1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
۸ دقیقه
ماموپلاستی

جراحی کوچک کردن سینه (ماموپلاستی)

آنچه می خوانید...

ماموپلاستی

ماموپلاستی یا کوچک کردن سینه، از جمله جراحی های زیبایی است که با هدف کوچک کردن سینه های بزرگ و افتاده و به منظور بهبود فرم ظاهری انجام می شود.

دلایل انجام ماموپلاستی

بسیاری از خانم ها به دلیل بزرگ بودن بیش از حد سینه هایشان با مشکلات فیزیکی و روانی روبرو می شوند، که می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • احساس درد در سینه ها، گردن، پشت و شانه ها
 • سخت شدن انجام برخی فعالیت های ورزشی
 • بر هم خوردن فرم بدن
 • کاهش اعتماد به نفس

هدف از انجام این جراحی، کاهش اندازه سینه و ایجاد تناسب در فیزیک بدنی می باشد.

ماموپلاستی
ماموپلاستی

مزایای ماموپلاستی

درصد بسیار بالایی از بیماران از نتایج این جراحی رضایت کامل دارند، چرا که بعد از جراحی با بهبود ظاهر سینه ها و افزایش اعتماد به نفس روبرو می شوند. از دیگر مزایای ماموپلاستی می توان به این مورد اشاره کرد که بیمار بعد از جراحی مشکلی در انجام فعالیت های بدنی و ورزشی نخواهد داشت.

نتیجه ای که می توان گرفت این است که این جراحی علاوه بر بهبود عملکرد، به بهبود کیفیت زندگی بیمار نیز کمک می کند.

حساسیت سینه ها بعد از ماموپلاستی

تغییر در میزان حساسیت نوک سینه و هاله قهوه ای رنگ اطراف آن، به عواملی مانند تکنیک به کار رفته در جراحی دارد نه میزان برداشت بافت. در برخی تکنیک ها، احتمال بروز آسیب به اعصاب موجود در نواحی گفته شده بسیار بالاست.

شیردهی بعد از ماموپلاستی

برش های ایجاد شده اطراف هاله قهوه ای رنگ اطراف نوک سینه، می تواند باعث بریده شدن مجاری شیری و یا بروز آسیب های عصبی شود که در نهایت بر توانایی شیردهی نیز تاثیر خواهد گذاشت. اما تکنیک هایی که امروزه مورد استفاده قرار می گیرند، به گونه ای هستند که توانایی شیردهی نیز حفظ خواهد شد.

خانم هایی که نگران این موضوع هستند، پیش از انجام جراحی و در طول جلسات مشاوره، باید آن را با پزشک خود در میان بگذارند.

دکتر مهدی آریانا دارای بورد تخصصی جراحی – فلوشیپ فوق تخصصی جراحی پستان (زیبایی-درمانی- بازسازی) می باشند. راه های برقراری ارتباط با ایشان: 
شماره های تماس: 22352092 الی 4 
مشاوره با دکتر : 09369095303 

صفحه اینستاگرام

 

چه افرادی کاندیدای مناسب جراحی ماموپلاستی هستند؟

افرادی که:

 • از لحاظ فیزیک بدنی سالم هستند
 • انتظارات واقع بینانه ای از جراحی دارند
 • به دلیل وزن زیاد سینه هایشان، از پشت درد و گردن درد رنج می برند
 • دچار مشکلات پوستی در ناحیه زیر چین های پوستی شده اند

می توانند از مزایای جراحی کوچک کردن سینه بهره مند شوند.

اقدامات و آمادگی های پیش از ماموپلاستی

نکته ای که اهمیت دارد این است که ماموپلاستی باید نزد جراح مجرب پستان انجام شود. جراح ابتدا به بررسی سوابق پزشکی  می پردازد و تست هایی مانند ماموگرافی و یا اولتراسوند را تجویز می کند.

مصرف هر گونه دارو و مکمل گیاهی باید به پزشک اطلاع داده شود. مصرف برخی داروها مانند آسپیرین و یا داروهای پیشگیری از بارداری باید قبل از جراحی، قطع شود.

جهت انجام این جراحی، بیمار باید ناشتا باشد و هست تا دوازده ساعت قبل از جراحی، چیزی نخورد و نیاشامد.

روند ماموپلاستی

چندین روش و تکنیک جهت انجام ماموپلاستی وجود دارد که همگی با برداشت بافت اضافی سینه، تغییر شکل مجدد سینه و تغییر پوزیشن نوک سینه همراه می باشند. تکنیک انتخاب شده به عواملی مانند فیزیک بدنی بیمار و نتیجه دلخواه فرد بستگی دارد که بر وضعیت اسکار بعد از جراحی نیز تاثیر می گذارد.

یکی از شایع ترین روش ها به این صورت است که برش ها از هاله اطراف سینه تا پایین چین های ما بین سینه و قفسه سینه زده می شود. در صورتی که سینه بزرگ و افتاده باشد، ابتدا نوک سینه و هاله از هم باز و مجدد به هم متصل می شوند. این روش تحت بیهوشی عمومی و در عرض دو تا سه ساعت انجام می شود.

قبل و بعد از جراحی، آنتی بیوتیک هایی جهت پیشگیری از بروز عفونت زخم در نظر گرفته می شود.

جراحی کوچک کردن سینه
جراحی کوچک کردن سینه

اقدامات و مراقبت های بعد از ماموپلاستی

بعد از پایان جراحی، پانسمانی بر روی برش ها قرار داده می شود، که علاوه بر کاهش تورم و التهاب، از سینه ها تا زمان بهبودی محافظت می کند. لوله ای ظزیف و باریک، البته به طور موقت جهت خارج کردن مایع و ترشحات اضافی در زیر پوست قرار داده می شود.

توصیه می شود بیمار تا چند روز بعد از جراحی استراحت کند.

مصرف داروهایی مانند آسپیرین بعد از جراحی ممنوع می باشد.

در خصوص انجام فعالیت ها باید گفت، پیاده روی بعد از جراحی به شدت توصیه می شود. انجام فعالیت های سنگین بدنی به مدت چهار تا شش هفته ممنوع می باشد.

بخیه ها باید تمیز نگه داشته شوند.

در صورتی که پوست سینه ها بعد از جراحی، خشک باشد می توانید از کرم های مرطوب کننده استفاده کنید.

دو هفته بعد از جراحی، بیمار قادر به انجام کارهای خود می باشد، اما نکته ای که اهمیت دارد این است که هم چنان از بلند کردن های اجسام سنگین باید خودداری شود.

طول دوره نقاهت این جراحی در افراد مختلف، متفاوت است. به عنوان مثال برخی بیماران با افزایش حساسیت در سینه ها مواجه می شوند، در حالی که برخی دیگر از بی حسی سینه های خود شکایت می کنند، که البته بعد از گذشت مدتی از جراحی برطرف می شوند.

نتایج جراحی

جراحی کوچک کردن سینه یا همان ماموپلاستی نتایج طولانی مدت و درخشانی را به همراه دارد. با کاهش اندازه سینه ها، بسیاری از مشکلات فرد از جمله درد برطرف خواهد شد و بیمار هنگام انجام فعالیت های خود به مشکل برنخواهد خورد.

قیمت عمل لیفت سینه

هزینه جراحی لیفت سینه ها بستگی به دستمزد جراح و کلینیک یا بیمارستان دارد. در صورتی که نیاز به انجام جراحی پروتز سینه همزمان با جراحی لیفت سینه باشد، هزینه پروتز سینه هم اضافه می شود. همچنین تکنیکی که برای جراحی لیفت سینه به کار برده می شود، در تعیین هزینه این جراحی موثر است. برای مثال برخی بیماران شلی و افتادگی اندکی دارند که تنها نیاز به مینی لیفت است. در حالی که برخی دیگر سینه های به شدت افتاده ای دارند که نیاز به کار کردن بیشتر بر روی سینه هاست.

بنابراین بهتر است که در این مورد با جراح سینه خود مشورت کنید تا هزینه دقیق براورد شود.
هزینه های دیگری که برای جراحی لیفت سینه، در نظر گرفته می شود شامل هزینه بیهوشی، هزینه کرم ها و لوسیون های مورد استفاده بعد از جراحی و هزینه های جانبی دیگری است که همگی توسط تیم جراحی به بیمار گفته می شود.

انواع روش های لیفت سینه

 • لیفت سینه هلالی – معمولاً پیشنهاد می شود که جراحی لیفت سینه با تکنیک هلالی تنها برای افرادی انجام گیرد که میزان شلی سینه ها درحداقل ممکن باشد. در جراحی لیفت سینه با روش هلالی نیاز به ایجاد تنها یک برش در لایه بالایی و بیرونی هاله سینه است. نتیجه این جراحی ایجاد اسکاری است که عملاً قابل مشاهده نیست و به طور طبیعی در زیر رنگدانه های هاله دور سینه مخفی می شود.
 •  لیفت سینه با روش دونات، یا دور هاله سینه روشی ایده آل برای زنانی است که از افتاگی و شلی سینه خفیفی رنج می برند. با این تکنیک جراح برشی دایره ای شکم در اطراف هاله دور سینه و ناحیه بیرونی ایجاد می کند. در این تکنیک هم شاهد اسکاری با حداقل نمایانی هستیم.
 •  لیفت سینه به شیوه عمودی – لیفت سینه به روش عمودی روشی ایده آل برای زنانی است که شلی و افتادگی سینه ها در حد متوسط است و نیازمند تغییر شکل سینه ها هستند. دو برش در این روش نیاز است که ایجاد شود. یکی از برش ها به شکل دایره ای شکل در اطراف هاله دور سینه است و برش دیگری به صورت عمودی در زیر هاله دور سینه تا پایین چین سینه ها ایجاد می شود. شکل این برش ها به صورت لولی پاپ است و بنابراین به نام لیفت لولی پاپ شناخته می شود.
 • لیفت سینه برش لنگری – با برش هایی که به شکل لنگری ایجاد می شوند، تکنیک های لیفت سینه برای زنانی که نیازمند تغییر شکل زیاد سینه ها هستند، مناسب است. این روش لیفت تی شکل (T شکل ) تکنیکی است که نیازمند سه برش به شکل زیر است:
 1. یک برش دایره ای شکل در لبه بیرونی هاله سینه که همانند برش در لیفت با روش دونات است.
 2.  یک برش عمودی که در زیر هاله سینه تا چین سینه ادامه دارد.
 3.  یک برش افقی که به صورت طبیعی در چین زیر سینه ایجاد می شود.
نتیجه گیری
انجام جراحی لیفت سینه که در مواردی که سینه ها بزرگ هستند، به کاهش حجم سینه ها کمک می کند، می تواند به بهبود ظاهر فرد کمک بسیاری کند. بنابراین در انتخاب جراح خود نهایت دقت را داشته باشید. انجام این جراحی توسط یک جراح خبره و با تجربه می تواند باعث شود که هم حجم سینه ها کاهش یابد و هم به تقارن سینه ها کمک کند. ظاهر جوان سینه ها در اعتماد به نفس فرد تاثیر بسیار بالایی دارد.
بنابراین در صورتی که تست مربوط به افتادگی سینه را انجام دادید ( در حالت ایستاده مداد یا خودکاری را در زیر سینه ها قرار دهید در صورتی که مداد نیفتد، دلیل بر افتادگی سینه هاست و فرد نیاز به انجام لیفت سینه دارد) و به این نتیجه رسیدید که نیاز به انجام این عمل جراحی دارید، بهتر است با مشاهده نمونه کارهای پزشکان مختلف، بهترین جراح ماموپلاستی را انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 5 =