دکتر مهدی آریانا » بیماری های سینه » چه دلایلی می تواند موجب درد سینه در بانوان شود

0 / 5. 0

۵ دقیقه
علت درد سینه

چه دلایلی می تواند موجب درد سینه در بانوان شود

آنچه می خوانید...

سینه ها به دلیل افزایش میزان هورمون استروژن در دوران بلوغ رشد می کنند. در طول چرخه ی قاعدگی، هورمون های مختلف باعث ایجاد تغییراتی در بافت سینه می شود که می تواند منجر به درد یا ناراحتی در برخی از زنان شود. در حالی که سینه ها به طور معمول نباید درد داشته باشند، اما تجربه ی درد گاه به گاه در سینه ها امری شایع است. درد سینه که ماستالژیا (mastalgia) نیز نامیده می شود، امری شایع در بین زنان است. درد سینه معمولاً به دو دسته ی دردهای مرتبط با چرخه ی قاعدگی و دردهای بی ارتباط با چرخه ی قاعدگی طبقه بندی می شود. درد چرخه ای به این معنی است که درد با چرخه ی قاعدگی شما مرتبط است. درد مرتبط با چرخه ی قاعدگی در طول یا بعد از قاعدگی کاهش می یابد.

درد سینه

دردهای بی ارتباط با چرخه ی قاعدگی می تواند دلایل زیادی، از جمله آسیب به سینه داشته باشد. گاهی اوقات درد غیر چرخه ای می تواند به جای خود سینه، از ماهیچه ها یا بافت های اطراف ایجاد شود. درد غیر چرخه ای بسیار کمتر از درد چرخه ای است و شناسایی علل آن دشوارتر است. ماستالژیا می تواند از نظر شدت از درد شدید تا سوزن سوزن شدن خفیف متفاوت باشد. برخی از زنانی که ماستالژیا دارند ممکن است حساسیت سینه‌ها را تجربه کنند یا سینه‌هایشان پُرتر از حد معمول احساس شود.

علل درد سینه ها

درد سینه می تواند ناشی از عوامل مختلفی باشد. دو مورد از شایع ترین علت های درد سینه نوسانات هورمونی و سینه های فیبروکیستیک (سینه هایی که توده دارند) هستند.

نوسانات هورمونی

چرخه ی قاعدگی زنان باعث نوسانات هورمونی در میزان استروژن و پروژسترون می شود. این دو هورمون می‌توانند باعث شوند که سینه‌ها متورم، توده‌دار و گاهی دردناک شوند. گاهی برخی از زنان گزارش می دهند که این درد با افزایش سن آنها بدتر شده و دلیل آن هم افزایش حساسیت به هورمون ها با افزایش سن زنان است. گاهی اوقات، زنانی که درد مربوط به چرخه ی قاعدگی را تجربه می کنند، پس از یائسگی دیگر در سینه های خود دردی ندارند.  اگر درد سینه ها به دلیل نوسانات هورمونی باشد، معمولا دو تا سه روز قبل از قاعدگی متوجه تشدید درد خواهید شد. گاهی اوقات درد در طول چرخه ی قاعدگی شما نیز ادامه می یابد. برای تعیین اینکه آیا درد سینه ی شما با چرخه ی قاعدگی شما مرتبط است یا خیر، یادداشتی از قاعدگی خود داشته باشید و در طول ماه یادداشت کنید که چه زمانی درد را تجربه می کنید. پس از یک یا دو چرخه، ممکن است یک الگوی مشخص از زمانبندی درد سینه ی شما به دست بیاید. دوره های رشدی که بر چرخه ی قاعدگی زنان تأثیر می گذارد و به طور بالقوه باعث درد سینه می شود عبارتند از:

مشکلات هورمونی
  • بلوغ
  • بارداری
  • یائسگی

کیست سینه

با بالا رفتن سن یک زن، سینه‌های او تغییراتی را تجربه می‌کنند که به نام دوره ی دگرگونی (involution) شناخته می‌شود. این زمانی است که بافت سینه با چربی جایگزین می شود. یکی از عوارض جانبی این امر ایجاد کیست و بافت فیبری بیشتر است. این تغییرات به عنوان تغییرات فیبروکیستیک یا بافت سینه ی فیبروکیستیک شناخته می شود.

کیست سینه

در حالی که سینه های فیبروکیستیک همیشه هم باعث درد نمی شوند، اما در برخی موارد می توانند دلیلی برای درد سینه ها باشند. این تغییرات معمولاً جای نگرانی ندارند. سینه های فیبروکیستیک توده هایی داشته باشند و حساسیت بیشتری داشته باشند. این اغلب در قسمت های فوقانی و بیرونی سینه ها رخ می دهد. توده ها همچنین می توانند در حوالی چرخه ی قاعدگی شما بزرگتر شوند.

شیردهی و درد سینه

تغذیه با شیر مادر یک روش طبیعی و مغذی برای تغذیه ی نوزاد شما است، اما خب می تواند عوارض و مشکلاتی نیز برای مادر نوزاد داشته باشد. شما ممکن است در هنگام شیردهی به دلایل مختلفی درد سینه را تجربه کنید. این دلایل می تواند شامل موارد زیر باشد:

بیشتر بخوانید: سرطان سینه در بارداری

ورم پستان

ماستیت به عفونت مجاری شیر در سینه اطلاق می شود. این امر می تواند باعث درد شدید و قوی و همچنین ترک خوردگی، خارش، سوزش یا تاول در نوک سینه ها شود. علائم دیگر شامل ایجاد رگه های قرمز بر روی پوست سینه ها و داشتن تب و لرز است. پزشک شما این موارد را با تجویز آنتی بیوتیک درمان می کند.

شیردهی

گرفتگی

گرفتگی زمانی رخ می دهد که سینه های شما بیش از حد از شیر پُر شود. در این شرایط سینه های شما بزرگ به نظر می رسند و پوست سینه های شما سفت و دردناک می شود. اگر شیر شما بیش از نیاز کودکتان است می توانید با استفاده از یک پمپاژ مخصوص و یا به صورت دستی شیر اضافی را از سینه ی خود تخلیه کنید. می توانید این کار را با قرار دادن انگشت شست بالای سینه و انگشتان دیگرتان در قسمت زیر سینه انجام دهید. به آرامی انگشتان خود را به سمت دیواره قفسه سینه و جلو به سمت نوک سینه ها حرکت دهید تا سینه ی خود را خالی کنید.

چفت نامناسب

اگر کودک شما به خوبی به نوک پستان شما نچسبد، احتمالاً درد سینه را تجربه خواهید کرد. نشانه هایی که ممکن است نشان دهنده ی این باشد که کودک شما به درستی چفت سینه ی شما نمی شود، می تواند شامل ترک خوردن نوک سینه ها و درد در نوک سینه است. یک مشاور شیردهی در بیمارستانی که در آن زایمان کرده‌اید، معمولاً می‌تواند به شما در ایجاد یک چفت سالم‌تر کمک کند.

به یاد داشته باشید: شیردهی نباید درد و یا عوارضی برای شما داشته باشد. اگر در شیردهی مشکل دارید به پزشک مراجعه کنید یا با متخصص پستان تماس بگیرید. تا برای بررسی مشکلات احتمالی معاینه شوید

دکتر مهدی آریانا

دکتر آریانا چهره‌ای نام آشنا و شناخته شده حوزه جراحی های درمانی و زیبایی پستان و جراحی های زیبایی شکم وتنه و اندامها می باشد. سال‌ها تلاش و هزاران مورد جراحی موفق از وی، به جراحی با‌تجربه و دانش روز دنیا ساخته است. در زمینه تخصص ایشان می‌توان از انواع جراحی‌های زیبایی سینه،جراحی‌ بیماری‌های خوش‌خیم و بدخیم سینه، جراحی‌های بازسازی سینه در بانوان نام برد که دانش و هنر جراحی سینه را در بالاترین سطح نمایش می‌ دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *