگی های پیش از ماموپلاستی

 • نکته ای که اهمیت دارد این است که ماموپلاستی باید نزد جراح مجرب پستان انجام شود. جراح ابتدا به بررسی سوابق پزشکی  می پردازد و تست هایی مانند ماموگرافی و یا اولتراسوند را تجویز می کند.
 • مصرف هر گونه دارو و مکمل گیاهی باید به پزشک اطلاع داده شود. مصرف برخی داروها مانند آسپیرین و یا داروهای پیشگیری از بارداری باید قبل از جراحی، قطع شود.
 • جهت انجام این جراحی، بیمار باید ناشتا باشد و هست تا دوازده ساعت قبل از جراحی، چیزی نخورد و نیاشامد.

روند ماموپلاستی

چندین روش و تکنیک جهت انجام ماموپلاستی وجود دارد که همگی با برداشت بافت اضافی سینه، تغییر شکل مجدد سینه و تغییر پوزیشن نوک سینه همراه می باشند. تکنیک انتخاب شده به عواملی مانند فیزیک بدنی بیمار و نتیجه دلخواه فرد بستگی دارد که بر وضعیت اسکار بعد از جراحی نیز تاثیر می گذارد. یکی از شایع ترین روش ها به این صورت است که برش ها از هاله اطراف سینه تا پایین چین های ما بین سینه و قفسه سینه زده می شود. در صورتی که سینه بزرگ و افتاده باشد، ابتدا نوک سینه و هاله از هم باز و مجدد به هم متصل می شوند. این روش تحت بیهوشی عمومی و در عرض دو تا سه ساعت انجام می شود. قبل و بعد از جراحی، آنتی بیوتیک هایی جهت پیشگیری از بروز عفونت زخم در نظر گرفته می شود.

جراحی ماموپلاستی مشکلات سلامتی را به حداقل می رساند

خطرات داشتن سینه های بزرگ برای سلامتی، این مساله را برای بسیاری از زنان به یک نگرانی جدی تبدیل می کنند. چنان چه شما هم سینه های بزرگی دارید، خوشبختانه مجبور نیستید برای همیشه با این مشکلات زندگی کنید. جراحی ماموپلاستی سینه می تواند سایز سینه های شما را کاهش دهد و مزایایی که در ادامه ذکر شده اند برای شما فراهم کنند. مزایایی از قبیل:

 • کاهش سردرد
 • الگوی خواب بهتر
 • راحتتر شدن تنفس
 • کاهش دردهای اسکلتی – عضلانی
 • کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان
 • توانایی بهتر و بیشتر در انجام حرکات و تمرینات ورزشی
 • کاهش خطر ابتلا به اختلالات تغذیه ای

این مزایا ، جراحی ماموپلاستی را به گزینه ی مناسبی برای تعداد زیادی از زنان تبدیل می کند. بسیاری از زنان با داشتن هر سایز سینه ای می توانند جراحی کوچک کردن سینه را انجام دهند، اگرچه انجام این عمل بیشتر برای کسانی که سینه های بیش از حد بزرگ و دردسرسازی دارند عملی مناسب و کاربردی است.

اقدامات و مراقبت های بعد از ماموپلاستی

بعد از پایان جراحی، پانسمانی بر روی برش ها قرار داده می شود، که علاوه بر کاهش تورم و التهاب، از سینه ها تا زمان بهبودی محافظت می کند. لوله ای ظزیف و باریک، البته به طور موقت جهت خارج کردن مایع و ترشحات اضافی در زیر پوست قرار داده می شود.

 • توصیه می شود بیمار تا چند روز بعد از جراحی استراحت کند.
 • مصرف داروهایی مانند آسپیرین بعد از جراحی ممنوع می باشد.
 • در خصوص انجام فعالیت ها باید گفت، پیاده روی بعد از جراحی به شدت توصیه می شود. انجام فعالیت های سنگین بدنی به مدت چهار تا شش هفته ممنوع می باشد.
 • بخیه ها باید تمیز نگه داشته شوند.
 • در صورتی که پوست سینه ها بعد از جراحی، خشک باشد می توانید از کرم های مرطوب کننده استفاده کنید.
 • دو هفته بعد از جراحی، بیمار قادر به انجام کارهای خود می باشد، اما نکته ای که اهمیت دارد این است که هم چنان از بلند کردن های اجسام سنگین باید خودداری شود.

طول دوره نقاهت این جراحی در افراد مختلف، متفاوت است. به عنوان مثال برخی بیماران با افزایش حساسیت در سینه ها مواجه می شوند، در حالی که برخی دیگر از بی حسی سینه های خود شکایت می کنند، که البته بعد از گذشت مدتی از جراحی برطرف می شوند.

مراقبت های بعد از ماموپلاستی

نتایج جراحی

جراحی کوچک کردن سینه یا همان ماموپلاستی نتایج طولانی مدت و درخشانی را به همراه دارد. با کاهش اندازه سینه ها، بسیاری از مشکلات فرد از جمله درد برطرف خواهد شد و بیمار هنگام انجام فعالیت های خود به مشکل برنخواهد خورد.

قیمت عمل لیفت سینه

هزینه جراحی لیفت سینه ها بستگی به دستمزد جراح و کلینیک یا بیمارستان دارد. در صورتی که نیاز به انجام جراحی پروتز سینه همزمان با جراحی لیفت سینه باشد، هزینه پروتز سینه هم اضافه می شود. همچنین تکنیکی که برای جراحی لیفت سینه به کار برده می شود، در تعیین هزینه این جراحی موثر است. برای مثال برخی بیماران شلی و افتادگی اندکی دارند که تنها نیاز به مینی لیفت است. در حالی که برخی دیگر سینه های به شدت افتاده ای دارند که نیاز به کار کردن بیشتر بر روی سینه هاست.

بنابراین بهتر است که در این مورد با جراح سینه خود مشورت کنید تا هزینه دقیق براورد شود. هزینه های دیگری که برای جراحی لیفت سینه، در نظر گرفته می شود شامل هزینه بیهوشی، هزینه کرم ها و لوسیون های مورد استفاده بعد از جراحی و هزینه های جانبی دیگری است که همگی توسط تیم جراحی به بیمار گفته می شود.

انواع روش های لیفت سینه

 • لیفت سینه هلالی – معمولاً پیشنهاد می شود که جراحی لیفت سینه با تکنیک هلالی تنها برای افرادی انجام گیرد که میزان شلی سینه ها درحداقل ممکن باشد. در جراحی لیفت سینه با روش هلالی نیاز به ایجاد تنها یک برش در لایه بالایی و بیرونی هاله سینه است. نتیجه این جراحی ایجاد اسکاری است که عملاً قابل مشاهده نیست و به طور طبیعی در زیر رنگدانه های هاله دور سینه مخفی می شود.
 •  لیفت سینه با روش دونات، یا دور هاله سینه روشی ایده آل برای زنانی است که از افتاگی و شلی سینه خفیفی رنج می برند. با این تکنیک جراح برشی دایره ای شکم در اطراف هاله دور سینه و ناحیه بیرونی ایجاد می کند. در این تکنیک هم شاهد اسکاری با حداقل نمایانی هستیم.
 •  لیفت سینه به شیوه عمودی – لیفت سینه به روش عمودی روشی ایده آل برای زنانی است که شلی و افتادگی سینه ها در حد متوسط است و نیازمند تغییر شکل سینه ها هستند. دو برش در این روش نیاز است که ایجاد شود. یکی از برش ها به شکل دایره ای شکل در اطراف هاله دور سینه است و برش دیگری به صورت عمودی در زیر هاله دور سینه تا پایین چین سینه ها ایجاد می شود. شکل این برش ها به صورت لولی پاپ است و بنابراین به نام لیفت لولی پاپ شناخته می شود.
 • لیفت سینه برش لنگری – با برش هایی که به شکل لنگری ایجاد می شوند، تکنیک های لیفت سینه برای زنانی که نیازمند تغییر شکل زیاد سینه ها هستند، مناسب است. این روش لیفت تی شکل (T شکل ) تکنیکی است که نیازمند سه برش به شکل زیر است:
 1. یک برش دایره ای شکل در لبه بیرونی هاله سینه که همانند برش در لیفت با روش دونات است.
 2.  یک برش عمودی که در زیر هاله سینه تا چین سینه ادامه دارد.
 3.  یک برش افقی که به صورت طبیعی در چین زیر سینه ایجاد می شود.

انواع ماموپلاستی

سه نوع اصلی برای جراحی ماموپلاستی وجود دارد که تحت عناوین ماموپلاستی افزایشی، کاهشی و بازسازی انجام می گیرد. نام دیگر نوع بازسازی ماموپلاستی تراپاتیک است.

ماموپلاستی افزایشی

ماموپلاستی افزایشی به منظور افزایش سایز سینه ها و تناسب بهتر آن ها انجام می گیرد. ظاهر پرتری برای سینه ها ایجاد می شود. زنان به دلایل بسیاری تحت این جراحی قرار می گیرند. برخی زنان احساس می کنند که سینه های خیلی کوچکی دارند. برخی دیگر ترجیح می دهند سایز از دست رفته بعد از بارداری و زایمان را بازگردانند. همچنین سینه ها بالا کشیده شوند. برخی از زنان نیز از عدم تقارن سینه ها ناراضی هستند.

افزایش سایز سینه ها با پروتز صورت می گیرد که این پروتز در زیر عضله قفسه سینه یا روی آن قرار می گیرد. برشی که برای این جراحی نیاز است در زیر آگزیلا یا زیر بغل انجام می گیرد و یا در زیر چین سینه ایجاد می شود. به طور کلی جراحی ماموپلاستی افزایشی کم ترین میزان تهاجم را دارند و طول برش ایجاد شده تنها 3 سانتی متر است. برای افزایش سایز سینه ها که برش در زیر بغل ایجاد می شود، یک اندوسکوپ ( لوله باریکی که همراه با دوربین و نور است ) وارد سینه می شود و محل دقیق قرار گیری پروتز مشخص می شود. امکان دارد که این اندوسکوپ در طول جراحی استفاده شود و یا در مواردی نیازی به استفاده از آن نباشد.

پروتز سینه از ماده ای به نام سیلیکون ساخته شده است. زنان قبل از جراحی سایز دلخواه خود را برای پروتز انتخاب می کنند. همچنین محل قرار گیری پروتز با پزشک مشورت می شود. در حال حاضر در اغلب جراحی های ماموپلاستی افزاشی از پروتز های سیلیکونی استفاده می شود.

پروتز سینه

افزایش سایز سینه ها یک روش جراحی اصلی برای افزایش سایز سینه هاست. همانند هر جراحی دیگری، این جراحی نیز همراه با برخی حساسیت ها و خطرات است. نگرانی ها و توقعات خود را از جراحی با پزشک در میان بگذارید. همچنین مزایا و خطرات و روش های جایگزین پروتز سینه را قبل از جراحی بررسی کنید. اجازه ندهید هیچ گونه ابهامی نسبت به جراحی داشته باشید تا در نهایت میزان رضایت شما از جراحی بالا برود. جلسه مشاوره قبل از جراحی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

ماموپلاستی کاهشی

ماموپلاستی کاهشی در اغلب موارد برای زنانی انجام می گیرد که سینه های بسیار بزرگی دارند و سینه های سنگین باعث می شود که فرد احساس درد در نواحی گردن، کمر و … داشته باشد. همچنین بی حسی و ضعف عضلات کمری به دلیل وزن بالای سینه ها مورد شایعی است. در طول این جراحی پوست اضافی، چربی و بافت سینه برداشته می شود.

جراحی ماموپلاستی کاهشی می تواند تغییراتی در احساس سینه ها ایجاد کند و بر پروسه شیردهی تاثیر بگذارد. در مواردی که برش های بزرگی در سینه ایجاد می شود، تکنیک برداشتن و جابه جایی نوک سینه انجام می گیرد که احساس نوک سینه و توانایی شیردهی در اغلب موارد از دست می رود. در صورتی که شیردهی برای شما مهم است، می توانید جراحی ماموپلاستی کاهشی را برای بعد از بارداری و زایمان و شیردهی انجام دهید.
بعد از ماموپلاستی کاهشی اغلب زنان احساس راحتی دارند و علائم آزاردهنده به دلیلی بزرگی سینه ها از بین می رود.

بازسازی سینه ها یا ماموپلاستی تراپاتیک

جراحی بازسازی سینه ها در اغلب موارد برای زنانی که تحت جراحی ماستوپکسی قرار گرفته اند تا سرطان پستان را درمان کنند، صورت می گیرد. این جراحی به بازسازی دوباره سینه ها می پردازد تا ظاهری مطلوب و تناسب و حجمی مناسب برای سینه ها ایجاد گردد. نوک سینه و هاله دور سینه هم در این جراحی بازسازی می شوند. احساس طبیعی سینه ها و عملکرد طبیعی آن ها همانند شیردهی نمی توانند بازیابی شوند. به این دلیل که اعصاب حسی و غدد شیردهی و مجراهای شیردهی در طول جراحی برداشته شده اند یا به شدت آسیب دیده اند.

در فیلم زیر دکتر مهدی آریانا درباره جراحی بازسازی سینه صحبت می کنند:

ظاهر، تناسب و حجم سینه ها می تواند با پروتز های سینه یا بافت بدن خود فرد بازسازی شوند. در صورتی که پروتز در سینه قرار داده شود، سعی بر این است که سایز قبلی سینه ها بازیابی شود و همچنین سینه ها متقارن باشند. در صورت امکان پروتز در زیر عضله سینه قرار می گیرد. سینه همچنین می تواند با استفاده از بافت بدن خود فرد بازیابی شود. در برخی موارد بخشی از پایین شکم برداشته می شود. دیگر گزینه های در دسترس برای اوتولوگ ( استفاده از بافت بدن خود فرد ) بازسازی استفاده از عضلات کمر و پوست یا چربی یا ماهیچه باسن است.

بازسازی سینه می تواند در هر زمانی انجام گیرد و نیازی نیست که حتماً بعد از درمان سرطان سینه انجام گیرد. این جراحی هیچ تاثیری در وقوع دوباره سرطان سینه ندارد و مانعی برای تشخیص سرطان سینه نیست. با این حال در آزمایشات خودآزمایی و برنامه ریزی برای جلسات معاینه برای معاینه سرطان سینه توضیحاتی به بیمار داده می شود.

لیفت سینه یا ماستوپکسی

در برخی زنان دیده شده است که پوست به قدر کافی قوی نیست و مقاومت کافی را برای حمایت از وزن سینه ها ندارد. به این ترتیب باعث شل شدن و افتادگی سینه ها می شود. در این شرایط ما شاهد پتوز سینه ها هستیم. پوست بیش از حد آویزانی در مقایسه با بافت پستان وجود دارد. برای اینکه به پستان ها لیفتی داده شود و پوست اضافی برداشته شود، می توان از لیفت سینه کمک گرفت. جراح لیفت سینه از سه نوع تکنیک اصلی برای جراحی لیفت سینه استفاده می کند:

Breast lift or mastopexy
 • الگوی وایز – برش در این نوع تکنیک به صورتی است که شکلی همانند یک لنگر ایجاد می شود و این برش در اطراف قفسه سینه و زیر سینه ها ایجاد می شود.
 • لژور – این برش در اطراف هاله دور سینه و زیر آن ایجاد می شود.
 • برش به شکل دونات – این برش در اطراف هاله دور سینه ایجاد می شود.
 • این جراحی باعث ایجاد اسکارهای دائمی می شود که اجتناب ناپذیر است. ولی محصولاتی وجود دارد که به کاهش ظاهر اسکارها می انجامد. پزشک در این مورد بعد از دوران نقاهت بیمار را راهنمایی می کند.
نتیجه گیری
انجام جراحی لیفت سینه که در مواردی که سینه ها بزرگ هستند، به کاهش حجم سینه ها کمک می کند، می تواند به بهبود ظاهر فرد کمک بسیاری کند. بنابراین در انتخاب جراح خود نهایت دقت را داشته باشید. انجام این جراحی توسط یک جراح خبره و با تجربه می تواند باعث شود که هم حجم سینه ها کاهش یابد و هم به تقارن سینه ها کمک کند. ظاهر جوان سینه ها در اعتماد به نفس فرد تاثیر بسیار بالایی دارد.
بنابراین در صورتی که تست مربوط به افتادگی سینه را انجام دادید ( در حالت ایستاده مداد یا خودکاری را در زیر سینه ها قرار دهید در صورتی که مداد نیفتد، دلیل بر افتادگی سینه هاست و فرد نیاز به انجام لیفت سینه دارد) و به این نتیجه رسیدید که نیاز به انجام این عمل جراحی دارید، بهتر است با مشاهده نمونه کارهای پزشکان مختلف، بهترین جراح ماموپلاستی را انتخاب کنید.

 

دکتر مهدی آریانا

دکتر آریانا چهره‌ای نام آشنا و شناخته شده حوزه جراحی های درمانی و زیبایی پستان و جراحی های زیبایی شکم وتنه و اندامها می باشد. سال‌ها تلاش و هزاران مورد جراحی موفق از وی، به جراحی با‌تجربه و دانش روز دنیا ساخته است. در زمینه تخصص ایشان می‌توان از انواع جراحی‌های زیبایی سینه،جراحی‌ بیماری‌های خوش‌خیم و بدخیم سینه، جراحی‌های بازسازی سینه در بانوان نام برد که دانش و هنر جراحی سینه را در بالاترین سطح نمایش می‌ دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *