مراقبت های بعد از جراحی شکم

مراقبت های بعد از جراحی شکم

در صورتی که قصد دارید جراحی زیبایی و ترمیمی شکم یا ابدومینوپلاستی انجام دهید و یا برای جراحی شکم برنامه ریزی کرده اید، مهم است که با مراقبت های دوران نقاهت آشنا شوید. دوران نقاهت بستگی به عوامل مختلفی دارد مانند سن، سلامتی و وزن بیمار. همچنین بستگی به نوع جراحی ابدومینوپلاستی دارد که فرد انجام می دهد.

اینکه فرد بخواهد بعد از جراحی به فعالیت های روزمره خود بازگردد کاملاً طبیعی است. ولی این نکته را باید مدنظر قرار دهید که باید به بدن زمان بدهید تا ترمیم شود. همچنین شاید نیاز باشد چندین ساعت یا یک شب یا بیشتر بعد از جراحی در بیمارستان بستری شود. و زمانی که فرد بیمارستان را ترک کند، دوران نقاهت اصلی شروع می شود. در این مقاله قصد داریم به مراقبت هایی که در این دوره باید مدنظر قرار دهید اشاره ای داشته باشیم.

آشنایی با مراقبت های بعد از جراحی شکم قبل از اینکه این جراحی را انجام دهید اهمیت زیادی دارد زیرا لازم است که یکسری مراقبت ها انجام گیرد. لوله هایی که برای تخلیه خون و مایعات اضافی در ناحیه شکم قرار می گیرند باید تا چند روز بعد از جراحی در محل قرار گیرند. اینکه ناحیه بخیه ها چگونه تمیز شوند و لوله ها چگونه تخلیه شوند به بیمار آموزش داده می شود. لازم است که بعد از جراحی تا زمانی که لوله های تخلیه وصل هستند، آنتی بیوتیک مصرف شود تا از بروز عفونت پیشگیری شود.

برای شش هفته بعد از جراحی از گن های مخصوص شکمی استفاده می شود. به این ترتیب از تجمع مایعات در ناحیه شکم جلوگیری می شود و از شکم حفاظت می شود.

از آنجائیکه دوران نقاهت جراحی مینی تامی تاک کوتاه تر است، باز هم لازم است که از برخی فعالیت های شدید فیزیکی برای شش هفته پرهیز شود. فعالیت های شدید فیزیکی شامل ورزش شدید یا وزنه برداری است.

مراقبت های بعد از جراحی شکم
مراقبت های بعد از جراحی شکم

بعد از جراحی چه انتظاراتی باید داشت؟

بعد از جراحی پرستار و پزشک تمامی نکات لازم که باید در دوران نقاهت رعایت شوند را به بیمار می گوید:

 • مراقبت های مربوط به لوله های تخلیه
 • آگاهی درباره سلامتی و نشانه های عفونت
 • فعالیت های فیزیکی که باید تا شش هفته محدود شوند و در صورتی که انجام شوند می توانند بر بخیه ها تاثیر بگذارد.
 • زمانی که باید جراح شکم بیمار را دوباره ببینید.
 • مدت زمان استفاده از گن های فشاری مخصوص بعد از جراحی
 • مدت زمانی که باید استراحت شود
 • مواد غذایی که می تواند مصرف شود.

نیاز است که بیمار با یک همراه به محل جراحی مراجعه کند. زیرا بعد از جراحی به دلیل مواد بیهوشی فرد نمی تواند رانندگی کند و هوشیاری مناسبی ندارد. به دستورالعمل هایی که کارشناس دستیار پزشک می گوید در مورد دوش گرفتن و خارج کردن لوله های تخلیه گفته می شود گوش دهید.

برای بیمار آنتی بیوتیک تجویز می شود. همچنین برخی پماد ها و کرم ها برای مالیدن بر روی پوست به بیمار داده می شود. هرگونه دارویی که به عنوان مسکن مصرف می شود باید تحت نظر پزشک مصرف شود. هیچ دارویی که حاوی آسپیرین است نباید مصرف شود مگر اینکه پزشک با بررسی شرایط بیمار برای این مورد مشکلی نبیند.

همچنین در صورتی که داروهای مسکن مصرف می شود نباید به هیچ وجه الکل یا داروهای حاوی نیکوتین برای ۶ هفته مصرف شود. سیگار کشیدن می تواند مانعی برای روند ترمیم باشد و باعث بروز برخی پیچیدگی ها شود.

راهنمایی هایی برای مراقبت های در منزل

شاید نیاز باشد که برای چند روز بعد از جراحی فرد در منزل استراحت کند و به محل کار نرود. قسمت بالایی بدن باید مقداری بالاتر از باقی بدن باشد و زانوها مقداری خم شده باشد تا به کاهش تورم کمک شود. قرار دادن بالشت در زیر زانوها می تواند به کاهش فشاری که بر شکم وارد می شود کمک کند. پزشک تمامی این موارد را به بیمار گوشزد می کند.

بعد از جراحی سعی کنید که تحرک کافی داشته باشید. حتی اگر این تحرک شامل راه رفتن ساده است. به این ترتیب به جریان خون شما کمک می شود و روند ترمیم را تسریع می بخشد. همچنین فعالیت فیزیکی ملایم می تواند از تشکیل لخته های خونی در پاها پیشگیری کند. راهنمایی های لازم برای یافتن بهترین موقعیت برای خوابیدن که راحتی بیمار فراهم شود، به بیمار انجام می گیرد. تا جای ممکن استراحت کنید و برای چند هفته تا چند ماه بعد از عمل هر زمان که احساس خستگی کردید، به خودتان استراحت دهید.

چندین هفته قبل از اینکه به انجام فعالیت های روزمره بازگردید، طول می کشد. فرد قادر به رانندگی برای چندین هفته نیست. همچنین نیاز است که از انجام فعالیت های شدید فیزیکی خودداری شود. پزشک درباره فعالیت هایی که فرد می تواند انجام دهد به بیمار راهنمایی می کند.

عوارض جانبی احتمالی ابدومینوپلاستی

اکثر دردهای شدید در چند روز بعد از عمل از بین می رود. فرد می تواند داروهای مسکن را برای کنترل درد مصرف کند. همچنین تورم برای سه تا چهار ماه بعد از جراحی طبیعی است.

برای مدتی زمانی که بیمار می ایستد، شکم مقداری بیرون زدگی دارد. همچنین مقداری بی حسی در ناحیه شکم برای ماه ها یا حتی سال ها طبیعی است. اینکه بعد از عمل مقداری کبودی در ناحیه شکم دیده شود کاملاً طبیعی است. همچنین مقداری تورم در بالای اسکار شکم که از مایع پر شده است، طبیعی است. این تورم ها و کبودی ها از بین می روند. اسکار ناحیه شکم تا مدتی قرمز و برامده است ولی به مرور زمان کمرنگ می شود.

دکتر مهدی آریانا دارای بورد تخصصی جراحی – فلوشیپ فوق تخصصی جراحی پستان (زیبایی-درمانی- بازسازی) می باشند. راه های برقراری ارتباط با ایشان:
شماره های تماس: ۲۲۳۵۲۰۹۲ الی ۴
مشاوره با دکتر : ۰۹۳۶۹۰۹۵۳۰۳

صفحه اینستاگرام

 

راهنمایی هایی برای دوران نقاهت بعد از ابدومینوپلاستی

می توانید اقداماتی را برای طی شدن بهتر دوران نقاهت در پیش گیرید. لازم است که در این دوره تا جای ممکن سلامت فرد تضمین شود. محل مناسبی را برای استراحت ترتیب دهید تا هر زمان که احساس خستگی کردید از آن استفاده کنید. اقدامات زیر هم می تواند به فرد کمک کند:

 • مصرف ویتامین A و C
 • بالا بردن سطح آنتی اکسیدان مصرفی
 • مصرف مکمل های پروبیوتیک
 • مصرف آناناس برای کاهش تورم
 • مصرف فسفر

در صورت وجود هرگونه سوال و یا مشکل ، با شماره تلفنی که قبل از جراحی برایتان ارسال گردیده و یا شماره تلفن های درج شده در وب سایت و پیج کلینیک دکتر اریانا ، تماس بگیرید.

منبع : https://www.healthline.com/health/tummy-tuck-recovery#takeaway

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *