علت درد نوک سینه در مردان

علت سفت شدن نوک سینه در مردان

زمانی که از مشکلات سینه صحبت می‌کنیم، تفکر اکثر مردم به سمت زنان می رود اما مردان نیز از خونریزی، درد و سفت شدن سینه رنج می‌برند. مردان نیز مانند زنان با بافت سینه و غدد پستانی به دنیا می‌آیند. ژنیکوماستی یا بزرگ شدن سینه در مردان یک عارضه ناراحت کننده است که موجب تغییر در فیزیک و اندام آن‌ها می شود و عوارضی مانند سفت شدن نوک سینه را در پی دارد. تغییرات سینه در هنگام بلوغ نیز می تواند باعث سفت شدن و درد نوک سینه در مردان شود.در این مقاله همراه ما باشید تا به طور دقیق متوجه شوید که علت درد و سفت شدن نوک سینه در مردان چیست.

نوک-سینه-مردان

درد نوک پستان در مردان چیست؟

هم مردان و هم زنان ممکن است دچار درد نوک پستان شوند، اگرچه برخی از دلایل تنها مختص زنان است. نوک سینه از بافت حساسی تشکیل شده است که می تواند به راحتی تحریک شود. در زنان تغییرات هورمونی، بارداری و شیردهی نیز می تواند باعث درد نوک پستان شود.

برخی ازدلایل درد نوک پستان را می توان در خانه و یا با داروهای بدون نسخه درمان کرد. اما اگر نوک سینه علاوه بر درد عفونت نیز داشته باشد، باید به متخصص پستان مراجعه کنید.

در برخی از موارد درد نوک پستان نشانه وجود سرطان سینه است. اما این احتمال زیاد نیست، زیرا درد نوک پستان به خودی خود معمولاً ناشی از سرطان سینه نیست. اگر درد نوک سینه با علائم دیگری مانند توده سفت یا ترشح خونی همراه شود باید به پزشک متخصص پستان مراجعه کنید.

علت سفت شدن نوک سینه در مردان

دلیل اصلی درد و سفت شدن نوک سینه در مردان، وجود مشکلات در بافت سینه است. این مشکلات معمولاً قابل درمان هستند و برخی از آن‌ها خود به خود برطرف می شوند.

علت سفت شدن و درد نوک سینه در مردان عبارتند از:

علت-سفت-شدن-نوک-سینه-مردان-چیست-؟

ژنیکوماستی

ژنیکوماستی باعث رشد غیرطبیعی سینه در مردان می شود. این مشکل می تواند در هر سنی در مردان ایجاد شده و موجب درد شود. ژنیکوماستی به دلیل عدم تعادل هورمونی و زمانی که استروژن افزایش می یابد ایجاد می شود.

البته چاقی، افزایش سن و مصرف داروهای استروئیدی از دیگر دلایل به وجود آمدن این بیماری هستند.

✅کیست سینه

کیست روی سینه توده‌هایی هستند که حاوی مایع یا هوا می باشند. این کیست‌ها معمولاً بی خطر هستند، اما گاهی اوقات می توانند باعث سفت شدن نوک پستان در آقایان شوند.

کشیدگی عضله

دو عضله اصلی سینه، پکتورالیس ماژور و مینور هستند که قفسه سینه را تشکیل می دهند. در برخی از مواقع انجام تمرینات سخت و سنگین فشار زیادی را به این عضلات وارد می کند و باعث کشیدگی و سفت شدن بافت سینه و در نهایت درد نوک سینه می شوند.

نکروز چربی سینه

نکروز چربی در محل جراحی روی پستان‌ها یا نمونه برداری ممکن است ایجاد شود. نکروز چربی می تواند ایجاد توده کند اما این توده سرطانی نیست. یکی از نشانه های نکروز چربی سینه، وجود توده سفت در کنار نوک سینه که از لحاظ ظاهری مشابه سرطان پستان است.

حساسیت نوک پستان

برخی از اوقات در اثر دویدن، سایش لباس و … نوک سینه مردان دچار تحریکاتی از قبیل قرمزی و التهاب می شود که این مورد بیشتر در دوندگان دیده می شود.

فیبرو آدنوما

توده غیر سرطانی دیگری به نام فیبروآدنوم وجود دارد که در مردان کمتر دیده می شود. علت فیبروآدنوم مشخص نیست، اما بیشتر آنها خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش نمی دهند.

سرطان سینه

در صورتی که علت سفت شدن نوک سینه در مردان هیچ کدام از موارد بالا نباشد، درد نوک پستان می تواند نشانه چیز جدی تری مانند سرطان پستان باشد. سرطان سینه در مردان شایع نیست و بیش از 1 درصد از آمار کل سرطان سینه در مردان ایجاد می شود.

توده های سرطانی معمولاً بدون درد هستند، اما گاهی اوقات با حساسیت همراه می شوند. سرطان سینه همچنین می تواند باعث وارونگی نوک پستان شود بنابراین علائم را جدی بگیرید.

بیماری پاژه

بیماری پاژه شکل نادری از سرطان است و معمولا نوک پستان و آرئول را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث پوسته پوسته شدن یا خارش پوست اطراف آن ناحیه می شود. این بیماری علائمی شبیه به اگزما دارد، بنابراین ممکن است بیماری به اشتباه تشخیص داده شود.

متاسفانه اکثر افراد مبتلا به بیماری پاژه نیز به تومورهای سرطانی در بافت سینه خود مبتلا می شوند.

کلام آخر

اگر سفت شدن و یا درد در نوک سینه را تجربه کرده اید، توصیه می‌ کنیم که این مقاله را مطالعه نمایید تا علت آن را بیابیدو تشخیص یا درمان هر گونه مشکل را به جراح و متخصص پستان بسپارید وقبل از شروع هر گونه ورزش، برنامه غذایی یا هر گونه درمان، با متخصص پستان مشورت کنید تا مشکل شما از ریشه درمان شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط