logo
Search
Close this search box.
درد بعد از پروتز سینه

درد بعد از عمل پروتز سینه

درد پس از عمل پروتز سینه در طیف گسترده ای از روش های جراحی سینه از جمله بزرگ کردن سینه، ماموپلاستی، ماستکتومی و بازسازی سینه دیده شده است و معمولا به مدت یک هفته یا بیشتر طول می کشد موارد زیادی از این درد ناشی از بیهوشی بعد از عمل، افزایش اضطراب و شرایط روحی و نوع قرار گیری پروتز می باشد. در این مقاله همراه ما باشید تا اطلاعات کاملی در رابطه با درد بعد از عمل پروتز سینه در اختیارتان قرار دهیم.

درد-بعد-از-بزرگ-کردن-سینه

درد بعد از عمل بزرگ کردن سینه

ایجاد آناتومیکی درد مزمن پس از عمل بزرگ کردن سینه، بستگی به قرار دادن محل برش در حین عمل نیز دارد چرا که عصب های قسمت سینه و اعصاب بین دنده ای درگیر شده اند. نتایج انجام این کار در خصوص درد بعد از عمل پروتز سینه نشان داده است که جراحی زیبایی سینه میتواند شباهتی به سندرم درد پس از ماستکتومی داشته باشد.

همچنین آثار درد بعد از عمل پروتز سینه در خانم ها بدین شرح است که: درد پس از جراحی پستان ماهیت نوروپاتیک دارد و حداقل میزان شدت این درد در حد متوسط بوده و مدت زمانی که این درد به طول می انجامد به مدت حداقل یک هفته تا 10 روز اعلام گردیده است.

از طرفی این نوع درد در بسیاری از بیمارانی که عمل مذکور را انجام داده اند به این صورت است که درد حداقل در یکی از نقاط زیر اعلام شده است: درد در خود سینه، دیواره قفسه سینه، زیر بغل، یا بازو

علائم اولیه درد بعد از عمل پروتز سینه

میزان درد بعد از عمل پروتز سینه در افراد مختلف متفاوت است این تفاوت تا حد زیادی به محل قرار گرفتن پروتز بستگی دارد. بطور مثال اگر پروتز در پشت ماهیچه سینه ای قرار بگیرد درد آن به مراتب بیشتر است چرا که برای قرار دادن پروتز در این ناحیه مقداری از ماهیچه بریده میشود.
مسئله دیگر بعد از عمل این است که فرد احساس میکند که سینه در بالا قرار دارد. از نظر پزشکان این مسئله در هفته های اولیه تا 2 ماه امری عادی است چرا که در اثر جاذبه زمین، سینه پایین تر آمده و در محل اصلی خود قرار می گیرد و حالت طبیعی خود را می یابد.

علائم دیگری که بعد از عمل اتفاق میافتد تغییر احساس در آن نواحی است که در ناحیه نوک سینه و بطور کلی در تمامی نواحی سینه بی حسی دیده می شود.

بطور مثال فرد هیچ حسی ار ناحیه سینه ندارد. گاه نیز برعکس این موضوع برخی از افراد بشدت افزایش حس در سینه دارند. تمامی این حواس غیر منطقی به مرور زمان تغییر کرده و بعد از مدتی حواس عصب های سینه به حالت طبیعی و اولیه خود بر می گردد.

نحوه کاهش درد بعد از عمل پروتز سینه

پروتز از نوع جراحی های زیبایی است که قطعا مانند همه جراحی های مربوط به زیبایی عوارضی را داشته و بدون اثر و عوارض نخواهد بود. اما نکته اصلی اینجاست که می توان اصولی را پیاده کرد که این عوارض این عمل به حداقل خود کاهش یابد.

اصلی ترین نکته در کاهش درد ناشی از پروتز ، انتخاب بهترین متخصص پستان می باشد. جراح باید در زمان انجام عمل نکات لازم جراحی را رعایت کند و پس از عمل نیز تمامی نکات مربوط به رعایت پس از عمل را به بیمار خود متذکر شود.

دکتر آریانا یکی از متخصصان بسیار ماهر در زمینه جراحی ژنیکوماستی و پروتز سینه است که چندین سال است با تخصص و تبحر کامل به انجام این کار می پردازد. ایشان تا کنون خانم ها و آقایان زیادی را با رعایت اصول سلامت و ایمنی جراحی نموده است.

تمامی کسانی که توسط دکتر مهدی آریانا اقدام به این جراحی نموده اند از کمترین عوارض و حداقل درد بعد از عمل پروتز سینه برخوردار بوده اند. مراقبت های ایشان بعد از انجام جراحی از بیمار تا زمان سلامت کامل از جمله موارد خاصی است که بطور ویژه در دستور کار پزشکی خود قرار داه است تا بیمار از نظر روحی حس رضایت و آرامش کامل داشته باشد.

نکاتی در خصوص درد شدید و عفونت بعد از پروتز سینه

از جمله عوارض ناشی از درد بعد از عمل پروتز سینه عفونت سینه است که امری شایع بوده است. این مسئله کاملا امری طبیعی است که ورود هر جسم خارجی به بدن منجر به عفونت می شود.

پروتز نیز در ابتدا یک جسم خارجی محسوب شده که نیاز دارد که کم کم جذب بدن شود و با بافت بدن همسو گردد. اگر این عفونت ادامه یابد ممکن است بافت های کلاژنی اطراف سینه منقبض شده و موجب فشار به پروتز گردد و شکل پروتز را تغییر داده و در نتیجه موجب تغییر در شکل سینه گردد. اینجاست که فرد درد خیلی بیشتری را حس می کند.

با ایجاد چنین مشکلی صد درصد لازم است که به جراح خود مراجعه نمایید تا وی در صورت دیدن سطح محدودی از عفونت با تجویز دارو و اعلام راه حل هایی از ادامه عفونت جلوگیری نموده و در جهت بهبود کامل شما را هدایت کند. مسلما در طی مراحل بهبود فرم سینه نیز به حالت دلخواه خود باز میگردد.

نکته مهم اینجاست که درد بعد از پروتز سینه تا زمانی عادی و قابل تحمل است که منجر به عفونت نشود.

اگر میزان درد و عفونت زیاد بود و به درمان دارویی پاسخ مثبت نداد لازم است که حتما پروتز ها از سینه سریعا خارج شود چرا که قطعا سلامت بدن بسیار مهم تر از هر مسئله دیگری است. اما اگر فرد مجددا تاکید به استفاده از پروتز داشت حتما لازم است حداقل 6 ماه از زمان برداشتن پروتز اول صبر کند تا بهبودی او کامل شود.

نکات مهم در خصوص پذیرش پروتز توسط سینه و کاهش التهاب

قطعا هر مقدار درد و التهاب چه مقدار خیلی کم و چه به میزان زیاد، بعد از عمل جراحی پروتز نیاز است که حتما با پزشک در میان گذاشته شود. اگرچه همه دردها نگران کننده نیست و تا حدی نیز طبیعی است اما لازم است که حتما به پزشک اطلاع داده شود.

پزشک با تجویز دارو و نیز مشاوره های درمانی مناسب سعی میکند به مرور این درد و التهاب را به حداقل رسانده و کم کم بر طرف نماید. اما اگر این دردها غیرطبیعی بوده حتما پرشک از روش های درمانی گسترده تری استفاده میکند.
این جراحی در کل مسئله خطرناکی نیست، اما قطعا عوارضی خواهد داشت که نیاز است برای کاهش این عوارض به نکات مهمی توجه شود. ابتدا اینکه سن افراد هرقدر کمتر باشد در نتیجه ماهیچه ها سریعتر رشد کرده و عمل ترمیم و پذیرش پروتز از سوی بدن بهتر صورت میگیرد.

مسئله دیگر توانایی بدن برای بازیابی توان و انرژی از دست رفته در اثر جراحی و بازیابی بدن و بهبود است. مسئله دیگری که نقش خیلی مهمی در این موضوع دارد فرم و شکل فعلی سینه است. همچنین متخصصان موقعیت نوک سینه و نیز بافت پوست سینه را نیز در میزان مطلوب بودن و نتیجه بخشی عمل پروتز دخیل میدانند.

داروهای تجویزی برای درد بعد از عمل پروتز سینه

تجویز داروها بعد از عمل پروتز سینه ممکن است بسته به نیاز و شرایط هر بیمار تغییر کند. اما در زمان تعامل با پزشک، می‌توانند داروهای زیر در نظر گرفته شوند:

آنالژزیک‌ها: مصرف آنالژزیک‌ها می‌تواند به کاهش درد و تسکین علائم درد پس از عمل کمک کند. این شامل داروهای مانند مورفین، اکسیکودون و … است.

ضد التهاب‌ها: داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن نیز می‌توانند در بهبود درد و التهاب کمک کنند.

ضد اسپاسمودیک‌ها: در صورت وجود اسپاسم عضلانی و درد مرتبط، داروهای ضد اسپاسم مانند دیازپام ممکن است تجویز شوند.

ضد اضطراب و آرامبخش‌ها: در صورت نیاز، داروهای ضد اضطراب مانند آلپرازولام یا لورازپام ممکن است به عنوان آرامبخش تجویز شوند.

ضد تهوع و استفراغ: در صورت وجود تهوع یا استفراغ پس از عمل، داروهای ضد تهوع مانند اوندانسترون یا متوکلوپرامید ممکن است تجویز شوند.

مهم است که هرگونه دارویی که پس از عمل پروتز سینه مصرف می‌شود، توسط پزشک تجویز و مصرف شود. پزشک شما بر اساس شرایط شما و نیازهای درد شما بهترین ترکیب دارویی را برای کنترل درد پس از عمل پروتز سینه تعیین خواهد کرد.

عوارض شایع ناشی از پروتز سینه

علاوه بر درد بعد از عمل پروتز سینه ممکن است شاهد تورم و کبودی نیز باشید. همچنین در اثر جراحی زخم هایی نیز در ناحیه سینه ایجاد میشود که قطعا سلول های بافت بدن پس از مدتی آن را ترمیم مینماید.

اما بطور کل پزشکان عوارض احتمالی را که ناشی از این جراحی بوده است اینگونه بر می شمرند:

 • ایجاد درد بعد از جراحی بصورت موقت
 • ایجاد کبودی و تورم در ناحیه جراحی شده
 • احساس سفتی نامعمول در بافت سینه
 • جای زخم که ممکن است به راحتی محو نشود.
 • احتمال پارگی و نشت مواد پروتز که ممکن است موجب ایجاد توده های کوچک گردد.
 • وجود چین و چروک در ناحیه ای که پروتز قرار گرفته است.
 • چرخش پروتز در سینه
 • ایجاد عفونت که غالبا منجر به برداشتن پروتز می شود.
 • کاهش شیر در دوران شیردهی
 • آسیب عصبی به نوک سینه ها
 • عدم رضایت از نتیجه جراحی


همه ای احتمالات قبل از انجام عمل جراحی پروتز در جلسات مشاوره ای باید به فرد گفته شود تا فرد از یکایک عوارض و نیز میزان درد بعد از عمل پروتز سینه آگاه باشد و سپس تصمیم به اقدام گیرد.

کلام آخر

لازم نیست که شما از انجام عمل و درد بعد از پروتز سینه، ترس و اضطراب داشته باشید چرا که مراجعه به یک متخصص ماهر و نیز رعایت تمامی نکات سلامت حتما نتایج مطلوبی از انجام این عمل جراحی زیبایی برایتان خواهد داشت.

اما ضرورتا لازم است که علاوه بر اطلاع دقیق از تمامی عوارض احتمالی، خود را برای یک روند مراقبتی دقیق و طولانی مدت تحت نظر پزشک آماده نمایید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط