دکتر مهدی آریانا » جراحی سینه » ماموپلاستی کاهشی

0 / 5. 0

۵ دقیقه
ماموپلاستی-کاهشی

ماموپلاستی کاهشی

آنچه می خوانید...

جراحی ماموپلاستی کاهشی که با نام جراحی کوچک کردن سینه هم شناخته می شود، نوعی روش جراحی است که برای برداشتن چربی ، بافت و پوست اضافه از سینه ها انجام می گیرد. در صورتی که سینه های بزرگی دارید احتمالاً قصد انجام این جراحی را دارید تا بتوانید راحتی بیشتر و ظاهر متناسب تری را برای سینه های خود داشته باشید.جراحی کوچک کردن سینه ها یا همان ماموپلاستی کاهشی به بهبود تصویری که از ظاهر خود دارید و توانایی شرکت در فعالیت های فیزیکی کمک می کند.

ماموپلاستی کاهشی

علت انجام ماموپلاستی کاهشی

جراحی ماموپلاستی کاهشی برای زنانی که سینه های بیش از حد بزرگی دارند و قصد رفع مشکلات زیر را دارند انجام می گیرد:

 • کمر درد، گردن درد و شانه درد که نیاز به دارودرمانی دارد.
 • راش های مزمن و حساسیت پوستی که در زیر سینه ها وجود دارد.
 • درد اعصاب ناحیه
 • محدودیت حرکت ها و فعالیت ها
 • تصویر ذهنی زشت از خود به دلیل سینه های بیش از حد بزرگ
 • عدم تناسب سینه در سوتین و لباس ها

ممنوعیت های عمل ماموپلاستی کاهشی

جراحی ماموپلاستی کاهشی به طور معمول در موارد زیر به فرد پیشنهاد نمی شود:

 • سیگاری بودن فرد
 • ابتلا به برخی بیماری ها مانند دیابت یا مشکلات قلبی
 • چاقی بیش از حد
 • عدم رضایت بیمار از ایجاد اسکار بر روی سینه ها

شما می توانید جراحی ماموپلاستی کاهشی را در هر سنی انجام دهید. گاهی اوقات به عنوان یک نوجوان هم می توانید از این جراحی بهره ببرید. ولی در صورتی که سینه ها به طور کامل رشد نکرده اند، احتمالاً نیاز است که بار دیگری در طول زندگی این جراحی را انجام دهید. در صورتی که برنامه کاهش وزن دارید ادامه مقاله را بخوانید:

داشتن برای آینده ای نزدیک برنامه هایی نظیر مواردی که به آن ها اشاره می کنیم دارید، شاید بهتر باشد که عمل ماموپلاستی را به تعویق بی اندازید.

زایمان: اگر که هنوز تشکیل خانواده نداده اید یا هنوز به زایمان و داشتن فرزندی دیگر فکر می کنید، بهتر است که صبر کنید تا دوره بارداری و زایمان شما به پایان برسد. ممکن است شیردهی بعد از عمل ماموپلاستی کاهشی مقداری چالش برانگیز باشد، هرچند تکنیک های جراحی خاصی وجود دارند که می توانند به حفظ توانایی شما در شیر دادن کمک کنند.

کاهش وزن: اگر که برنامه دارید تا وزن خود را با استفاده از رژیم های غذایی یا برنامه ورزشی کاهش دهید، بهتر است مقداری صبر کنید تا تصمیم بگیرید این جراحی برای شما مناسب است یا خیر. کاهش وزن می تواند در تغییر سایز سینه های شما تاثیر بگذارد

ماموپلاستی کاهشی ممنوعیت

حتما بخوانید: درباره جراحی کوچک کردن سینه در مردان ( عمل ژنیکوماستی ) چه میدانید؟

خطرات جراحی ماموپلاستی کاهشی

اگر که ماموپلاستی توسط بهترین جراح سینه صورت بگیرد ، احتمال بروز عوارض به شدت کاهش میابد. بنابر این جتما قبل از اقدام به جراحی تحقیقات لازم را در رابطه با جراح مربوطه انجام دهید و نمونه کارهای سابق او را بررسی کنید و حتما رضایت بیماران سابق او را در نظر بگیرید.

چگونه برای جراحی ماموپلاستی آماده شوید؟

جراح پلاستیک به احتمال زیاد قبل از عمل:

 • سوابق پزشکی و سلامت کلی شما را بررسی می کند.
 • در رابطه با انتظارات شما درباره اندازه و ظاهر سینه ها پس از عمل را با شما بحث می کند.
 • به صورت کامل در رابطه با خطرات و مزایای عمل ، همچنین بروز زخم های احتمالی و از بین رفتن احساس سینه ها با شما به گفتگو می پردازد.
 • سایز سینه های شما را بررسی می کند و برای ثبت در پرونده پزشکی از سینه های شما عکس می گیرد.
 • در رابطه با نوع بیهوشی در طول عمل جراحی با شما صحبت می کند.

اقدامات لازم توسط بیمار

 • آزمایشات لازم را انجام دهید.
 • برای مدت معینی قبل و بعد از جراحی مصرف سیگار را قطع کنید.
 • برای کنترل خونریزی در طول جراحی مصرف داروهایی نظیر؛ آسپرین، داروهای ضد التهاب و مکمل های گیاهی را قطع کنید.

از جراح خود بپرسید که می توانید در روز بعد از جراحی به خانه برگردید یا باید یک شب در بیمارستان بمانید. با خود همراه داشته باشید تا پس از جراحی شما را تا خانه همراهی کند.

بیشتر بخوانید: مراقبت های بعد از عمل ماموپلاستی

جراحی ماموپلاستی کاهشی چه نتایجی را خواهد داشت؟

یک عمل جراحی ماموپلاستی کاهشی موفق می تواند باعث کاهش درد در قسمت بالای کمر، گردن و شانه های شما شود. همچنین می‌تواند شرکت در فعالیت های ورزشی و بدنی را برای شما آسان تر کند.

نتیجه عمل ماموپلاستی کاهشی به صورت معمول دائمی است، اما ممکن است مواردی مانند افزایش سن یا نوسانات وزنی در تغییر شکل آن نقش داشته باشند. نکته قابل توجه این است که هرچند نتایج بلافاصله پس از عمل شناسایی می شوند اما ممکن است برطرف شدن تورم و زخم های حاصل از جراحی زمان بیشتری طلب کند .

نتیجه گیری

این جراحی در اغلب موارد برای کاهش سایز سینه ها انجام می گیرد و بنابراین از پروتز سینه استفاده نمی شود. سینه ها در این جراحی کوچک شده و بالا کشیده می شوند. ظاهری جوان تر و سفت تر برای سینه ها ایجاد می شود.
منبع : https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/breast-reduction-surgery/about/pac-20385246

دکتر مهدی آریانا

دکتر آریانا چهره‌ای نام آشنا و شناخته شده حوزه جراحی های درمانی و زیبایی پستان و جراحی های زیبایی شکم وتنه و اندامها می باشد. سال‌ها تلاش و هزاران مورد جراحی موفق از وی، به جراحی با‌تجربه و دانش روز دنیا ساخته است. در زمینه تخصص ایشان می‌توان از انواع جراحی‌های زیبایی سینه،جراحی‌ بیماری‌های خوش‌خیم و بدخیم سینه، جراحی‌های بازسازی سینه در بانوان نام برد که دانش و هنر جراحی سینه را در بالاترین سطح نمایش می‌ دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.