دکتر مهدی آریانا » بیماری های سینه » انواع ژنیکوماستی چه می باشد؟

0 / 5. 0

۴ دقیقه
انواع ژنیکوماستی

انواع ژنیکوماستی چه می باشد؟

آنچه می خوانید...

ژنیکوماستی رشد بیش از حد غدد یا بافت سینه در مردان است که موجب بزرگ شدن سینه ها می شود. در ایالات متحده 57 درصد مردان بالغ و 36 درصد مردان جوان مبتلا به ژنیکوماستی هستند. انواع مختلفی از این بیماری وجود دارد که بر اساس پوست سینه ی اضافی، رشد بیش از حد بافت غدد سینه و چربی موضعی بیش از حد دسته بندی می شوند. متأسفانه سینه های بزرگ در مردان می تواند تأثیر منفی زیادی بر روی اعتماد به نفس آنها بگذارد. خبر خوب این است که می توان با انجام یک جراحی این مشکل را برطرف کرد. اما بیماری ژنیکوماستی انواع مختلفی دارد که ما در این مقاله می خواهیم به برخی از انواع آن بپردازیم.

ژنیکوماستی

علل شایع ژنیکوماستی

چندین عامل شایع می توانند باعث ایجاد ژنیکوماستی شوند. از جمله این عوامل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • میزان بیش از حد استروژن
 • تغییرات هورمونی طبیعی
 • مواد مخدر و مصرف مشروبات الکلی
 • استفاده از برخی داروها و عوارض جانبی ناشی از مصرف آنها
 • شرایط جسمانی و وضعیت سلامتی
عوارض ژنیکوماستی

خطرات و عوارض

 • لخته شدن خون
 • هماتوم
 • بی نظمی در کانتور سینه
 • خطرات بیهوشی
 • عفونت
 • عدم تقارن سینه ها
 • بی نظمی های شکل سینه
 • زخم
 • تجمع مایعات
 • درد مداوم
 • تغییرات موقتی یا دائمی در احساس سینه یا نوک سینه

تصمیم گیری برای دریافت درمان ژنیکوماستی انتخابی است که باید با دقت انجام شود. توصیه می شود در مورد همه ی گزینه های درمانی خود با یک جراح پلاستیک متخصص مشورت کنید. 

درمان ژنیکوماستی به چه شکل است؟

متداول ترین و رایج ترین درمان برای بیماران ژنیکوماستی، برداشتن بافت اضافی سینه با جراحی توسط یک پزشک متخصص است. اما در برخی موارد بیمار نیاز به درمان خاصی ندارد و با افزایش سن مشکل او خود به خود برطرف می شود. درمان ها توسط پزشک و بر اساس شدت ژنیکوماستی و مسائل شرایط مربوط به سلامت فردی بیمار تعیین می شود.

انواع ژنیکوماستی

ژنیکوماستی طبیعی

این نوع از ژنیکوماستی معمولاً در پسران بین سنین 12 تا 15 سالگی و مردان با سن 65 سال یا بالاتر ظاهر می شود مردان و مسن تر 65 سال یا بیشتر که افت را تجربه می کنند سطح تستوسترون آنها این نوع ژنیکوماستی حدود یک تا دو سال طول می کشد خود به خود عقب نشینی کند.

ژنیکوماستی غده ای خالص

این نوع خاص از بیماری ژنیکوماستی بیشتر در بدن سازان مشاهده می شود و ناشی از مصرف از استروئید است. در درمان این نوع از ژنیکوماستی، غده ی سینه ی بیمار با عمل جراحی برداشته می شود.

ژنیکوماستی بزرگسالان

رسوبات چربی در بافت غددی نمایان است. این نوع ژنیکوماستی شایع ترین نوع این بیماری است. برای درمان این نوع پزشک ممکن است انجام جراحی را توصیه کنند.

ژنیکوماستی غیر متقارن یا یک طرفه

این نوع ژنیکوماستی در یک یا هر دو سینه اما با درجات مختلف ظاهر می شود. در بسیاری از موارد یک سینه بزرگتر از دیگری است.  درمان رایج برای این نوع از ژنیکوماستی عمل جراحی است.

ژنیکوماستی شدید

این نوع ژنیکوماستی عموماً کسانی را تحت تأثیر قرار می دهد که الاستیسیته ی پوست خود را در سنین بالاتر از دست داده اند و همینطور کسانی که در یک مقطع از زندگی خود چاق بوده و یا اضافه وزن داشته اند و با کاهش وزن دچار افتادگی پوست شده اند و سینه هایی دارند که به شدت بزرگ شده اند. برای درمان ژنیکوماستی شدید نیز انجام جراحی توصیه می شود.

ژنیکوماستی نوجوانان

این نوع از ژنیکوماستی ارثی بوده و معمولاً در 30 تا 60 درصد از پسران بین سنین نه تا چهارده سال مشاهده می شود. بسیاری از موارد ژنیکوماستی نوجوانان به خودی خود با رشد پسران در سنین بزرگسالی برطرف می شوند. برخی نیز ممکن است جراحی را برای اصلاح وضعیت خود انتخاب کنند، این جراحی معمولاً در سن 18 سال یا بالاتر برای افرادی که ژنیکوماستی وخیمی داشته باشند انجام می شود. در مورد نوجوانان که زیر سن 18 سالگی هستند پزشک در صورت لزوم در رابطه با میزان وخامت ژنیکوماستی بیمار و لزوم انجام جراحی راهنمایی های لازم را به خانواده ی بیمار ارائه می دهد. 

شبه ژنیکوماستی

این نوع از ژنیکوماستی به جای غده از بافت چربی تشکیل شده است. این نوع از ژنیکوماستی را می توان با رژیم غذایی، لیپوساکشن و یا جراحی درمان کرد.

دکتر مهدی آریانا

دکتر آریانا چهره‌ای نام آشنا و شناخته شده حوزه جراحی های درمانی و زیبایی پستان و جراحی های زیبایی شکم وتنه و اندامها می باشد. سال‌ها تلاش و هزاران مورد جراحی موفق از وی، به جراحی با‌تجربه و دانش روز دنیا ساخته است. در زمینه تخصص ایشان می‌توان از انواع جراحی‌های زیبایی سینه،جراحی‌ بیماری‌های خوش‌خیم و بدخیم سینه، جراحی‌های بازسازی سینه در بانوان نام برد که دانش و هنر جراحی سینه را در بالاترین سطح نمایش می‌ دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *