logo
Search
Close this search box.
براکیوپلاستی

همه چیز در مورد جراحی لیفت بازو یا براکیوپلاستی

براکیوپلاستی یا جراحی لیفت بازو نوعی عمل زیبایی با هدف اصلاح و کانتور بازوها و یا از بین بردن و رفع افتادگی پوست و بافت چربی اضافی این ناحیه انجام می شود.
امروزه جراحی لیفت بازو یک جراحی پرطرفدار و شناخته شده بین مردم می باشد، زیرا به شما این امکان را می دهد که مشکلات مربوط به تغییرات مرتبط با افزایش سن در بافت های نرم، رسوبات چربی در ناحیه بازو، افتادگی پوست پس از کاهش وزن ناگهانی و غیره را حل کنید.

عمل-لیفت-بازو-یا-براکیوپلاستی

بسته به میزان افتادگی پوست، ممکن است یکی از انواع براکیوپلاستی (ترانس آگزیلار یا کلاسیک) برای بیمار تجویز شود. جراح در این عمل بافت های نرم، پوست اضافی و چربی زیر جلدی را برش می دهد. اگر بیمار اضافه وزن بسیاری داشته باشد و تجمع چربی در این ناحیه زیاد باشد، انجام جراحی لیپوساکشن بازو مقدم بر براکیوپلاستی است.

در طی لیفت بازو یا براکیوپلاستی پوست و چربی اضافی بین ناحیه زیر بغل و آرنج برداشته می شود. و پوست باقیمانده بر روی خطوطی که به تازگی تغییر موقعیت داده اند قرار می گیرد تا ظاهری لطیف تر و زیبا تر ایجاد کند.

دلیل انجام براکیوپلاستی چیست؟

با افزایش سن، افزایش وزن و یا کاهش وزن قابل توجه پوست بازوها تغییر کرده و دچار افتادگی و شل شدن می شود. در این بیماران ورزش می تواند عضلات قسمت بالای بازو را تقویت و بهبود بخشد، اما نمی تواند پوست اضافی را که خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده است، درمان کند. بنابراین با توجه به وضعیت بیمار براکیوپلاستی پیشنهاد مناسبی برای این افراد می باشد.

هدف از انجام عمل لیفت بازو چیست ؟

لیفت بازو یا براکیوپلاستی جراحی است که شامل:
• کاهش حجم پوست و بافت آویزان بازو
• سفت کردن و بازسازی بافت ساپورت کننده ای که موجب بهبود ظاهر بازوها می شود.
• توده های چربی که زیر پوست تجمع کرده بودند را کاهش می دهد.
تغییرات وزن، افزایش سن و عوامل موروثی می توانند موجب آویزان شدن پوست و بافت ناحیه بازو و دست ها شوند. این موارد معمولاً با ورزش کردن و رژیم درمانی برطرف نمی شوند.

لیفت بازو برای چه افرادی مناسب می باشد؟

در حالت کلی، لیفت بازو برای افرادی با شرایط ذیل مناسب می باشد:
• بزرگسالانی که پوست و بافت بازو آنها به شدت شل و آویزان شده است.
• بزرگسالان در تمامی رده های سنی با وضعیت سلامتی پایدار
• افراد غیر سیگاری
• افرادی که بدون مشکل خاصی که روند بهبودی فرد را با مشکل مواجه نمایند باشند.
• افرادی که نگاهی واقع گرایانه نسبت به نتایج حاصل از جراحی لیفت بازو داشته باشند.

اقدامات قبل از انجام براکیوپلاستی

در ابتدا، با یک جراح در مورد لیفت بازو صحبت خواهید کرد و جراح شما را به دقت ویزیت می کند. در اولین ویزیت‌، جراح پلاستیک احتمالاً موارد زیر را انجام خواهد داد:

 • سابقه پزشکی بیمار را بررسی می کند.  شما بایستی برای پاسخ به سؤالات در مورد شرایط و مشکلات و بیماری های فعلی و گذشته خود آماده باشید همچنین در مورد داروهایی که که مصرف می‌کنید یا اخیراً مصرف کرده‌اید، پیش از جراحی با پزشک خود مطرح کنید.
 • یک معاینه بالینی انجام می دهد. برای تعیین گزینه های درمانی، پزشک قسمت های زیرین بازوهای شما را بررسی می کند. همچنین پزشک برای پرونده پزشکی شما از بازوهای شما عکس می گیرد.
 • در مورد انتظارات خود از جراحی با پزشک صحبت کنید.
 • • از مصرف آسپرین و داروهایی که انعقاد خون را با مشکل مواجه می کنند، اجتناب نمایید.

به پزشک خود توضیح دهید که چرا می خواهید لیفت بازو انجام دهید و از نظر ظاهری بعد از عمل چه توقعی دارید.  مطمئن شوید که مزایا و خطرات، از جمله جای زخم اطلاع دارید.

 اگر از سیگار و یا قلیون استفاده می کنید، بهتر است پیش از عمل آن را متوقف کنید. سیگار جریان خون را در پوست کاهش می دهد و می تواند روند بهبودی را کُند، کند.

اقدامات بعد از عمل براکیوپلاستی

پس از عمل لیفت بازو، محل برش های شما با بانداژ و پانسمان مناسب زخم پوشانده می شود.  بازوهای شما در باندهای الاستیک پیچیده می شوند تا تورم به حداقل برسد. ممکن است لوله های کوچکی (درن) در بازوهای شما قرار داده شود تا خون یا مایع اضافی تخلیه شود.

احتمالاً یک یا دو روز پس از لیفت بازو،  توسط جراح ویزیت خواهید شد. او ممکن است در صورت استفاده از باند و درن، آن را جدا کند.

 • به مدت سه تا چهار هفته از بلند کردن بازوها از سطح شانه خودداری کنید.
 • از انجام فعالیت‌های فیزیکی و ورزشی با بازوها که ممکن است برش‌ها را به مدت چهار تا هشت هفته پس از جراحی دچار کشیدگی کند، خودداری کنید.
 • در صورت نیاز از داروهای ضد درد یا مسکن استفاده کنید و از آنتی بیوتیک های موضعی یا خوراکی طبق دستور برای جلوگیری از عفونت زخم استفاده کنید.
 • در مورد زمان کشیدن بخیه ها با پزشک خود صحبت کنید.  برخی از بخیه ها خود به خود جذب می شوند و سایر بخیه ها باید در مطب پزشک در هفته های بعد از عمل کشیده شوند.

لیفت بازو چگونه انجام می شود؟

لیفت بازو شامل موارد ذیل می باشد:
مرحله اول: بیهوشی
برخی از داروها به منظور افزایش راحتی شما در طول پروسه جراحی تجویز می شوند. بیهوشی برای لیفت بازو شامل بی حسی موضعی و بیهوشی عمومی می شود. جراح شما همیشه بهترین روش را برای شما انتخاب می نماید.
مرحله دوم:برش
طول برش و الگوی آن بسته به گستردگی ناحیه مورد جراحی و میزان پوست و بافتی که می بایست خارج گردد، می تواند متفاوت باشد. برش های مربوط به بازو ها شامل برش داخل بازو، برش پشت بازو و برش ناحیه زیر بغل می شود.
مرحله سوم: به هم آوردن برش های ایجاد شده
برش هایی که انجام شده بودند به وسیله بخیه و چسب های مخصوص به هم آورده می شوند. این بخیه ها اگر به صورت جذبی نباشند، دو الی سه هفته پس از جراحی کشیده می شوند.
مرحله چهارم:نتیجه نهایی
کانتورهای منظم و بازوان سفت و خوش فرم از جمله مهم ترین نتایج نهایی جراحی لیفت بازو می باشند که به سرعت قابل ملاحظه می گردند.

پس از عمل لیفت بازو، اگر موارد زیر را دارید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید:

 • تنگی نفس
 • درد قفسه سینه
 • ضربان قلب نامنظم
 •  قرمزی پوست
 •  تب

خطرات جراحی براکیوپلاستی

لیفت بازو مانند هر جراحی دیگر می تواند خطرات را به همراه داشته باشد، از جمله:

 جای زخم:  اسکارهای برش ناشی از لیفت بازو دائمی هستند، اما معمولاً در مناطقی قرار می گیرند که به راحتی قابل مشاهده نیستند. به ندرت، برش ها می توانند منجر به زخم های برجسته و قرمز شوند.  همچنین ممکن است از یک داروی کورتیکواستروئید یا سایر درمان‌ها برای بهبود ظاهر اسکار استفاده شود.

 عدم تقارن در شکل بازوها: این امر می تواند در نتیجه تغییرات در طول فرآیند بهبودی و نقاهت رخ دهد. همچنین، در حالی که جراح تلاش می کند تا بازوهای شما را تا حد ممکن متقارن نشان دهد، امکان دارد تقارن کامل اتفاق نیفتد.

 تغییرات در احساس پوست: در طول لیفت بازو، تغییر موقعیت بافت های بازو می تواند بر اعصاب حسی سطحی تأثیر بگذارد.  حتمالاً کمی بی حسی موقتی احساس خواهید کرد.

 مشکلات بخیه: بخیه هایی که برای پانسمان کردن شکل جدید بازو استفاده می شوند ممکن است به سطح پوست برسند و باید برداشته شوند. این امر می تواند باعث التهاب پوست آسیب دیده شود. در نتیجه ممکن است به جراحی مجدد نیاز داشته باشید.

 مانند هر نوع جراحی بزرگ دیگری، لیفت بازو خطر خونریزی، عفونت و واکنش نامطلوب به بیهوشی را به همراه دارد.

نتیجه گیری

 نتایج لیفت بازو معمولاً طولانی مدت هستند.  به یاد داشته باشید، با این حال، پوست شما به طور طبیعی با افزایش سن مقداری استحکام را از دست می دهد و ممکن است کمی افتادگی ایجاد شود. حفظ وزن ثابت و سالم می تواند به شما در حفظ نتایج کمک کند. لیفت بازو نیز همچون لیفت سینه می بایست توسط جراح متخصص انجام پذیرد. تا هم نتیجه جراحی به شکل پیش بینی شده رقم بخورد و هم عوارض ناشی از جراحی به حداقل برسد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط