دکتر مهدی آریانا » بیماری های سینه » دلایل افتادگی سینه ها

0 / 5. 0

۶ دقیقه
افتادگی سینه

دلایل افتادگی سینه ها

آنچه می خوانید...

خانم های زیادی به دلایل مختلف دچار افتادگی سینه ها می شوند. این ممکن است موجب نارضایتی و از دست رفتن اعتماد به نفس شود اما با روش های درمانی که وجود دارد دیگر هیج جای نگرانی ندارد. اما برای بسیاری این سوال مطرح است که چه عواملی می تواند منجر به افتادگی سینه ها شود. به همین علت ما در این مقاله می خواهیم به عواملی که موجب افتادگی سینه ها می شوند بپردازیم. در اینجا 7 دلیل اصلی برای از دست دادن خاصیت ارتجاعی سینه ها را آورده ایم.

افتادگی سینه ها

هر زنی زیباست، چه با سینه های سفت و چه بدون سینه و یا با سینه های افتاده. اما مواقعی وجود دارد که فکر می کنید واقعاً چه چیزی باعث افتادگی سینه های شما شده است؟ آیا طبیعی است یا این که این مشکل به دلیل یک مشکل سلامتی و یا بیماری ایجاد می شود؟ داشتن اطلاعات بیشتر در مورد بدنتان ضرری ندارد، و دقیقاً به همین دلیل است که می‌خواهیم علت افتادگی سینه‌ها را بدانید تا با آگاهی بیشتر شناخت بهتری از بدن خود پیدا کنید. افتادگی سینه ها امری نسبتاً رایج است و بسیاری از زنان با آن دست و پنجه نرم می کنند! خوشبختانه، در برخی موارد می توانید این افتادگی را برطرف کنید. اما در برخی موارد دیگر، کنترل شرایط در دست شما نیست و نیاز به جراحی لیفت سینه وجود دارد.

علت اصلی افتادگی سینه

علت اصلی افتادگی سینه ها

از نظر علمی به افتادگی سینه ها، پتوز سینه گفته می شود. سینه های ما از چربی و بافت تشکیل شده است. همچنین رباطی به نام رباط کوپر در سینه ها وجود دارد که وظیفه ی بالا نگه داشتن سینه های شما را بر عهده دارد! اگر این رباط کشیده شود و خاصیت ارتجاعی خود را از دست بدهد، سینه‌های شما شل و افتاده می‌شوند. دلایل مختلفی وجود دارد که بر اندازه و حالت سینه های شما تأثیر می گذارند. برخی از آنها به سبک زندگی شما مربوط می شود، در حالی که برخی دیگر ژنتیکی و ارثی است. بیایید باهم نگاهی به برخی از دلایل اصلی که منجر به افتادگی سینه ها می شوند، بیاندازیم:

1.   وضعیت بدنی اشتباه

اگر همیشه فکر می کردید که این یک افسانه است، پس در اشتباهید! اگر بدن شما همیشه خمیده باشد، کشش گرانشی مشکل افتادگی سینه ها را تسریع می کند. شما واقعا نمی توانید آن را احساس کنید، اما جاذبه ی زمین بر رباط کوپر شما تأثیر می گذارد و آن را کشیده می کند. البته، این امر در طی یک دوره ی زمانی و به مرور اتفاق می ‌افتد، اما اگر شما از سوتین های مناسبی استفاده نکنید، این مشکل می‌ تواند زودتر به سراغ شما بیاید.

در شرایطی که بدن شما بیشتر مواقع در وضعیت استانداردی نباشد و به خم شدن عادت کرده باشید، ماهیچه‌ ها و رباط‌ های موجود در سینه هایتان به دلیل وضعیت بد بدنی شما، شل می‌ شوند و در نتیجه منجر به افتادگی سینه‌ ها می ‌شوند. وضعیت صحیح و استاندارد بدن، به خصوص در هنگام نشستن، نقش بسیار مهمی در پیشگیری از افتادگی سینه ها دارد.

2.   سیگار کشیدن

کلاژن یکی از مهم ترین پروتئین های موجود در بدن ما است و وظیفه ی حفظ خاصیت ارتجاعی پوست را بر عهده دارد. با افزایش سن، ذخایر کلاژن در بدن کاهش می‌ یابد، اما اگر سیگار می ‌کشید، باید بدانید که تولید کلاژن حتی سریعتر با مشکل مواجه می ‌شود و در نهایت سینه‌ ها زودتر دچار افتادگی می ‌شوند.

سیگار کشیدن علت افتادگی سینه

3.   ورزش نکردن

اکثر زنان تمایل دارند از تمرینات بالاتنه خودداری کنند، یا به دلیل کمبود قدرت بدنی این تمرینات را انجام نمی دهند. بسیاری نیز به دلیل عدم آگاهی این تمرینات را بیهوده می دانند. اما اگر بدانید که عدم انجام این تمرینات بالاتنه نیز می تواند به افتادگی سینه ها منجر شود، شوکه خواهید شد. ماهیچه های سینه نیاز به تقویت و سفت شدن دارند. برای این کار، باید حداقل دو بار در هفته ورزش هایی مانند پرس قفسه سینه، پلانک، و شنا انجام دهید.

4.   کاهش وزن سریع

بافت سینه دارای مقدار زیادی چربی است و با کاهش وزن سریع و چشمگیر، خطوط سینه نیز به دلیل از بین رفتن این چربی ها تغییر می کند. در نتیجه پوست سینه شل شده و باعث افتادگی  و از بین رفتن ظاهر جوان و شاداب سینه ها می‌ شود.

کاهش وزن سریع دلیل افتادگی سینه

5.  افزایش سن

با بالا رفتن سن و یا در دوران یائسگی، سینه‌ ها به دلیل کاهش تولید کلاژن در بدن افتاده، چروک و آویزان می‌ شوند. در این شرایط همه چیز به دلیل تغییرات هورمونی است. این امر در خانم ها کاملاً طبیعی است و جای هیچ نگرانی ندارد.

6.   ژنتیک

شاید برایتان عجیب باشد، اما ژنتیک شما نقش مهمی در تعیین قدرت رباط کوپر شما دارد. بنابراین، اگر یکی از والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ شما قدرت رباط پایینی داشته و سینه های افتاده ای داشته باشد، ممکن است باعث افتادگی سینه های شما شود.

7.   تغذیه با شیر مادر

پس از شیردهی، سلول های چربی موجود در سینه ها کوچک می شوند و به همین دلیل است که افتادگی سینه اتفاق می افتد. توصیه ی ما به زنان این است که در دوران قبل و بعد از شیردهی به ورزش کردن ادامه دهند تا از هر نوع افتادگی جلوگیری کنند. برخی از خانم‌ ها به دلیل اینکه احساس راحتی ندارند، از پوشیدن سوتین در دوران شیردهی خودداری می ‌کنند. اما این کار بسیار اشتباه است، زیرا سینه ها در دوران شیردهی به دلیل سنگینی بیشتر، نیاز به حمایت بیشتر هم دارند و سوتین می تواند بخش زیادی از این حمایت را برای سینه ها تأمین کند. بسیار مهم است که از سوتین‌ های مناسب و استانداردی استفاده کنید که خیلی تنگ و یا گشاد نباشد و با پوشیدن آنها احساس راحتی داشته باشید. افتادگی سینه معمولاً در زنان، زمانی که به 30 سالگی می‌ رسند، مشاهده می‌ شود. برای جلوگیری از افتادگی سینه در افرادی که در سه دسته ی آخر قرار می گیرند، کار زیادی نمی توان انجام داد! اما برای دیگران، زمان آن فرا رسیده است که برای داشتن سینه‌ هایی خوش‌ حالت، سبک زندگی سالمی را در پیش بگیرند.

دکتر مهدی آریانا

دکتر آریانا چهره‌ای نام آشنا و شناخته شده حوزه جراحی های درمانی و زیبایی پستان و جراحی های زیبایی شکم وتنه و اندامها می باشد. سال‌ها تلاش و هزاران مورد جراحی موفق از وی، به جراحی با‌تجربه و دانش روز دنیا ساخته است. در زمینه تخصص ایشان می‌توان از انواع جراحی‌های زیبایی سینه،جراحی‌ بیماری‌های خوش‌خیم و بدخیم سینه، جراحی‌های بازسازی سینه در بانوان نام برد که دانش و هنر جراحی سینه را در بالاترین سطح نمایش می‌ دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.