دکتر مهدی آریانا » جراحی سینه » عمل تخلیه سینه

1 / 5. 1

۳ دقیقه
عمل-تخلیه-سینه

عمل تخلیه سینه

آنچه می خوانید...


ماستکتومی کامل یا عمل تخلیه سینه یک روش جراحی است برای درمان سرطان سینه ها که با برداشتن و تخلیه تمامی بافت سینه ها انجام می گیرد. بافت سینه، نوک سینه ها و هاله دور سینه و پوست و غدد شیردهی سینه تماما برداشته می شود. در صورتی که بیمار به نوع شدید بیماری سرطان سینه مبتلا شده باشد و بافت وسیعی از سینه ها درگیر شده باشد، از نوع ماستکتومی کامل کمک گرفته می شود.
برخی بیماران با توجه به شرایطی که فرد دارد و توصیه پزشک به جای حفظ بافت سینه ها ، ترجیح به انجام عمل تخلیه سینه ها به طور کامل دارند. برخی دیگر از بیماران به عنوان درمان پیشگیرانه عمل تخلیه سینه ها را انجام می دهند. حتی اگر به سرطان سینه مبتلا نباشند که در این صورت و در زمانی که جراحی تخلیه سینه ها بصورت پیشگیرانه انجام می شود ، با حفظ پوست و هاله و نوک پستانها بوده و معمولا با بازسازی فوری نسجی همراه است. یک ژن خاص که با آزمایش می تواند سنجیده شود، می تواند نشان دهد که احتمال اینکه فرد به سرطان سینه مبتلا شود بالاست یا خیر. با انجام این آزمایش برخی زنان تصمیم به انجام عمل تخلیه سینه می گیرند.

عمل-تخلیه-سینه
عمل-تخلیه-سینه


تصمیم گیری برای انتخاب بهترین روش درمانی بسیار حساس است. بیمارانی که عمل تخلیه کامل سینه را باید انجام دهند باید درباره نکات زیر اطلاع داشته باشند:

 • در طول جراحی غدد لنفاوی در داخل بافت سینه ها هم تخلیه می شوند.
 • ماستکتومی کامل معمولاً شامل برداشتن غدد لنفاوی زیر بغل نیست. این جراحی با نام تخلیه غدد لنفاوی شناخته می شود و به طور کلی به عنوان بخشی از جراحی ماستکتومی رادیکال انجام می گیرد.
 • برای اینکه تشخیص داده شود که سلول های سرطانی به نواحی دیگر تومور گسترده اند یا خیر، جراح از تکنیک های پیشرفته تری برای ماستکتومی کامل استفاده می کند. این موارد اطلاعات مهمی را در اختیار تیم پزشکی انکولوژی برای پرتودرمانی قرار می دهد.
  ماستکتومی دو طرفه که برای تخلیه هر دو سینه انجام می گیرد، به منظور پیشگیری و درمان سرطان سینه از هر دو سینه است. دلایل مختلفی وجود دارد که بیماران باید این جراحی را انجام دهند. زمانی که سرطان در هر دو سینه گسترش یافته باشد، این جراحی انجام می گیرد. همچنین بیمارانی که برای پیشگیری از سرطان سینه به دلیل وجود ژن مربوطه و یا بیمارانی که سرطان سینه در یک سینه آن ها تشخیص داده شده است، در برخی موارد ماستکتومی دوطرفه انجام می دهند.
  دلیل انجام ماستکتومی بستگی به خصوصیات سرطان، نوع سرطان، تعداد تومورها، سایز آن ها و محل قرارگیری آن ها دارد. برای مثال در صورتی که بیمار به نوع شدید سرطان سینه مبتلا باشد، لومپکتومی می تواند برای تخلیه بافت های درگیر سرطان و حفظ بافت های سالم سینه و شکل سینه گزینه مناسبی باشد. از سوی دیگر ماستکتومی تنها راه درمان برای انواع خاصی از سرطان سینه مانند سرطان سینه التهابی است.
  برای درمان سرطان سینه روش های زیر به کار برده می شوند:
 • لومپکتومی
 • ماستکتومی دوطرفه یا یک طرفه
 • شیمی درمانی
 • پرتودرمانی
 • هورمون تراپی
 • تارگت تراپی
  تمامی این روش های درمانی بعد از بررسی شرایط بیمار به کار برده می شوند. ممکن است تمامی روش های درمانی نیاز نباشد.
  منبع : https://www.breastcancer.org/treatment/surgery/mastectomy/what_is

دکتر مهدی آریانا

دکتر آریانا چهره‌ای نام آشنا و شناخته شده حوزه جراحی های درمانی و زیبایی پستان و جراحی های زیبایی شکم وتنه و اندامها می باشد. سال‌ها تلاش و هزاران مورد جراحی موفق از وی، به جراحی با‌تجربه و دانش روز دنیا ساخته است. در زمینه تخصص ایشان می‌توان از انواع جراحی‌های زیبایی سینه،جراحی‌ بیماری‌های خوش‌خیم و بدخیم سینه، جراحی‌های بازسازی سینه در بانوان نام برد که دانش و هنر جراحی سینه را در بالاترین سطح نمایش می‌ دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *