دکتر مهدی آریانا » جراحی سینه » طریقه مصرف و تاثیر تاموکسیفن برای ژنیکوماستی

0 / 5. 0

۴ دقیقه
طریقه مصرف قرص تاموکسیفن برای درمان ژنیکوماستی

طریقه مصرف و تاثیر تاموکسیفن برای ژنیکوماستی

آنچه می خوانید...

تاموکسیفن یکی دارو هایی می باشد که برخی از پزشکان و یا در باشگاه ها برای درمان ژنیکوماستی توصیه می شود. باید بگوییم که مصرف تاموکسیفن برای درمان ژنیکوماستی در موارد خاص به برخی از بیماران برای کوچک کردن سینه تجویز می شود در واقع مصرف این دارو باعث انسداد عملکرد هورمون استروژن می شود علاوه بر این دارو از آروماتاز نیز برای مهار ژنیکوماستی استفاده می شود. اما آیا درمان ژنیکوماستی با داروهایی مانند تاموکسیفن درست است یا خیر ؟ آیا مصرف تاموکسیفن برای ژنیکوماستی در افراد عوارضی را ایجاد می کند یا خیر ؟ طریقه مصرف تاموکسیفن برای درمان ژنیکوماستی چگونه است ؟ برای دریافت پاسخ سوالات خود در این مقاله همراه ما باشید.

تاموکسیفن چیست ؟

نولوادکس نام تجاری تاموکسیفن می باشد که بیش تر از ۳۰ سال است که در درمان سرطان پستان زنان و موارد دیگر استفاده می شود. ورزشکاران و بدنسازانی که از داروهای استروئیدی استفاده می کنند، از تاموکسیفن برای جلوگیری از وقوع ژنیکوماستی استفاده می کنند زیرا این دارو از بروز عوارضی مانند بزرگ شدن سینه در مردان ورزشکار و زنانه شدن فرم سینه در آن ها جلوگیری می کند و بدین ترتیب از کاتابولیسم ناشی از ترک مصرف استروئید می کاهد.

تاموکسیفن در غده هیپوفیز نیز به عنوان ضد استروژن عمل می کند و موجب افزایش هورمون فولیکولی و لوتئینی می شود که نتیجه آن افزایش تستوسترون در بدن مردان می باشد.

قرص-تاموکسیفن

موارد مصرف تاموکسیفن

تاموکسیفن یک داروی هورمونی است و در موارد زیر، مورد استفاده قرار می‌گیرد:

  • کاهش احتمال عود سرطان پستان
  • برای درمان سرطان پستان پخش شده (متاستاز شده)
  • برای کاهش سرطان سینه در زنانی که سابقه‌ی خانوادگی این نوع سرطان را دارند.
  • درمان سرطان رحم یا تخمدان
  • درمان ژنیکوماستی در بدنسازان و ورزشکاران حرفه ای
  • درمان ناباروری در مردان
  • القای تخمک‌گذاری در زنان
  • درد پستان شدید
  • تومور دسموئید

طریقه مصرف و تاثیر تاموکسیفن برای ژنیکوماستی

یکی از سوالات و ابهامات رایج در رابطه با اصلاح و روش های مختلف ژنیکوماستی مصرف دارو های ضد استروژن هورمونی تاموکسیفن و یا داروهای جدید تری مانند لتروزول است که این دارو ها که به طور خودسرانه و معمولاً در باشگاه های ورزشی برای مردانی که سینه هایی با فرم زنانه دارند، توصیه می شود. باید گفت که طریقه مصرف تاموکسیفن برای ژنیکوماستی در موارد نادر در صورتی که فرد به دلیل مشکلاتی مانند بیماری های زمینه ای نتواند جراحی ژنیکوماستی کند و یا افرادی با مشکلات خیلی خاص توصیه و تجویز می شود البته نتایج حاصل از مصرف این دارو ها بسیار ناچیز بوده و با برگشت سینه به فرم قبلی همراه خواهد بود.

عوارض مصرف تاموکسیفن برای درمان ژنیکوماستی

گاهاً مصرف داروی تاموکسیفن برای درمان ژنیکوماستی عوارضی مانند لخته شدن خون یا آمبولی، مشکلات هورمونی و … را برای فردی که دچار ژنیکوماستی شده است، ایجاد می کند. بنابراین مصرف این داروها نه تنها مشکلات این افراد را برطرف نمی کند بلکه حتی مشکلات را بیشتر هم می کند. دکتر مهدی آریانا فوق تخصص جراحی پستان می فرمایند تنها راه حل و بهترین راه حل برای رفع ژنیکوماستی جراحی با بهترین تکنیک توسط جراحان مجرب می باشد. جراحی ژنیکوماستی به طور دائمی می تواند مشکلاین افراد را به طور دائمی خل کند و بافت های غددی غیر معمول در افراد میتلا به ژنیکوماستی را برطرف می کند و کیفیت زندگی این افراد را بهبود می بخشد.

کلام آخر

بلوغ در پسران و موارد دیگری مانند افزایش وزن، مصرف دارو های استروئیدی باعث ایجاد ژنیکوماستی می شود. ژنیکوماستی می تواند تأثیر روانی بدی بر مردان داشته باشد. پزشکان و جراحان پستان برای درمان ژنیکوماستی با توجه به مشکل فرد و آناتومی وی جراحی ژنیکوماستی را پیشنهاد می دهند. اما با این حال برخی از افراد به دنبال روش های میانبری برای درمان این موضوع می باشند مانند مصرف قرص تاموکسیفن. در این مقاله به طور واضح به موضوع مصرف قرص تاموکسیفن و عوارض مصرف این دارو پرداخته شده است تا بتوانید با نظر جراح پستان خود بهترین تصمیم را پیش از جراحی ژنیکوماستی بگیرید.

دکتر مهدی آریانا

دکتر آریانا چهره‌ای نام آشنا و شناخته شده حوزه جراحی های درمانی و زیبایی پستان و جراحی های زیبایی شکم وتنه و اندامها می باشد. سال‌ها تلاش و هزاران مورد جراحی موفق از وی، به جراحی با‌تجربه و دانش روز دنیا ساخته است. در زمینه تخصص ایشان می‌توان از انواع جراحی‌های زیبایی سینه،جراحی‌ بیماری‌های خوش‌خیم و بدخیم سینه، جراحی‌های بازسازی سینه در بانوان نام برد که دانش و هنر جراحی سینه را در بالاترین سطح نمایش می‌ دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *