دکتر مهدی آریانا » بیماری های سینه » چه عواملی باعث بروز ژنیکوماستی می شوند؟

0 / 5. 0

۴ دقیقه
عواملی که باعث ژنیکوماستی می شوند

چه عواملی باعث بروز ژنیکوماستی می شوند؟

آنچه می خوانید...

ژنیکوماستی در واقع به عنوان تکثیر خوش خیم بافت غده ی سینه در مردان تعریف می شود. ژنیکوماستی از نوع فیزیولوژیک در نوزادان، نوجوانان و مردان مسن شایع است. این نوع از ژنیکوماستی خود محدود شونده است، اما می توان آن را برای به حداقل رساندن آسیب های روحی و ناراحتی های عاطفی و افزایش اعتماد به نفس فرد، درمان کرد. ژنیکوماستی غیرفیزیولوژیک ممکن است به دلیل شرایط مزمنی (مانند سیروز، هیپوگنادیسم، نارسایی کلیوی) ایجاد شود. استفاده از داروها، مکمل ها یا داروهای غیرقانونی و در برخی موارد نادر نیز ابتلا به برخی تومورها می تواند موجب بروز این مشکل در افراد شود. قطع استفاده از داروهای کمک کننده و درمان بیماری زمینه ای، اصلی ترین درمان برای ژنیکوماستی است. درمان هایی مانند داروهای تعدیل کننده ی گیرنده استروژن و یا عمل جراحی، در درمان ژنیکوماستی در بیماران منتخب نقش دارند. درمان باید هر چه زودتر دنبال شود و لازم است توسط بیمار هدایت و کنترل شود.

ژنیکوماستی

اگرچه سینه ی مردان بالغ حاوی حداقل مقدار بافت چربی و بافت های غددی است، اما در صورت افزایش سطح استروژن یا پروژسترون، امکان تکثیر این بافت ها وجود دارد که این تکثیر بافت می تواند موجب به ابتلای فرد به ژنیکوماستی شود. ژنیکوماستی، که می تواند فیزیولوژیک یا غیرفیزیولوژیک باشد، زمانی رخ می دهد که نسبت استروژن به تستوسترون در بدن مردان مختل شده و این اختلال منجر به تکثیر بافت و غده های یکی از سینه ها و یا هر دو سینه ی فرد شود.

چه عواملی منجر به ابتلای فرد به ژنیکوماستی می شود؟

در واقع علت اصلی ایجاد ژنیکوماستی، تغییر در سطح و میزان هورمون ها است. بیشتر اوقات، این در امر در هنگام تولد، بلوغ یا به عنوان بخشی از روند پیری برای برخی افراد اتفاق می افتد. در واقع تولد، بلوغ و پیری دوره ها و زمان هایی هستند که سطح هورمون ها به طور طبیعی در بدن شما تغییر می‌کند. عدم تعادل هورمون های استروژن و تستوسترون می تواند موجب تکثیر بافت های سینه و غدد موجود در سینه شود و هر دو یا یکی از سینه های شما را بزرگ کرده و موجب بروز ژنیکوماستی در سینه های شما شود. نوزادانی که با سینه های بزرگ به دنیا می آیند اغلب میزان استروژن زیادی دارند. مادران این هورمون را در رحم به نوزاد خود منتقل می کنند.  ژنیکوماستی در پسران نوجوان نیز شایع است. بیش از نیمی از پسران درجاتی از این بیماری را در دوران بلوغ خود خواهند داشت. همچنین در مردان بالغ نیز تعادل هورمون ها تحت تاثیر افزایش سن قرار می گیرد. ژنیکوماستی در مردان 50 سال یا بیشتر شایع تر است. برخی از علل دیگری که می توانند موجب بروز ژنیکوماستی شوند، عبارتند از: برخی شرایط پزشکی مانند:

 • تومورهای غده ی فوق کلیوی، غده ی هیپوفیز یا بیضه ها
 • پرکاری تیروئید (تیروئید پرکار)
 • هیپوگنادیسم (تستوسترون پایین)
 • بیماری های کلیوی
 • بیماری های کبدی
داروهای ژنیکوماستی

همچنین مصرف برخی داروها نیز می تواند موجب ابتلا به بیماری ژنیکوماستی شود. برخی از این داروها عبارتند از:

 • داروهای  HIV/AIDS 
 • داروهای مخصوص شیمی درمانی و پرتودرمانی
 • داروهای آنتی بیوتیک
 • داروهای بیماری های قلبی
 • داروهای ضد اضطراب
 • داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای
داروهایی که باعث ژنیکوماستی می شوند

مواد و داروهای زخم و سوزش سر دل، مانند مهارکننده های پمپ پروتون  (PPIs)که عبارتند از:

 • مواد افیونی
 • استروئیدهای آنابولیک
 • آمفتامین ها
 • هروئین
 • ماری جوانا

از دیگر عوامل زمینه ساز ابتلا به ژنیکوماستی می توان به عوامل سبک زندگی و برخی عادت های رفتاری مانند:

 • چاقی و داشتن اضافه وزن
 • مصرف نوشیدنی های الکلی
 • مصرف استروژن در داروها یا در غذاهایی که حاوی سویا هستند
اضافه وزن و ژنیکوماستی

این که سرطان سینه علت ابتلا به ژنیکوماستی باشد امری بسیار نادر است. توده های ناشی از تکثیر سلول های سرطانی در بافت سینه و در قسمت پشت نوک سینه ایجاد نمی شوند. در صورت لمس توده های سرطانی احساسی متفاوت از توده های ناشی از ژنیکوماستی دارند. از دیگر نشانه های سرطان سینه ایجاد فرورفتگی در پوست و خارج شدن ترشحات خونی از نوک پستان فرد است.

پیشگیری از ابتلا به ژنیکوماستی

اکثر موارد ژنیکوماستی قابل پیشگیری نیستند. زیرا در اغلب موارد این بیماری به دلیل تغییرات طبیعی در سطح هورمون های بدن ایجاد می شوند. با این حال  بزرگسالان می توانند با پرهیز از برخی داروها، داروها و عوامل سبک زندگی به پیشگیری از ژنیکوماستی کمک کنند. گاهی اوقات پیش گرفتن یک سبک زندگی سالم می تواند از خطر بیماری های زمینه ای که منجر به ایجاد ژنیکوماستی می شود جلوگیری کند. برخی ازتغییراتی که می توانید در سبک زندگی خود ایجاد کنید عبارتند از:

 1. از مصرف زیاد نوشدنی های الکلی خودداری کنید زیرا می تواند احتمال سیروز کبدی را افزایش دهد.
 2. خوددرمانی نکنید، زیرا برخی از داروها ممکن است حاوی سطوح بالایی از استروژن باشند که می تواند منجر به ژنیکوماستی شود.
 3. از مواد غیرقانونی مانند مت آمفتامین، آمفتامین ها، آندروژن ها و … باید اجتناب شود.

دکتر مهدی آریانا

دکتر آریانا چهره‌ای نام آشنا و شناخته شده حوزه جراحی های درمانی و زیبایی پستان و جراحی های زیبایی شکم وتنه و اندامها می باشد. سال‌ها تلاش و هزاران مورد جراحی موفق از وی، به جراحی با‌تجربه و دانش روز دنیا ساخته است. در زمینه تخصص ایشان می‌توان از انواع جراحی‌های زیبایی سینه،جراحی‌ بیماری‌های خوش‌خیم و بدخیم سینه، جراحی‌های بازسازی سینه در بانوان نام برد که دانش و هنر جراحی سینه را در بالاترین سطح نمایش می‌ دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *