دکتر مهدی آریانا » جراحی زیبایی شکم » اسکار ناشی از تامی تاک

0 / 5. 0

۶ دقیقه
اسکار ناشی از تامی تاک

اسکار ناشی از تامی تاک

آنچه می خوانید...

اسکار ناشی از تامی تاک

به فکر انجام جراحی ابدومینوپلاستی هستید ولی نگران جای زخم ناشی از جراحی یا اسکار هستید؟ آیا راهی برای پیشگیری از ایجاد اسکار یا محو شدن آن وجود دارد؟ این اسکارها تا چه میزان مشخص هستند؟ محل دقیق اسکار ناشی از ابدومینوپلاستی یا تامی تاک کجاست؟ به تمامی این سوالات در این مقاله پاسخ می دهیم. با ما همراه باشید.

تمامی جراحی ها نیازمند ایجاد برش یا برش هایی هستند که بعد از جراحی بخیه زده شده و باعث ایجاد اسکار می شوند. بنابراین راهی برای پیشگیری از ایجاد اسکار وجود ندارد. ولی با مراقبت های درست و به موقع و نکاتی که در ادامه به شما می گوییم، اسکار های ناشی از تامی تاک به وضوح کمرنگ می شوند و بنابراین به سختی قابل تشخیص می شوند.

یک شکم صاف، متناسب و پوست صاف تر و عضلات شکمی نمایان تر از جمله نتایج شگفت انگیز جراحی ابدومینوپلاستی هستند که همگی به دنبال آن هستند. همه متقاضیان به دلایل مذکور مشتاق به انجام جراحی تامی تاک هستند ولی نگرانی بابت اسکار ناشی از جراحی دارند و تمایل دارند تا هرچه بیشتر ظاهر اسکار ها را بهبود بخشند. اسکار های ناشی از تامی تاک به روش اصلی، در یکی از دو ناحیه زیر یا هر دو ناحیه ایجاد می شوند:

  • ناحیه لگن

صرف نظر از اینکه تامی تاک به روش کامل یا نیمه انجام شود، اسکاری به صورت افقی در زیر شکم و از یک سمت لگن تا سمت دیگر آن، ایجاد می شود. این اسکار تنها چند سانتی متر در زیر ناف قرار دارد. اسکار افقی می تواند از لحاظ طولی متفاوت باشد. در مینی تامی تاک اسکار می تواند چندین سانتی متر باشد ولی در تامی تاک کامل اسکار از یک سمت لگن تا سمت دیگر کشیده می شود. اسکار در اغلب موارد در ناحیه برش برای زایمان سزارین ایجاد می شود.

  • ناحیه دور ناف

در ابدومینوپلاستی به شیوه کامل، اسکاری در اطراف ناف ایجاد می شود. احتمالاً این اسکار در ابتدا کاملاً نمایان است ولی با گذر زمان، به مرور کمرنگ می شود و تقریباً با ناف ظاهری یکدست پیدا می کند.

در برخی موارد نادر نیاز است تا برشی از ناف به صورت عمودی تا برش افقی زیر شکم، ایجاد شود. بنابراین اسکاری به صورت عمودی هم ایجاد می شود.

اسکار ناشی از تامی تاک
اسکار ناشی از تامی تاک

اسکار چیست؟

هرگونه علامت یا ناهماهنگی رنگی که به دلیل ترمیم پوست بعد از زخم ایجاد شود، اسکار نامیده می شود. معمولاً تشکیل اسکار به صورت زیر است:

مرحله اول – بخیه زدن

هر زمانی که پوست آسیب ببیند ( در جراحی تامی تاک با ایجاد برش ) ، بدن فیبرهای کلاژن تولید می کند تا ناحیه را پر کند. این پروسه شاید سه تا چهار هفته زمان ببرد.

مرحله دوم – ایجاد اسکار

کلاژن متناوباً تولید می شود تا ناحیه زخم بسته شود تا از ناحیه محافظت کند. برای کمک به تشکیل کلاژن، خون رسانی به ناحیه افزایش می یابد. هر دو فاکتور باعث می شوند تا اسکار تیره تر، ضخیم تر و برجسته تر شود. این پروسه سه تا شش ماه زمان می برد.

مرحله نهایی – تکمیل اسکار

زمانی که کلاژن کافی در ناحیه زخم تشکیل شد، تولید کلاژن در ناحیه کاهش می یابد و خون رسانی هم کمتر انجام می گیرد. اسکار روشن تر، صاف تر و کمرنگ تر می شود. این پروسه شاید یک تا دو سال زمان ببرد که در این زمان شکل اسکار نهایی، کاملاً شکل می گیرد.

شما باید انتظار این را داشته باشید که قبل از بهبود کامل اسکار، ناحیه مقداری تیره تر شود و ظاهر نامناسبی پیدا کند. حتی شاید چندین ماه بعد از جراحی، اسکار ظاهر بدی پیدا کند. سعی کنید خود را ناراحت نکنید و بدانید که این مورد بهبود می یابد.

دکتر مهدی آریانا دارای بورد تخصصی جراحی – فلوشیپ فوق تخصصی جراحی پستان (زیبایی-درمانی- بازسازی) می باشند. راه های برقراری ارتباط با ایشان:
شماره های تماس: 22352092 الی 4
مشاوره با دکتر : 09369095303

صفحه اینستاگرام

راهکارهایی برای کاهش اسکار ها

زمانی که اسکار ایجاد می شود، احتمالاً برای تمام طول عمر این تغییر ظاهر، همراه فرد خواهد بود. پوستی که اسکار دارد با پوستی که اسکاری ندارد، کاملاً تفاوت می کند. پوستی که اسکار ندارد صاف تر است و حالت کشیده دارد. راهکارهایی را می توانید انجام دهید تا ظاهر اسکار ها را بهبود بخشید. ولی به خاطر داشته باشید که نمی توان ظاهر اسکار ها را کاملاً حذف نمود.

  1. پیروی از دستورالعمل های مراقبتی : دقیقاً بعد از جراحی مراقبت هایی را باید از ناحیه زخم ها به عمل آورید. این دستورالعمل ها به منظور حفظ سلامتی ناحیه زخم است تا روند بهبود تسریع بخشیده شده و مناسب انجام گیرد.
  2. مراقبت عفونت ناحیه زخم باشید : در صورتی که مشکوک به عفونت ناحیه برش شده اید، حتماً سریعاً به پزشک مراجعه کنید. در صورتی که ناحیه برش عفونی شود، می تواند منجر به اسکار برجسته شود.
  3. شروع کردن درمان های موضعی در زمان مناسب : زمانی که زخم های روی برش از بین رفتند ( به هیچ وجه زخم ها را نکنید ) و برش کاملاً بسته شود، می توانید درمانی های موضعی را شروع کنید. راحت ترین گزینه استفاده از محصولات حاوی سیلیکون است که به شکل های ژل، کرم یا ورقه ای موجود هستند. سیلیکون به صورت لایه ای بر روی پوست قرار می گیرد و بنابراین رطوبت ناحیه تامین می شود و احتمالاً تولید بیش از حد کلاژن متوقف می شود. مطالعات بسیاری در زمینه تاثیر سیلیکون بر مراقبت از اسکار ها انجام گرفته است. محصول دیگری که می توانید به صورت موضعی به کار ببرید، ویتامین ای یا کرم های حاوی کره کاکائو است. البته هنوز به صورت عملی ثابت نشده است که این محصولات هم موثر هستند. ولی احتمالاً مرطوب نگاه داشتن ناحیه درمانی مفید است.
  4. پوست را مرطوب نگاه دارید: استفاده از مرطوب کننده ها مستقیماً بر روی اسکار ها، تنها زمانی که برش ها کاملاً بسته شدند، توصیه می شود. مرطوب کردن ناحیه برش قبل از بسته شدن آن می تواند مانع از جوش خوردن زخم ها شود و احتمال عفونت را بالا ببرد.
  5. از تابش آفتاب بر ناحیه اسکار خودداری کنید : در صورتی که در معرض اشعه یو وی قرار گیرید، اسکار ها تیره تر و ضخیم تر می شوند. بنابراین حتماً ناحیه اسکار را از اشعه آفتاب محافظت کنید. بهتر است که این محافظت به صورت پوشش لباس باشد تا کرم های ضد آفتاب.
  6. از تحریک ناحیه اسکار با لباس یا محصولات پوستی نامناسب خودداری کنید: تحریک پوستی منجر به وخیم تر شدن اسکار می شود. تنها از محصولاتی استفاده کنید که برای پوست های حساس مناسب است.

منبع : https://www.myplasticsurgeon.ca/cosmetic-procedures/surgery/abdominoplasty/tummy-tuck-scar-treatment.html

دکتر مهدی آریانا

دکتر آریانا چهره‌ای نام آشنا و شناخته شده حوزه جراحی های درمانی و زیبایی پستان و جراحی های زیبایی شکم وتنه و اندامها می باشد. سال‌ها تلاش و هزاران مورد جراحی موفق از وی، به جراحی با‌تجربه و دانش روز دنیا ساخته است. در زمینه تخصص ایشان می‌توان از انواع جراحی‌های زیبایی سینه،جراحی‌ بیماری‌های خوش‌خیم و بدخیم سینه، جراحی‌های بازسازی سینه در بانوان نام برد که دانش و هنر جراحی سینه را در بالاترین سطح نمایش می‌ دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.