دکتر مهدی آریانا » بیماری های سینه » سرطان سینه در بارداری

0 / 5. 0

۴ دقیقه
سرطان سینه در بارداری زنان

سرطان سینه در بارداری

آنچه می خوانید...

سرطان سینه در دوره بارداری نادر است، اما گاهی اوقات برخی زنان در دوره ی بارداری خود به سرطان سینه مبتلا می شوند. بارداری باعث سرطان نمی شود، اگرچه تغییرات هورمونی دوران بارداری می تواند باعث رشد سریعتر این بیماری شود. سینه های شما در دوران حاملگی حجیم می شوند و این می تواند تشخیص توده های کوچک یا تومورهای ایجاد شده در بافت سینه را بسیار دشوار کند. به همین دلیل، تومورهای سرطان سینه اغلب زمانی تشخیص  داده می شوند که رشد زیادی کرده و بزرگتر و پیشرفته تر شده اند. سرطان در دوران بارداری می تواند بسیار خطرناکتر باشد، بنابراین انجام معاینات سینه در دوران بارداری امری بسیار مهم است که به هیچ وجه نباید نادیده گرفته شود. هرگونه توده یا علائم مشکوک باید توسط یک پزشک متخصص و با انجام آزمایش های لازم به  طور دقیق بررسی شود.

سرطان سینه در دوران بارداری

سرطان در دوران بارداری چگونه تشخیص داده می شود؟

بهترین کاری که می توانید در دوران بارداری انجام دهید این است که به طور مرتب برای انجام آزمایشات لازم به پزشک مراجعه کنید. این ویزیت ها را چکاپ های قبل از تولد می نامند و برای حفظ سلامت شما و نوزاد بسیار مهم است. در برخی از این ویزیت ها، ممکن است برای بررسی تغییرات بافت سینه، پزشک سینه های شما را معاینه کند.

تست ماموگرافی در دوران بارداری بسیار ایمن تلقی می شود، اما به دلیل افزایش تراکم سینه ها ممکن است جواب این تست دقت بالایی نداشته باشد. در دوران بارداری به دلیل افزایش حجم سینه ها، ماموگرافی سه بعدی ممکن است گزینه بهتری باشد و نتیجه ی دقیقتری را در اختیار پزشک و بیمار بگذارد.

در صورت یافتن هر گونه توده ی مشکوک، لازم است که پزشک حتما از بافت توده نمونه برداری کرده و بررسی های دقیق بر روی نمونه ها انجام شود.  در بیوپسی یا نمونه برداری در واقع یک نمونه ی کوچک از بافت مشکوک را با سوزن یا با ایجاد یک برش کوچک بر می دارند. بافت نمونه زیر میکروسکوپ و با روش های آزمایشگاهی به دقت بررسی می شود تا سرطانی یا غیر سرطانی بودن نمونه را تعیین کنند.

سرطان سینه و بارداری

اگر به سرطان سینه مبتلا شوم، چه اتفاقی برای نوزاد من می افتد؟

در زنان بارداری که مبتلا به سرطان سینه هستند، پایان دادن به بارداری شانس زنان را برای غلبه بر سرطان سینه افزایش نمی دهد. همچنین، هیچ شواهدی نیز وجود ندارد که نشان داده باشد خود بیماری سرطان به نوزاد آسیب برساند. اما روش ها و داروهای درمانی سرطان می تواند برای نوزاد خطرناک باشد.

به طور کلی انجام جراحی در هر کدام از سه ماهه های بارداری بی خطر است. اگر سرطان هنوز در مراحل اولیه خود باشد، به احتمال زیاد پزشک شما برداشتن توده ی مشکوک (لومپکتومی) یا کل سینه (ماستکتومی) را توصیه خواهد کرد. اگر در سه ماهه ی اول یا دوم بارداری هستید، ماستکتومی جراحی ترجیحی است. لومپکتومی معمولاً برای خانم هایی که در سه ماهه ی سوم بارداری، بیماری آنها تشخیص داده می شود گزینه ی مناسبی است. پرتودرمانی معمولاً تا بعد از زایمان شروع نمی شود زیرا می تواند به نوزاد آسیب برساند.

در طول عمل جراحی سرطان سینه، جراح غدد لنفاوی را بررسی می کند تا ببیند که آیا هر یک از آنها تحت تأثیر قرار گرفته است یا خیر. بیشتر غددی را که احتمال انتشار سرطان در آنها وجود داشته باشد توسط تیم جراحی خارج می شوند. در صورت نیاز به انجام شیمی درمانی، پزشک شما تا پایان سه ماهه ی اول بارداری منتظر می ماند تا احتمال آسیب رساندن به نوزاد را کاهش دهد.

درمان سرطان های پیشرفته پستان معمولاً هم به جراحی و هم به شیمی درمانی نیاز دارد، بنابراین در روند درمان این سرطان ها خطرات و عوارض بیشتری نوزاد را تهدید می کند. تصمیم گیری در رابطه با اینکه آیا درمان را شروع کنید یا نه می تواند بسیار سخت باشد. در این مرحله می توانید با استفاده از نظرات و راهنمایی های پزشکان خود و خانواده تان در مورد آنچه برای شما مناسبتر است صحبت و مشورت کرده و تصمیم خود را بگیرید.

در صورت ابتلا به سرطان سینه آیا مادر می تواند به نوزاد خود شیر بدهد؟

هیچ مدرکی وجود ندارد که قطع کردن جریان شیر مادر باعث بهبود سرطان شود. در دوران ابتلا به این بیماری، شیردهی اغلب مشکلی ندارد، اما با پزشک خود یا یک مشاور شیردهی مشورت کنید تا ببینید چه چیزی برای شما و نوزاد شما بهتر است و شما را راهنمایی کنند. در صورتی که بیمار تحت شیمی درمانی باشد، نوزاد نباید از شیر مادر تغذیه کند زیرا بسیاری از داروهای شیمیایی قوی می توانند از طریق شیر مادر به نوزاد منتقل شوند.

دکتر مهدی آریانا

دکتر آریانا چهره‌ای نام آشنا و شناخته شده حوزه جراحی های درمانی و زیبایی پستان و جراحی های زیبایی شکم وتنه و اندامها می باشد. سال‌ها تلاش و هزاران مورد جراحی موفق از وی، به جراحی با‌تجربه و دانش روز دنیا ساخته است. در زمینه تخصص ایشان می‌توان از انواع جراحی‌های زیبایی سینه،جراحی‌ بیماری‌های خوش‌خیم و بدخیم سینه، جراحی‌های بازسازی سینه در بانوان نام برد که دانش و هنر جراحی سینه را در بالاترین سطح نمایش می‌ دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *