جراحی شکم توسط دکتر مهدی آریانا

ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی یا همان جراحی زیبایی شکم، شیوه جراحی است که با برداشت و حذف پوست و چربی اضافی در ناحیه شکم، به صاف شدن این ناحیه کمک می کند. افرادی که سیگاری نیستند، از لحاظ بدنی و جسمانی در شرایط خوبی به سر می برند و وزن بدنی ثابتی دارند، گزینه مناسبی جهت انجام این جراحی هستند.

ابدومینوپلاستی گزینه بسیار خوب برای افراد نسبتا چاقی است که از میزان الاستیسیته پوست شان کاسته شده و یا خانم هایی که بعد از زایمان دچار کشیدگی پوست در ناحیه شکم خود شده اند، می باشد.

خانم هایی که در آینده قصد بارداری و یا کاهش وزن دارند، توصیه می شود انجام این جراحی را بعد از زایمان به تعویق بیندازند. چرا که در طول این جراحی، عضلات و ماهیچه های عمودی تنگ و فشرده می شوند و بارداری می تواند باعث جدا شدن عضلات و ماهیچه ها از هم شود. بسیاری از خانم ها قبل از بارداری اقدام به انجام این جراحی می کنند.

افرادی که قصد کم کردن وزن دارند. این را باید در نظر داشته باشند که این شیوه جراحی، گزینه ای در کاهش وزن نمی باشد.

جراحی شکم توسط دکتر مهدی آریانا
جراحی شکم توسط دکتر مهدی آریانا

مینی ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی جزئی (مینی ابدومینوپلاستی)، شیوه ای است با میزان تهاجم کمتر و برش های کوتاه تر. این شیوه جراحی به افرادی توصیه می شود که از وجود چربی های موضعی در قسمت پایین شکم خود ناراضی هستند. از مزایای این جراحی می توان به اسکار کمتر و طول دوره نقاهت بسیار کوتاه اشاره کرد.

نکته ای که اهمیت دارد این است که ابدومینوپلاستی با لیپوساکشن تفاوت دارد، اما امکان انجام این دو جراحی همزمان با هم وجود دارد.

دکتر مهدی آریانا دارای بورد تخصصی جراحی – فلوشیپ فوق تخصصی جراحی پستان (زیبایی-درمانی- بازسازی) می باشند. راه های برقراری ارتباط با ایشان: 
شماره های تماس: ۲۲۳۵۲۰۹۲ الی ۴ 
مشاوره با دکتر : ۰۹۳۶۹۰۹۵۳۰۳ 

صفحه اینستاگرام

آمادگی و اقدامات قبل از ابدومینوپلاستی

یکی از نکات مهم در خصوص جراحی ابدومینوپلاستی، انتخاب جراح ماهر و با تجربه در این زمینه می باشد. در جلسات مشاوره، اهداف انجام این جراحی و گزینه های پیش رو مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

  • پزشک از افراد سیگاری می خواهد سیگار را به مدت دو هفته قبل و بعد از جراحی به طور کامل کنار بگذارند. چرا که نیکوتین موجود در سیگار، باعث به تاخیر افتادن روند بهبود خواهد شد.
  • انجام یک سری آزمایش ها از جمله آزمایش خون از سوی پزشک تجویز خواهد شد.
  • قبل از جراحی از رژیم های غذایی سنگین دوری کنید و سعی کنید رژیم غذایی سالم و متعادلی داشته باشید تا به تسریع روند بهبودی تان کمک شود.
  • مصرف هر گونه داروهای تجویز شده و یا مکمل های گیاهی باید به پزشک اطلاع داده شود. گاهی نیاز است مصررف داروها قطع و داروهای جدید جایگزین شوند. مصرف داروهای ضد التهابی و آسپیرین پیش از جراحی ممنوع می باشد، چرا که احتمال خونریزی را افزایش می دهند.

 

روند انجام جراحی ابدومینوپلاستی

این جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. یکی از برش ها از سر استخوان ران یک سمت تا سمت دیگر و برشی در اطراف ناف ایجاد خواهد شد. پوست نیز از عضلات و ماهیچه های شکم جدا خواهد شد. در پایان، عضلات شکمی کشیده خواهند شد.

   • ناف نیز در آخرین مرحله به موقعیت صحیح خود برمی گردد، برش ها بخیه زده می شوند و پانسمانی استریل بر روی ناحیه شکم قرار خواهد گرفت.
   • جراحی ابدومینوپلاستی تقریبا دو تا پنج ساعت طول می کشد و بسته به وضعیت و شرایط جسمانی بیمار، ممکن است فرد یک شب را در بیمارستان سپری کند.
   • افرادی که در گذشته تحت جراحی ابدومینوپلاستی قرار گرفته اند، معمولا بعد از جراحی متوجه کشیدگی و واضح تر شدن اسکارها می شوند.
   • جراحی ابدومینوپلاستی با اسکار همراه می باشد که البته به مرور زمان کاملا محو خواهند شد. پزشک معمولا استفاده از کرم و پماد را جهت رفع سریع اسکارها تجویز می کند.
جراحی زیبایی شکم
جراحی زیبایی شکم

دوره نقاهت ابدومینوپلاستی

طول دوره نقاهت و بهبودی ابدومینوپلاستی به عواملی مانند سن بیمار، شرایط جسمانی و وزن بدنی بستگی دارد.

پانسمانی جهت محافظت از بخیه ها و شکم، به مدت شش هفته استفاده می شود.

نحوه صحیح و مناسب خوابیدن و یا نشستن از سوی پزشک در اختیار بیمار قرار می گیرد تا از شدت درد نیز کاسته شود.

انجام فعالیت های شدید بدنی، مانند بلند کردن اجسام سنگین به مدت شش هفته ممنوع می باشد و معمولا بعد از گذشت چند ماه از جراحی، فرد به زندگی عادی خود باز خواهد گشت.

داروهایی مانند آنتی بیوتیک ها، داروهای انعقادی و یا داروهایی که باید بر روی پوست زده شوند، حتما به موقع مصرف شوند. مصرف داروهای حاوی آسپیرین ممنوع می باشد، مگر این که پزشک تجویز کرده باشد. نوشیدن الکل همزمان با داروهای مسکن توصیه نمی شود.

برخی بیماران، تا چند روز بعد از عمل از درد در ناحیه شکم خود شکایت می کنند، که البته با مصرف داروهای مسکن تجویز شده از سوی پزشک برطرف خواهد شد. احتمال مشاهده التهاب تا سه ماه بعد از جراحی کاملا طبیعی است و جای نگرانی وجود ندارد، این مورد به مرور زمان برطرف خواهد شد.

نکاتی که در طول دوره نقاهت باید به آن اهمیت داده شوند، عبارتند از:

 • بیمار باید مکان مناسبی را برای استراحت خود آماده کرده باشد، چرا که بعد از جراحی توصیه می شود فرد به مدت دو هفته کامل استراحت کند و هیچ گونه فشاری به ناحیه شکم وارد نشود.
 • نوشیدن آب در طول روز به دفع سموم از بدن و کاهش التهاب کمک می کند. رژیم غذایی نیز باید سالم، متعادل و محتوی مقادیر زیادی میوه و سبزیجات تازه باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *