دکتر مهدی آریانا » بیماری های سینه » انواع جراحی ماستکتومی

0 / 5. 0

۴ دقیقه
انواع جراحی ماستکتومی

انواع جراحی ماستکتومی

آنچه می خوانید...

انواع جراحی ماستکتومی

جراحی ماستکتومی به برداشتن کل بافت سینه گفته می شود. 5 روش مختلف برای جراحی ماستکتومی وجود دارد؛ جراحی ماستکتومی ساده، ماستکتومی کامل، ماستکتومی، ماستکتومی رادیکال اصلاح شده، ماستکتومی رادیکال، ماستکتومی جزئی و ماستکتومی زیر جلدی.

ماستکتومی ساده یا کامل

ماستکتومی ساده یا کامل بر بافت سینه تمرکز می کند:

– جراح بافت کل سینه را تخلیه می کند.
– جراح غدد لنفاوی را خارج نمی کند ( غدد لنفاوی زیر بغل ). گاهی اوقات غدد لنفاوی برداشته می شوند زیرا این غدد در زیر بافت سینه قرار دارند.
– هیچ ماهیچه ای از زیر سینه خارج نمی شود.

چه افرادی ماستکتومی ساده یا کامل انجام می دهند؟

ماستکتومی ساده یا کامل برای زنانی مناسب است که کارسینومای مجاری ناحیه ای دارند و یا زنانی که ماستکتومی پیشگیرانه انجام می دهند. به این معنا که بافت کل سینه برداشته می شود تا از بروز سرطان پستان در آینده پیشگیری شود.

ماستکتومی رادیکال اصلاح شده

ماستکتومی رادیکال به این معناست که بافت هر دو سینه و غدد لنفاوی هر دو سینه برداشته می شود:

– جراح کل بافت سینه ها را خارج می کند.
– غدد لنفاوی برداشته می شود.
– هیچ ماهیچه ای از زیر سینه ها برداشته نمی شود.

انواع جراحی ماستکتومی
انواع جراحی ماستکتومی

جراحی ماستکتومی رادیکال اصلاح شده برای چه افرادی مناسب است؟

اکثر افرادی که به سرطان سینه مهاجم مبتلا شده اند تصمیم به انجام ماستکتومی رادیکال اصلاح شده می گیرند. به این ترتیب غدد لنفاوی هم خارج می شود تا مورد بررسی قرار گیرد. بررسی و آزمایش غدد لنفاوی به تشخیص سلول های سرطانی و گسترش یافت سلول های سرطانی به دیگر بخش های بدن کمک می کند.

ماستکتومی رادیکال

ماستکتومی رادیکال از جمله جراحی های وسیع ماستکتومی است:

– جراح به برداشتن بافت تمام سینه می پردازد.
– گرید یک و دو و سه غدد لنفاوی برداشته می شوند.
– جراح ماهیچه های زیر سینه را هم خارج می کند.

چه افرادی ماستکتومی رادیکال انجام می دهند؟

امروزه ماستکتومی رادیکال تنها برای افرادی انجام می گیرد که سرطان سینه به ماهیچه های زیر سینه هم گسترش یافته است. گرچه با اینکه در گذشته این مورد شایع بوده است، امروزه ماستکتومی رادیکال در موارد خاص و در صورتی که از انتشار گسترده سرطان اطمینان حاصل شود، انجام می گیرد.

ماستکتومی جزئی

ماستکتومی جزئی به برداشتن بخش های سرطانی بافت سینه و قسمتی از بافت سالم اطراف می انجامد. در حالی که لومپکتومی از لحاظ تکنیکی به شکلی از ماستکتومی جزئی گفته می شود، ولی در جراحی ماستکتومی جزئی نسبت به لومپکتومی بافت بیشتری برداشته می شود.

جراحی ماسکتومی با حفظ نوک سینه

در این نوع جراحی تمامی بافت سینه خارج می شود ولی نوک سینه ها باقی می مانند.

دکتر مهدی آریانا دارای بورد تخصصی جراحی – فلوشیپ فوق تخصصی جراحی پستان (زیبایی-درمانی- بازسازی) می باشند. راه های برقراری ارتباط با ایشان:
شماره های تماس: 22352092 الی 4
مشاوره با دکتر : 09369095303

صفحه اینستاگرام

 

انکوپلاستی

نوع دیگر و نوین ماستکتومی ها می باشد که با استفاده از تکنیکهای جراحی های پلاستیک ، جراحی سرطان با با حفظ پستان و با کیفیت بسیار بالاتری صورت می گیرد . در دستان جراحان مجرب و توانمند انکوپلاستیک پستان ، علاوه بر جراحی بسیار دقیق تر کانسر، ‌پستانهایی با شکل و فرم عالی به بیماران در انتهای جراحی هدیه می شود که نوید بخش کیفیت بسیار بالاتری از زندگی و حتی درمان بدخیمی در درجات بسیار مناسب تر از جراحی های سنتی است.

نتیجه گیری

جراحی ماستکتومی به عنوان جراحی سرطان سینه انجام می گیرد. این روش درمانی با برداشتن تمامی سلول های سرطانی سعی در درمان سرطان سینه و پیشگیری از عود مجدد سرطان و یا گستردگی سرطان به دیگر بخش های بدن دارد. بعد از این جراحی نیاز است که از روش های درمانی مکمل دیگر مانند شیمی درمانی و پرتودرمانی کمک گرفته شود.

منبع : https://www.breastcancer.org/treatment/surgery/mastectomy/what_is

دکتر مهدی آریانا

دکتر آریانا چهره‌ای نام آشنا و شناخته شده حوزه جراحی های درمانی و زیبایی پستان و جراحی های زیبایی شکم وتنه و اندامها می باشد. سال‌ها تلاش و هزاران مورد جراحی موفق از وی، به جراحی با‌تجربه و دانش روز دنیا ساخته است. در زمینه تخصص ایشان می‌توان از انواع جراحی‌های زیبایی سینه،جراحی‌ بیماری‌های خوش‌خیم و بدخیم سینه، جراحی‌های بازسازی سینه در بانوان نام برد که دانش و هنر جراحی سینه را در بالاترین سطح نمایش می‌ دهد.

2 پاسخ

  1. سلام آقای دکتر آرزوی سلامتی براتون داریم حدود یک هفته قبل از سینه ی چپ من سونوگرافی شد و دکتر گفتن توده ۲در ۲ سانیمتری دارم حتما باید نتیجه رو بگیرم بیام تهران پیش شما نمونه هام شبیه چوب کبریت کوچیک بودند وسط اش سفید دوطرفش زرد بود .میشه راهنمایی کنید من چکار کنم سریع بیام یا منتظر نتیجه بشینم نمی خوام سینه مو ازدست بدم

    1. سلام
      منتظر جواب پاتولوژی خود باشید و جهت بررسی بیشتر با جواب پاتولوژی مراجعه نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.